بافت فرش و قالیچه

امروزه بافت فرش و قالیچه های مدرن بیشتر با بهره گیری از تکنیک‌ های قدیمی که هزاران سال پیش بافندگان استفاده می نمودند، انجام می گیرد. در حال حاضر فرش و قالیچه دست بافت نیازمند دقت و زمان معینی نیست. اگر چه بافت  فرش‌ های ماشینی سرعت یافته است اما تکنیک‌ های کاربردی هم چنان مشابه قبل است. در بستر مواقع، قیمت فرش و کیفیت آن به مدت زمان صرف شده جهت تولید، بافت آن و استعداد بافنده‌ اش بستگی دارد. اما در زمان خرید بایستی به بافت و ظاهر فرش نیز توجه شود. بهتر است برای داشتن انتخابی درست از ویژگی‌ های انواع فرش اطلاع داشته باشید.

انواع فرش و قالیچه از نظر بافت :

1- بافت تخت :

این فرش بر خلاف تمامی فرش ها دارای بافت تخت کرک نیست. بلکه نخ‌ های عمودی تار در نخ‌ های افقی پود تابیده می‌ شوند. فرش‌ هایی با بافت تخت همچون گلیم را می‌ توان با ماشین یا دست بافت.

بافت فرش

2- تکنیک گره‌ زنی :

یکی از پر کاربرد ترین تکنیک‌ های بافت فرش و قالیچه گره‌ زنی است. در این تکنیک شیوه بافت به شکلی است که بافنده گره‌ هایی جدا به نخ‌ های تار می‌ بندد که طول قالیچه را شکل می‌ دهند. در حقیقت این گره ها، سطح یا کرک قالی را تشکیل می‌ دهند. هر چه تعداد گره‌ ها بیشتر باشد؛ دوام و ارزش قالیچه نیز افزایش می‌ باید. هم چنین، نتیجه این دو شیوه، کاملا شبیه به هم نیست.

بافت فرش

3- ریشه زنی :

بافت قالیچه ریشه دار، بدون هیچ گره ایی نسبت به فرش های دیگر بسیار راحت تر است. در این شیوه حلقه‌ هایی از نخ روی متریال پشتوانه فرش کشیده می‌ شود؛ این کار به وسیله ماشین و یا با ابزار دستی صورت می گیرد. و در نهایت برای دستیابی سطحی نرم با کرک‌ های برش داده‌ شده حلقه‌ ها را قیچی می‌ کنند. زیرا این نوع قالی‌ ها کار کم تری دارند و بافت آن ها در زمان بسیار کوتاهی به اتمام می رسد. معمولا این فرش ها حتی اگر خیلی با کیفیت باشند ارزان تر هستند. قالیچه‌ های ریشه‌ دار در مقایسه با سایر فرش‌ ها، پرز بیشتری دارند و باید مرتبا آن ها را جارو برقی بکشید.

بافت فرش

4- تابیدن و بافتن :

فرش‌ های تابیده و بافته مانند فرش با بافت تخت، کرک ندارند. و به طور معمول به صورت 2 رویه هستند. نخ‌ ها دور یک ریسمان پیوسته تافته می‌ شوند. و سپس به‌ صورت یک طرح پیچشی دور هم بافته می‌ شوند. نتیجه کار، اثری قوی و با دوام است که تقریبا در هر محیطی دوام دارد.


حتما ببینید : 25 ایده منحصر به فرد برای ساخت دیوار پوش بین کابینتی


5- قلاب‌ بافی :

قالیچه قلاب‌ دوزی شده، به قالیچه ریشه‌ دار شباهت دارد. و تنها تفاوت آن با فرش های دیگر این است که حلقه‌ ها دست‌ نخورده باقی می‌ مانند. در این نوع فرش حلقه‌ های نخ به وسیله ماشین یا یک میل دستی روی متریال پشتی فرش کشیده می‌ شوند. و از قیچی کردن حلقه‌ ها خودداری می کنند تا نمایی برجسته و سوزن‌ دوزی شده ایجاد شود.

بافت فرش

منبع : builddirect

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

پاورپوینت مجتمع مسکونی زیتون

دانلود مدل سه بعدی لوازم دکوری آشپزخانه