ویژگی های سبک دکوراسیون استوایی

یکی از سبک های دکوراسیون منزل، سبک استوایی می باشد. این سبک برخلاف نام خاصش، تنها محدود به مناطقی با آب و هوای استوایی نیست، بلکه در هر محیطی قابل اجرا می باشد. در سبک استوایی تنوع رنگی و تاکید روی فضای بیرونی و نور طبیعی بسیار حائز اهمیت می باشد و از این جهت می توان آن را یک سبک مختص مناطق معتدل و گرمسیری و یا یک سبک دکوراسیون مخصوص تابستان معرفی نمود. اگرچه دکوراسیون استوایی دارای ظاهری رنگارنگ و جذاب است ولی طراحی به این سبک اصلا پیچیده نمی باشد و تنها با دقت و در نظر گرفتن چند نکته به راحتی قابل اجرا می باشد. با دکوراسیون استویی می توانید برای خود یک بهشت کوچک اختصاصی خلق نمایید. در این مطلب به معرفی دکوراسیون استوایی و ویژگی های خاص این سبک پرداخته شده است.

 

دکوراسیون استوایی ، جشنواره رنگ‌ ها :

دکوراسیون استوایی سبکی با رنگ های تند و شاد است. این سبک با رنگ‌ های غنی و متنوع خود تداعی کننده جنگل‌ های بارانی و گرمسیری آمازون می باشد. در این سبک تنوع بالایی در انتخاب رنگ وجود دارد و در انتخاب شاد ترین و جذاب‌ ترین رنگ‌ ها و یا هماهنگ کردن این رنگ‌ ها با یک دیگر هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. شما در سبک استوایی به راحتی می توانید جسورانه‌ ترین و تند ترین رنگ‌ هایی را انتخاب نمایید که با آن ها احساس راحتی و شادی کافی را دارید. و از آن ها برای رنگ پرده‌ ها و مبلمان و اکسسوری‌ ها و رنگ کردن دیوار ها استفاده نمایید. در دکوراسیون استوایی بیشتر از رنگ های طیف مرکبات مانند: زرد، نارنجی و سبز روشن استفاده می شود. هم چنین ترکیب این رنگ ها با رنگ‌ های خانواده آبی مانند: فیروزه‌ا یی و آبی اقیانوسی و یا رنگ‌ های خانواده قرمز و صورتی امکان پذیر است. شما می توانید با ترکیب این رنگ ها در کنار یک دیگر جشنواره‌ ایی از رنگ‌ ها را برپا نمایید. البته واضح است که این تنوع رنگی موجب خسته و اذیت شدن چشم ها می شود و بهتر است برای جلوگیری از این حالت تاکید رنگی شما روی تزئینات مبلمان و اکسسوری‌ های قابل تعویض باشد. بری مثال می توانید ظروف، رومیزی‌ ها، تابلو ها و شمع ها را در رنگ‌ های شاد و روشن انتخاب نمایید تا اگر قصد تغییر دکوراسیون را داشتید دچار مشکل نشوید و مجبور به تغییر تمام دکوراسیون منزل نشوید.

دکوراسیون استوایی

جسارت و شجاعت در انتخاب پالت رنگ و طرح :

پالت رنگ یکی از اصطاحات طراحی می باشد که یک طراح یا معمار داخلی با آن به خوبی آشنا است. پالت رنگ مجموعه ایی از رنگ هایی است که دکوراسیون منزل شما را شامل می شود. این پالت رنگی امکان دارد شامل رنگ های محدودی باشد و یا دارای رنگ های متنوع با طیف گسترده ایی باشد. ممکن است این رنگ ها در طیفی نزدیک به هم و هماهنگ و یا  رنگ‌های متضاد و تند باشند. به هر حال یک معمار داخلی پس از انتخاب پالت مورد نظر خود، از محدوده آن خارج نمی‌ شود و با کمک این رنگ ها اقدام به کامل کردن قسمت های مختلف طراحی می شود. در سبک دکوراسیون استواییدر انتخاب پالت رنگی هیچ محدودیتی وجود ندارد و امکان استفاده از جسورانه‌ ترین و شاد ترین ترکیب‌ های رنگ و طرح در کنار هم وجود دارد. و می توان از این طرح ها در قسمت‌های مختلف منزل استفاده نمود.

توصیه می شود از طرح های کلاسیک در مبلمان به جهت زیبایی بیشتر استفاده نمایید. برای مثال، در قسمتی از دکوراسیون منزل از گل های استوایی و طرح نخل استفاده نمایید. و برای ایجاد حالتی متعادل و رنگارنگ آن ها را با طرح‌ های راه راه یا ساده در سایر بخش‌ های مبلمان ترکیب نمایید. استفاده از رومیزی هایی با طرح های شاد و روشن بر روی میز های چوبی ساده باعث تبدیل شدن یک میز معمولی به میزی خاص و منحصر به فرد می شود. یکی از اصول کلاسیک دکوراسیون استوایی استفاده از کوسن‌ هایی با طرح‌ های شاد و رنگارنگ روی روتختی ساده است.

دکوراسیون استوایی


حتما ببینید : طراحی داخلی خانه به سبک مراکشی و مینیمال


استفاده از متریال‌ های طبیعی برای دکوراسیون استوایی :

پیشنهاد می شود که برای تکمیل نمودن سبک دکوراسیون استوایی، حتما از مبلمان و اکسسوری‌ هایی که منشاء طبیعی دارند استفاده نمایید. زیرا استفاده از متریال‌ های طبیعی در کنار رنگ‌ های شاد و متنوع، تعادل و زیبایی بیشتری را در محیط ایجاد می نماید. برای مثال، استفاده از وسایل و مبلمانی از جنس، بامبو، حصیر، خیزران و ساج به محیط خانه، حالتی راحت و روزمره می بخشد. که علاوه بر هماهنگ بودن با اصول دکوراسیون استوایی، به محیط زیست نیز کمتر آسیب می رساند. استفاده از مواد طبیعی با رنگ‌ های ملایم و خنثی موجب فراهم شدن زمینه‌ ایی عالی برای درخشش و خود نمایی طرح‌ ها و رنگ‌ های شاد منزل می شود و هم چنین قابل استفاده در مبلمان و اکسسوری‌ ها نیز می باشد.

اما اگر به تعویض مبلمان منزل علاقه ایی ندارید، و یا ترجیح می دهید در منزل خود از مبلمان کلاسیک استفاده نمایید، می‌ توانید روی قسمت‌ های دیگر تاکید نمایید. برای مثال، به جای پرده و کرکره می توانید از حصیر بامبو استفاده نمایید. و یا چراغ هایی از جنس خیزران بسازید و یا حتی می توانید تعدادی سبد حصیری در محیط قرار دهید که علاوه بر جنبه تزئینی، کاربردی نیز هستند. اما به خاطر داشته باشید که یکی از ضرورت های دکوراسیون استوایی استفاده از متریال‌ های طبیعی می باشد و اگر قصد دارید دکوراسیون محیط زندگی یا کار خود را به سبک استوایی طراحی نمایید حتما باید تعدادی وسیله با این ویژگی‌ ها داشته باشید.

دکوراسیون استوایی

زیباسازی محیط با استفاده از گیاهان طبیعی :

بازسازی محیط جنگل‌ های گرمسیری و بارانی در فضای داخلی خانه از اهداف دکوراسیون استوایی می باشد. برای دستیابی به این هدف، راهکار های متعددی وجود دارد که استفاده از گیاهان در فضای منزل هم ترین آن محسوب می شود. گیاه درست همان چیزی است که در جنگل به وفور یافت می شود و اگر شما قصد وارد نمودن جنگل را به خانه دارید، باید بخشی از دکوراسیون منزل خود را به گیاهان اختصاص دهید. بنابراین باید از گیاهانی با برگ های بزرگ و قد بلند استفاده نمایید و هم چنین گیاهانی که نیازی به نگهداری و مراقبت خاصی ندارند و به خوبی در فضا های آپارتمانی رشد می کنند.

به خاطر داشته باشید که گیاهان علاوه بر زیبایی و و سرسبز شدن محیط خانه، باعث تصفیه نمودن هوای آلوده،کاهش استرس فضا و افزایش رطوبت موجود در محیط می شوند و در نهایت تولید کننده اکسیژن هستند. اما اگر به هر علتی قصد ندارید و یا نمی توانید (به علت آلرژی به گیاهان یا مشکلات دیگر) در منزل خود از گیاهان زنده استفاده نمایید، می توانید از گیاهان مصنوعی بهره ببرید. اگرچه گیاهان مصنوعی نمی توانند جایگزین مناسبی برای گیاهان طبیعی باشند اما ویژگی زیبایی گیاهان طبیعی را دارند و می توانند در دکوراسیون استوایی شما عنصر مهمی باشند. هم چنین فراموش نکنید که علاوه بر خود گیاهان، می توانید از طرح و رنگ گیاهان برای مبلمان استفاده نمایید. برای مثال، استفاده از یک بالش با طرح گیاهان استوایی باعث غنی تر شدن دکوراسیون استوایی شما خواهد شد.

سبک دکوراسیون استوایی

تاکید روی فضای خارجی در دکوراسیون استوایی :

دکوراسیون استوایی بیشترین و بهترین تاثیر را در محیط هایی دارد که از نور طبیعی فراوانی بهره مند هستند. شما نمی توانید از سبک استوایی در یک آپارتمان با پنجره‌ های کوچک و چسبیده به سقف استفاده نمایید. زیرا شکل پذیری یک فضای استوایی و گرمسیری در چنین فضایی غیر ممکن است. پس در سبک دکوراسیون استوایی نور طبیعی بسیار حائز اهمیت می باشد و طراحی فضا باید به گونه ایی صورت گیرد که نور طبیعی بیشترین اثر را در محیط داشته باشد. به همین علت در دکوراسیون استوایی بخش هایی از جمله: حیاط، پاسیو، باغ، باغچه و فضا های باز و نیمه باز مشابه از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشند. و شما می توانید برای دکوراسیون این قسمت‌ ها از نکات و ترفند های ذکر شده در این مبحث استفاده نمایید.

برای مثال، در فضای بیرونی منزل یک دست میز و صندلی از جنس بامبو یا چوب قرار دهید و آن را با تعدادی کوسن و رومیزی رنگارنگ با طرح‌ های نخل و … تکمیل کنید. بهتر است که رنگ های به کار رفته در این عناصر روشن و شاد باشند زیرا شما را به داشتن یک سبک استوایی نزدیک تر می نمایند. هم چنین می توانید تعدادی گلدان و گیاه (به ویژه نوع آویز) به محیط خود اضافه نمایید و در آخر برای کامل شدن فضای خود ننو و … را قرار دهید. شما می توانید در این فضا در کنار خانواده و دوستان یک بعد از ظهر تابستانی زیبا را سپری نمایید و نهایت لذت را از محیط دلپذیر منزل خود ببرید.

طراحی دکوراسیون استوایی

منبع : amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

مستند ارتباطات مهندسی – ساخت پل ضد زلزله

آموزش کامل آنریل انجین – دوره آغاز تا پایان Unreal Engine