بیوگرافی ایرو سارینن – eero saarinen

ایرو سارینن : این معمار برجسته و مشهور در سال 1910 در فنلاند متولد شد و زمانی که ۱۳ سال داشت به همراه خانواده به ایالات‌متحده مهاجرت کرد. ایروسارینن پسر معمار اروپایی، الیل سارینن است. ایشان حرفه خود را با استعدادهای فراوان ای شروع کردند. پدر ایشان معمار بزرگ و شناخته‌شده‌ای بود، همچنین مدرس آکادمی هنر میشیگان و اولین رئیس آنجا بود. ایرو نیز در آنجا به تحصیل می‌پرداخت. بعضی از کارهای معروف پدر ایرو ایستگاه قطار هلسینکی و یادبود توسعه ملی جفرسون و بسیاری دیگر از ساختمان‌های برجسته فنلاند است.

در مورد اعضای دیگر خانواده ایشان می‌توان به مادر وی به نام لوئیس (1968-1879) که مجسمه‌ساز و طراح پارچه و لباس بود و خواهر ایشان به نام لیزا (1979-1905) که طراح داخلی بود اشاره نمود.

یکی از نمونه کارهای مهم پدر ایرو که معیار مهمی در حرفه‌ی او بود طراحی پردیس (Cranbrook) در حومه دیترویت بود. ایرو معتقد بود که باید معماری کل محیط‌زیست را در بربگیرد به همین دلیل درکنار کارهایش به‌عنوان مدل از منظره و اشیای تزئینی کمک می‌گرفت.

ایشان از سال 1920 تا 1930 در آکادمی پاریس به یادگیری مجسمه‌سازی پرداخت و از سال 1931 تا 1934 در دانشگاه بیل به تحصیل معماری پرداخت، سپس به مدت یک سال به اروپا بورسیه شد. هم‌زمان در این مدت یعنی از سال 1930 تا 1940 به تمرین طراحی ساختمان‌هایی به همراه پدرش الیل و همکارانش پرداخت. این همکاری که میان او و پدرش رخ داد اثرات بسیار زیادی در کشف ایده‌های خود و کسب شهرت به‌عنوان یک معمار مدرن در آینده‌ی وی داشت. یکی از نمونه‌های برجسته‌ی این همکاری در سال ۱۹۳۹ برای طراحی گالری هنر اسمیتسونین بر روی بازار واشنگتن بود، سپس در زمان جنگ با همکاری پدرش پروژه‌های مسکونی را اجرا کرد.


حتما ببینید:  بیوگرافی اسکار نیمایر


ایرو سارینن  :

مسیر اصلی حرفه‌ی ایرو مدرن سازی بود و رسماً شروع کار او به‌عنوان معمار مستقل با مرگ Eliel Saarinen در سال ۱۹۵۰ آغاز شد. او کار خود را با طراحی مبلمان شروع کرد و کارهایش را در نمایشگاهی در سال ۱۹۴۰ بانام طراحی ارگانیک در مبلمان خانگی در موزه‌های مدرن در نیویورک به نمایش گذاشتند و برنده‌ی ایجاد طرح‌های مدرن مبلمان شد.

هرچند این معمار بزرگ در دوره‌ای از زندگی خود توسط معماران دیگر نادیده گرفته می‌شد و حتی مورد تمسخر گاه‌وبیگاه آن‌ قرار می‌گرفت اما در حرفه‌اش روش‌های جدید و متنوع ابداع می‌کرد، امروزه به‌عنوان یکی از استادان معماری آمریکایی سده بیستم به شمار می‌آید. ایشان همه را مجذوب طرح‌های قدرتمند خود می‌کرد و روزبه‌روز مشهورتر می‌شد. جدای از طراحی‌ها، معماری فرودگاه و موزه‌های بزرگ و مبلمان، ایرو همچنین به‌عنوان مجسمه‌ساز نیز معروفیت زیادی داشت. بعضی از کارهای ایشان مانند ترکیب استیل و شیشه در مرکز جنرال موتورز نمونه‌هایی از سبک بین‌الملل می‌باشند. از دیگر کار‌های معروف و بزرگ ایشان می‌توان پایانه TWA در فرودگاه کندی را نام برد. بعد از فعالیت‌های زیادی که درزمینه‌ی معماری مجسمه‌سازی و طراحی مبلمان انجام داشت و جوایز زیادی که دریافت کرد، در سال 1961 به دلیل تومور مغزی از دنیا رفت. ایرو به‌عنوان پدر نئو اکسپرسیونیم هم شناخته می‌شود و پس از مرگ مدال طلای موسسه‌ی معماران آمریکا به وی تعلق گرفت.

از آثار معروف ایرو سارینن میتوان موارد زیر را معرفی کرد:

ترمینال AWT (فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک)
در مقیاس غول پیکر شباهت بسیار زیادى به یک عقاب در حال نشستن دارد . این تصویر خارق العاده که از بتن تراشیده شده ، ترمینال را به یکى از به یاد ماندنى ترین ترمینال هاى جهان تبدیل کرده است این سازه ى شگفت آور ، متشکل از یک پوسته ى ضخیم بتنى و داراى چهار سقف مدور عظیم الجثه است که ناگهان رو به بالا چرخیده اند.

ترمینال AWT

ترمینال AWT (فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک)

ساختمان سی‌بی‌اس :
آسمان خراش ۳۸ طبقه به ارتفاع ۱۵۰ متر با کاربری اداری تجاری است که در شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا مستقر می‌باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۱۹۶۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۵ تکمیل و افتتاح گردید. این ساختمان دفتر مرکزی شرکت سی بی اس بشمار می‌آید.

ساختمان سی‌بی‌اس

گرداوری و ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: بیوگرافی جیمز استرلینگ