طراحی مجتمع مسکونی در هلند

مجتمع مسکونی “Belvedere” واقع در هلند توسط گروه معماری “Rene van Zuuk Architects” طراحی و اجرا شده است. طراحی برج مسکونی Belvedere با کانسپت تاثیر پذیر از الگوی چلیپایی صورت گرفته است که با محدودیت های سایت، و تجزیه و تحلیل محله های شهر تعریف می شود. Belvedere یک لغت ایتالیایی به معنای نمایش زیبا است. این مجتمع مسکونی در محله ایی با ساختمان های سازمانی 4 طبقه از دوران پساجنگ قرار گرفته است. این ساختمان مسکونی به علت طراحی و مرتفع بودن نسبت به ساختمان های پیرامون خود، نقطه شاخص منطقه به شمار می رود.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Rene van Zuuk Architects
  • مکان پروژه : هلند
  • مساحت پروژه : 6500 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

طراحی برج مسکونی

شهرداری هلند با توجه به موقعیت پروژه، از تیم معماران تقاضا کرد تا در طراحی برج مسکونی Belvedere کانسپتی را ارائه دهند که از لحاظ معماری و بصری برجسته باشد. موقعیت سایت این برج مسکونی به شکلی بود که ساختمان از هر جهتی قابل دید بود. بنابراین قرینه سازی ساختمان در فرم و عملکرد آن منطقی بود. این ساختمان مسکونی با توجه به ویژگی های سطحی در یک زمین مثلثی شکل با محدودیت های عمده قرار گرفته است. این محدویت ها شامل الزامات مربوط به حداقل فاصله بین مرز بندی ساختمان و شبکه پیچیده تاسیسات مکانیکی زیر ساختمان می باشد. به همین دلیل محوطه ساختمان به 15 درصد از طرح یعنی به مساحت 450 متر مربع محدود شده است.

ارتفاع ساختمان به علت وجود محدودیت در طراحی تا حداکثر 11 طبقه امکان پذیر بود که به همین علت تعداد واحد ها را به 44 واحد مسکونی محدود کرد. با این وجود به علت قیمت بالای مسکن و زمین، این پروژه تنها هنگامی به دلیل موارد مالی ارزشمند و موثر بود که از 55 واحد مسکونی برخوردار بود. بنابراین رویکرد تیم معماران به این شکل بود که پایه ساختمان به صورت عمودی توسعه یافته، و سپس طبقات بالای آن از هسته اصلی ساختمان گسترش یابند و به تعداد آن ها در هر چهار ضلع ساختمان اضافه شود.

 طراحی مجتمع مسکونی

سازه این برج مسکونی به واسطه سیستم تعادل سازی مساوی نسبت به هسته ساختمان از هر دو سمت حاصل می شود. بنابراین سازه مجتمع مسکونی Belvedere با توجه به واحد هایی که در طبقات بالا کنسول شده بود، با استفاده از یک الگوی چلیپایی (صلیبی) طراحی شده است. این سازه متقاطع موجب انعطاف پذیری طبقات شده است و شامل بیش از 55 واحد مسکونی می باشد. واحد های این برج مسکونی به شکل متنوع طراحی شده اند و هیچ یک از واحد ها شبیه به دیگری نیست. واحد های مسکونی به شکل متخلل در چهار ضلع هسته مکعبی شکل ساختمان قرار گرفته اند و از یک جنبه مثبت برخوردار هستند. به این صورت که برای هر دو واحدی که در کنار یک دیگر واقع شده اند به منظور استفاده از هوای تازه یک بالکن بزرگ تعبیه شده است.


حتما ببینید : طراحی مدرسه پیش دبستانی در کلمبیا


سایر تصاویر پروژه طراحی برج مسکونی با کانسپت صلیبی

طراحی برج مسکونی

 طراحی مجتمع مسکونی

طراحی برج مسکونی

پلان برج مسکونی

پلان برج مسکونی

پلان برج مسکونی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود تکسچر دیوار و کف سازی

آموزش رندرینگ صحنه داخلی با Vray در maya