اصول طراحی آشپزخانه صنعتی

در دهه 1950 میلادی در ایالات متحده آمریکا ، سبک صنعتی در طراحی داخلی ابداع شد. اکثر هنرمندان در این دهه کارخانه های قدیمی و متروکه را تغییر کاربردی داده و تبدیل به مکان هایی راحت و کاربردی برای زندگی نمودند. البته در حال حاضر ، دیگر برای ایجاد سبک صنعتی دیگر نیازی به کارخانه ها و انبار های قدیمی نیست. بلکه می توان با استفاده از لوازم و متریال های مناسب ، منزل خود را به سبک صنعتی طراحی نمایید. افراد علاقمند به سبک صنعتی ، بایستی پیش از اجرای این سبک اطلاعات کافی را در رابطه با ویژگی ها و خصوصیات سبک صنعتی داشته باشند. بنابراین ابتدا باید با متریال مصرفی در سبک صنعتی آشنا شوید. چوب های طبیعی ، فلزات ، فولاد زنگ زده و آجر قرمز رنگ بیشترین متریال مصرفی در این سبک هستند. در این مطلب با نحوه طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی آشنا خواهید شد.

آشپزخانه صنعتی

در سبک صنعتی ، از متریال چوب برای پوشش دیوار و کفپوش و از آجر قرمز برای پوشش دیوار ها استفاده می شود. هم چنین از فلزات نیز برای اکسسوری و لوازم دکوری استفاده می شود. با توجه به این نکته که تمامی این متریال ها بافت های متنوعی را ایجاد می کنند ، آشپزخانه هایی که به سبک صنعتی طراحی می شوند بسیار چشمگیر و قابل توجه خواهند بود. اکثر متریال های مصرفی در سبک صنعتی به صورت خام و کار نشده استفاده می شوند و کاربرد کم رنگ ها ، سبکی سرد و مردانه را ایجاد می کند. البته با توجه به چشمگیر بودن سبک صنعتی ، به راحتی می توان فضای داخلی منزل را به این سبک طراحی نمود. همان گونه که اطلاع دارید ، امروزه دیگر آشپزخانه تنها مکانی برای پخت غذا نیستند ، بلکه قسمت مهمی از خانه محسوب می شوند و به همین علت زیبایی در آن ها بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که خواستار ایجاد دکوراسیونی جذاب در آشپزخانه هستید ، بهترین انتخاب برای شما سبک صنعتی می باشد. در ادامه این مطلب با شیوه طراحی آشپزخانه صنعتی آشنا خواهید شد.

آشپزخانه صنعتی

1- کاشی های سفید و تمیز در آشپزخانه به سبک صنعتی :

در سبک صنعتی بر خلاف سایر سبک های طراحی داخلی ، از رنگ بسیار کم استفاده می شود. به همین علت در آشپزخانه صنعتی رنگ های شاد ، زنده و غالب مشاهده نمی شوند. در سبک صنعتی رنگ های خنثی و تنالیته های آن ها که تقریبا در تمام سبک ها مورد استفاده قرار می گیرند ، خود را نمایان می کنند. به عنوان مثال ، در این سبک کاشی های سفید رنگ کاربرد دارد. البته دیوار تماما سفید رنگ ، بدون هیچ خط و درزی ، ارتباطی با سبک صنعتی نخواهد داشت. اما کاشی های کوچک سفید رنگ و درز های میان کاشی ها هماهنگی زیبایی با سبک صنعتی ایجاد خواهند کرد. البته استفاده از چراغ های دیواری با طرح صنعتی و رنگ های تیره بر روی کاشی ها ، آشپزخانه صنعتی را تکمیل خواهند نمود.

آشپزخانه صنعتی

2- دیوار های آجری :

معمولا کابینت ها سطح وسیعی از دیوار های آشپزخانه را پوشش می دهند. به همین علت اکثر افراد بر روی دکوراسیون و طراحی دیوار های باقی مانده تمرکز نمی کنند. اما در صورت وجود دیوار باز در آشپزخانه ، این مکان بسیار بسیار خالی دیده می شود. معماران داخلی در طراحی آشپزخانه صنعتی برای پوشش دیوار ها از آجر قرمز استفاده می کنند. یکی از ویژگی های اصلی سبک صنعتی ، آجر قرمز است. البته دیوار آجری در سایز سبک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما در سبک صنعتی دارای جایگاه ویژه ایی می باشد.

آشپزخانه صنعتی

3- قفسه بندی های باز : 

یکی از عناصر اصلی آشپزخانه ها ، کابینت ها می باشند. زیرا تمامی لوازم مورد نیاز در آشپزخانه از قابلمه و ماهیتابه گرفته تا لوازم خوراکی در کابینت ها نگهداری می شوند. در مجموع کابینت ها به لحاظ کاربردی بسیار حائز اهمیت هستند. کابینت ها بخش گسترده ایی از آشپزخانه را به خود اختصاص می دهند. و در طول زمان و با گذر سال ها دچار تغییراتی شده اند و طراحان در هر دوره ایی کابینت های متفاوتی را طراحی می کنند. هم چنین مدل های خاصی برای کابینت ها در هر نوع سبکی از طراحی داخلی وجود دارد. در سبک صنعتی طراحی از کابینت هایی کاملا بدون درب و به شکل قفسه های باز و یا مانند سبک کلاسیک با درب های شیشه ایی که داخل آن ها دیده می شود ، استفاده می شود. البته ویژگی سبک صنعتی کابینت هایی به شکل قفسه های باز است. به همین علت در صورتی که خواستار طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی هستید بایستی در بخشی از کابینت ها از قفسه های بدون درب استفاده نمایید.

شیوه طراحی آشپزخانه صنعتی


حتما ببینید : ایده های دکوراتیو بازسازی سرویس بهداشتی


4- رنگ های تیره :

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم ، در سبک صنعتی از رنگ های درخشان و زنده استفاده نمی شود. بلکه به جای این رنگ ها ، رنگ های تیره و سرد که برای بازسازی کارخانه قدیمی استفاده می شود ، کاربرد دارند. البته این موضوع به این معنی نیست که آشپزخانه شما باید کاملا تیره و دلگیر باشد. شما می توانید با استفاده از آجر های قرمز و کابینت های چوبی به راحتی فضایی گرم و پویا را در آشپزخانه خود ایجاد کنید. هم چنین استفاده از رنگ های تیره آشپزخانه شما را به مکانی جذاب تبدیل خواهد نمود.

شیوه طراحی آشپزخانه صنعتی

5- تنوع بافت ها :

همان طور که در بالا اشاره نمودیم تنوع رنگی در سبک صنعتی جایی ندارد. اما این موضوع مانع از ایجاد فضایی یکنواخت و خسته کننده خواهد شد. زیرا با وجود این که در این سبک استفاده چندانی از رنگ نمی شود ، اما بافت ها و مصالح متنوعی در آن کاربرد دارند. به همین علت حتی در صورت عدم استفاده از رنگ ها نیز ، قرمزی دیوار های آجری ، درخشش سطوح فلزی و زردی چوب که باعث گرم شدن فضا می شود آشپزخانه صنعتی زیبایی را ایجاد می کنند.

اصول طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی

6- جزئیات در سبک صنعتی :

روشنایی در سبک صنعتی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. معمولا در این سبک از چراغ های فلزی با طراحی های صنعتی استفاده می شود. البته در صورتی که سطوح نقره ایی در آشپزخانه غالب نیستند ، می توانید از از چراغ هایی با رنگ سیاه بهره ببرید. هم چنین صندلی های بلندی که با نام صندلی بار شناخته می شوند نیز از جمله ویژگی های سبک صنعتی محسوب می شوند. صندلی های باری ساخته شده از فلز گزینه مناسبی برای سبک صنعتی هستند. البته معمولا در سبک صنعتی به جای استفاده از میز آشپزخانه ، از بار استفاده می شود و این صندلی ها برای استفاده در کنار بار آشپزخانه بسیار مناسب خواهند بود. از دیگر متریال های مصرفی در سبک صنعتی چوب و فلز می باشد. در این سبک می توانید از سنگ مرمر برای صفحه کابینت استفاده کنید. زیرا سنگ مرمر علاوه بر متریال طبیعی ، از ماندگاری و مقاومت بالایی برخوردار می باشد. اما در صورتی که قصد دارید سبک صنعتی را بیشتر در معرض دید قرار دهید ، می توانید از صفحه کابینتی از جنس بتن و یا چوب نیز استفاده کنید. این متریال ها بهترین گزینه برای ایجاد سبک صنعتی هستند.

اصول طراحی آشپزخانه به سبک صنعتی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی اتاق خواب لوکس از Global Masterwork