کاربرد رنگ در طراحی داخلی

هر شخصی دوستدار رنگ خاصی است و علاقمند به استفاده از این رنگ در لباس‌ ها و محیط زندگی خود می باشد. کاربرد رنگ در دکوراسیون منزل می تواند به عنوان یک راهکار ایده آل برای شخصی سازی محیط، دلپذیر نمودن زندگی و معرفی سبک زندگی شما به دیگران باشد. بر طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده رنگ ها می توانند بر روی حالات روحی و حتی جسمی انسان ها تاثیر گذار باشند. بنابراین کاربرد رنگ در دکوراسیون منزل می تواند، باعث تغییر محیط به سلیقه شما شود. اما این سوال پیش می آید که نحوه استفاده از هر رنگ برای دکوراسیون خانه چگونه است؟ در این مطلب کاربرد رنگ در دکوراسیون منزل را بررسی نموده ایم و به طور کامل برای شما نحوه استفاده از هر رنگ و سبک رنگی در دکوراسیون منزل شرح داده شده است.

کاربرد رنگ

1- کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون منزل :

سفید، یک رنگ پایه ایده آل محسوب می شود. استفاده از یک رنگ موجب می شود فضای خانه شما بزرگ تر به نظر برسد. رنگ سفید با تمیزی و پاکیری رابطه مستقیم دارد. شما می توانید در هر فضایی از از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه و سرویس بهداشتی از این رنگ بهره بگیرید. با وجود این سفید، تنها یک رنگ خاص محسوب نمی شود و شامل طیف های گسترده ایی مانند: یخی، عاجی و استخوانی می باشد. هر یک از این رنگ ها زیبایی و تاثیرات خاص خود را دارند. هیچ گاه قدرت و تاثیر رنگ سفید در دکوراسیون منزل را دست کم نگیرید و از این رنگ به عنوان پس زمینه ایی پاک و یکدست در محیط منزل استفاده نمایید.

کاربرد رنگ

2- کاربرد رنگ مشکی در دکوراسیون منزل :

مشکی بالا ترین رنگ به شمار می رود. هر فردی در کمد لباس خود، تعداد بسیاری لباس مشکی دارد. و علت آن این است که این رنگ قابلیت هماهنگی و ست شدن با تمامی رنگ ها را دارد. این قابلیت در رابطه با دکوراسیون منزل نیز صدق می کند. با این حال از رنگ سیاه کمتر استفاده می شود. چون مردم به این رنگ حس خوبی ندارند و از تیره و کم نور شدن خانه خود به واسطه استفاده از رنگ مشکی می ترسند. اما رنگ مشکی در صورت ترکیب مناسب و صحیح با سایر رنگ ها، نه تنها باعث تاریک شدن فضا نمی شود بلکه عمق و زیبایی بیشتری را در فضا ایجاد خواهد کرد. استفاده از رنگ مشکی بهترین انتخاب برای ایجاد حس و جاذبه در فضای اتاق است زیرا حالت مدرنی به فضای شما می بخشد.

کاربرد رنگ

3- کاربرد رنگ زرد در دکوراسیون منزل :

زرد، رنگی شاد و روشن است که تداعی کننده درخشش خورشید تابستانی است. بدون شک این رنگ اثری انرژی بخش و شاد کننده دارد. اما همان طوری که استفاده از رنگ زرد در لباس ها کمی سخت و دشوار است، در دکوراسیون منزل نیز بایستی با دقت کافی مورد استفاده قرار گیرد. حس ایجاد شده در فضای اتاق به شدت بسته به نوع رنگ زردی دارد که در دکوراسیون استفاده شده است.  طیف‌ های مات رنگ زرد تاثیرات آرامش بخشی دارند و در عین حال طیف های تند و روشن رنگ زرد، انتخاب مناسبی برای یک فضای شاد و پرانرژی مانند راهرو یا آشپزخانه هستند.

کاربرد رنگ

4- کاربرد رنگ بنفش در دکوراسیون منزل :

رنگ بنفش موجب افزایش حس شکوه در فضای منزل می شود و فضا را سطح بالا نشان می دهد. طیف‌ های تیره‌ تر رنگ بنفش حالت احساسی و دراماتیک دارند و برای فضا هایی مانند نشیمن مناسب ترین انتخاب هستند.  در عین حال طیف های روشن‌ تر بنفش مانند یاسی دارای اثری آرامش بخش هستند و انتخاب مناسبی برای دکوراسیون اتاق خواب هستند. شما می توانید از رنگ بنفش برای رنگ آمیزی دیوار ها استفاده کنید، هم چنین استفاده از این رنگ در لوازم منزل مانند کاناپه و … حس آرامش بخش و دراماتیکی را در فضای شما ایجاد خواهد نمود.

کاربرد رنگ

5- کاربرد رنگ صورتی در دکوراسیون منزل :
در حال حاضر رنگ صورتی از محبوبیت خاصی مخصوصا در میان نسل جوان بهره مند است. این رنگ مدرن و شیک می باشد و هماهنگی خوبی با با رنگ‌ های دیگر به ویژه رنگ خاکستری، سرمه‌ ایی و آبی دارد. در صورت علاقمند یودن به رنگ صورتی، نباید در استفاده از آن زیاده روی کنید. زیرا منجر به ایجاد فضای دخترانه خواهید شد. یک مبل به رنگ صورتی به تنهایی می تواندحالتی غیر منتظره و جذاب در محیط خانه شما ایجاد کند و آن را به فضایی مدرن و دوست داشتنی تر تبدیل کند.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

6- کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون منزل :
قرمز یکی دیگر از رنگ های محبوب محسوب می شود. که در دکوراسیون منزل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بهره گیری از طیف های روشن و درخشان این رنگ در دکوراسیون مانند قرمز خالص و گیلاسی و هم چنین استفاده از طیف‌ های تیره قرمز مانند زرشکی، به فضای شما گرما و دلپذیری خاصی را می بخشد و زیبایی آن را دو چندان می کند. استفاده از رنگ قرمز برای دکوراسیون اتاق نشیمن بهترین انتخاب می باشد. به علت آن که این رنگ زمینه ایی مناسب برای برگزاری مهمانی‌ ها و دورهمی‌ های خانوادگی ایجاد می کند. قرمز و با رنگ‌ های خانواده کرم و رنگ‌ های چوب نیز بسیار هماهنگ است. و استفاده از این رنگ ها در کنار یک دیگر امکان پذیر می باشد.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

7- کاربرد رنگ خاکستری در دکوراسیون منزل :
در طول سال های اخیر مجددا استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون منزل محبوب و مد روز شده است. استفاده از رنگ خاکستری یک انتخاب بدون ریسک برای افرادی است که علاقمند به داشتن خانه ایی مدرن و رویایی هستند. خاکستری رنگی ایده آل و مناسب برای استفاده در سبک اسکاندویناویایی می باشد. ترکیب خاکستری با رنگ‌ های تیره‌ تر مانند مشکی و رنگ های روشن‌ تر مانند صورتی و زرد، موجب می شود تا زیبایی این رنگ بیشتر جلوه کند. خاکستری رنگی سرد و تطبیق پذیر است که تاثیرات آرامش بخشی دارد و برای دکوراسیون اتاق خواب و حمام بهترین انتخاب می باشد.

کاربرد رنگ در دکوراسیون


حتما ببینید : نکاتی برای خوشبو کردن منزل با استفاده از رایحه‌ ها و مواد معطر


8- کاربرد رنگ‌ های خنثی در دکوراسیون منزل :
شاید رنگ های خنثی از نظر بیشتر افراد رنگ هایی خسته کننده به نظر برسند، اما طراحان و معماران داخلی به این رنگ ها بسیار علاقه دارند. و حتما دلیلی برای این محبوبیت وجود دارد. رنگ‌ های خنثی سرد و آرامش بخش هستند و بدون تلاش باعث ایجاد فضایی مدرن و زیبا می شوند. در هر فضایی و در هر خانه‌ ایی استفاده از رنگ های خنثی امکان پذیر است. و نگران هماهنگی این رنگ‌ ها با رنگ‌ های روشن و تیره پیرامون آن نباشید.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

9- کاربرد رنگ آبی در دکوراسیون منزل :
رنگ آبی آسمانی، آبی فیروزه‌ ایی، آبی کربنی، سرمه‌ ایی و تمامی انواع دیگر آبی در دکوراسیون منزل بسیار محبوب هستند. زیرا آبی رنگی، آرامش بخش و زیبا است. این رنگ طیف‌ گسترده و متنوعی دارد و به همین دلیل هر فردی به آن علاقه دارد. رنگ آبی نماد پایداری است و موجب ایجاد حس تعقل و آرامش در شما می شود. بر اساس روان شناسی رنگ ها، آبی رنگ ذهن است و می تواند فعالیت‌ های ذهنی را تقویت کند. در نتیجه این رنگ بهترین انتخاب برای دکوراسیون محیط کار و اتاق کار می باشد. آبی با طبیعت نیز در ارتباط است و می تواند برای تمامی اتاق‌ های منزل گزینه مناسبی باشد.

کاربرد رنگ در دکوراسیون

10- کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون منزل :
سبز رنگی شاد است که طبیعت و زیبایی‌ های آن را تداعی می کند. بهره گیری از رنگ سبز در اتاق‌ ها به منظور خنک کردن و آرام نمودن فضا راهکاری ایده آل محسوب می شود. زیرا رنگ سبز در میانه طیف رنگ‌ ها قرار می‌ گیرد و رنگی متعادل و چند منظوره می باشد. طیف‌ های تیره رنگ سبز با رنگ های چوب هماهنگی خوبی دارند و فضایی نوستالژیک را خلق می کنند. شما می توانید برای ایجاد فضایی جسورانه از طیف‌ های روشن سبز استفاده نمایید. بهتر است در محیطی از رنگ سبز استفاده نمایید که از مقدار زیادی نور طبیعی بهره مند است تا فضا تحت الشعاع این رنگ قرار نگیرد.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

11- کاربرد رنگ‌ های متالیک در دکوراسیون منزل :
رنگ‌ های متالیک بسیار درخشان و نماد زندگی هستند. همیشه رنگ‌ های متالیک جزء رنگ‌ های پر استفاده در دکوراسیون منزل محسوب می شوند. از طیف‌ های گرم رنگ های متالیک مانند رنگ مسی، برنزی و طلایی گرفته تا طیف‌ های سرد این رنگ همچون نقره‌ ایی، فولادی همیشه مد روز بوده‌ اند. اما بهتر است که از بعضی از این طیف ها در فصل‌ های خاصی استفاده شوند، مثلا، برای فصل پاییز بهترین انتخاب استفاده از رنگ طلایی می باشد، در عین حالی که از رنگ مسی می توان در تمامی فصول استفاده کرد.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

12- کاربرد رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل :
نارنجی برای افراد ریسک پذیر یک انتخاب عالی است. نارنجی رنگی، گرم و روشن است که قابلیت بیان گری دارد و حس آزادی و بی‌خیالی و نوستالژی دهه‌ های 60 و 70 را تداعی می کند. اگر به دنبال یک مبلمان جسورانه هستید، بهترین انتخاب برای شما نارنجی است. هم چنین می توانید از وسایل نارنجی رنگ در دکوراسیون آشپزخانه و اتاق‌ ها به منظور افزودن گرمی به فضا استفاده نمایید. و مشاهده خواهید کرد که چگونه این رنگ به تدریج با فضای منزل تطبیق پیدا می کند و زیبایی و اصالت به آن می بخشد.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

13 سبک تک رنگ در دکوراسیون منزل :
اگر برای دکوراسیون خود به دنبال سبکی شیک هستید، که هیچ گاه از مد نیفتد، پیشنهاد ما به شما استفاده از سبک تک رنگ است. در این سبک شما تمامی وسایل و دیوار های منزل را در رنگ‌ های سیاه و سفید و یا طیف‌ های مختلف یک رنگ خاص مانند آبی (به همراه سیاه و سفید) انتخاب می‌ نمایید. این سبک برای تمامی قسمت‌ های منزل از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه و حمام مناسب است. برای جلوگیری از تک بعدی شدن و کسل شدن فضا سعی کنید در قسمت‌ های مختلف خانه از تضاد رنگی و بافت استفاده نمایید.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

14- سبک چند رنگ در دکوراسیون منزل :
در صورتی که در انتخاب رنگی خاص برای دکوراسیون منزل خود گیج و سر در گم شده اید، توصیه ما به شما استفاده از سبک چند رنگ است، در این روش شما از چندین رنگ متنوع در کنار هم استفاده می‌ کنید و به رنگ خاصی محدود نمی شوید. این سبک موجب روشن و زیبا شدن فضای منزل شما شده و به آن حالتی شاداب و سرگرم کننده می بخشد. البته بهتر است این سبک را به اتاق نشیمن و آشپزخانه محدود نمایید و برای حفظ آرامش در اتاق خواب‌ ها، از رنگ‌ های محدود و ملایم استفاده کنید.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

منبع : amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

تصاویر استوک طراحی داخلی اتاق خواب

آموزش نورپردازی اصولی و رندرینگ داخلی در Vray