معماری کتابخانه عمومی Cedar Rapids – آمریکا

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids  در پی حادثه ایی که در ایالات متحده آمریکا و در ژوئن ۲۰۰۸ اتفاق افتاد و به دلیل وقوع سیل صدها خانه ، محل کسب و کار و چندین ساختمان های عمومی برجسته ، از جمله کتابخانه های عمومی را تخریب کرد، آغاز شد.

مشخصات کلی پروژه:

  • نام پروژه کتابخانه عمومی Cedar Rapids
  • طراح دفتر طراحی OPN Architects
  • سال ساخت 2013
  • مساحت 9500 فوت مربع
  • مکان پروژه Cedar Rapids, IA, USA

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

 

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

پس از حادثه یاد شده به درخواست مردم شهر گروهی از معماران گرد هم آمده و تصمیم گرفتند که کتابخانه بزرگ Cedar Rapids رابازسازی نمایند. این ساختمان جدید  کتابخانه جوایز معماری مختلف را به دست آورده است و با داشتن فضایی چند منظوره و پر جنب وجوش در جامعه مورد استقبال قرار گرفته است.

توجه به تعاملات اجتماعی و گفتگو های آزادی که در فضای شهری ۹۵۰۰۰ فوت مربعی سایت پروژه شکل می گیرد، یکی از اهداف مهم معماران پروژه بود. در همین راستا آن ها پروژه را به صورت دو ساختمان اصلی، مشرف به میدان گرین پارک طراحی نمودند و همین امر سبب پرورش مشارکت های عمومی در بحث حفاظت و نگهداری از کتابخانه شد. برای مساله‌ تامین نور در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids در مرحله اول از پنجره های بزرگ کف تا سقف بهره می برد که علاوه بر نورگیری مناسب سبب تعامل بیشتر با فضای شهری اطراف و ایجاد دید و منظر مناسب شده است. سپس با طراحی آتریوم مرکزی دو طبقه که در وسط بنا قرارگرفته باعث فراهم شدن شرایط برای نفوذ نور به عمق ساختمان شده و تا حد زیادی وابستگی به نور های مصنوعی کاهش یافته است.

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids


حتما ببینید: طراحی آپارتمان لوکس Limassol


از نظر سازمان دهی فضاهای مختلف کتابخانه می توان گفت که به گونه ای اطراف آتریوم مرکزی سازماندهی شده اند که فضای کافی شاپ و سایر فروشگاه ها در قسمت خدماتی آتریوم قرار گرفته اند و  فضا های مورد استفاده کودکان، بزرگسالان و جوانان در اطراف آن سازمان یافته اند.

از نورپردازی در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids به گونه ایی بهره گرفته شده است که نور پردازی خطی به کار رفته در فضا و محل قرارگیری مناسب سیرکولاسیون حرکت عمودی (ارتباطات عمودی) کاربران را در پیدا کردن مسیر رسیدن به مقصد هدایت کند. طبقه دوم شامل فضا های مختلفی است که شامل یک فضای کنفرانس، مجموعه کتاب های غیر داستانی مناسب بزرگسالان، ادارات، و یک سالن ۲۰۰ نفره همایش که مشرف به پارک است و تا طبقه سوم امتداد می یابد. در طبقه سوم کتابخانه یک لابی طراحی شده که دسترسی کاربران به بام سبز ۲۴۰۰۰ فوت مربعی را فراهم می کند.

نکته جالب دیگر در این ساختمان تامین انرژی است که موفق شده اند با استفاده از تکنولوژی های نوین ساختمانی نسبت به ساختمان های عمومی مشابه ۵۵ در صد کمتر انرژی مصرف شود و هزینه های تامین انرژی ساختمان را تا حد زیادی کاهش دهند.

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

در راستای حفظ و صرفه جوی در مصرف انرژی و منابع آبی نیز نکات مهمی در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids رعایت شده است که از جمله‌ آن ها استفاده از شیشه های عایق شده برای شیشه بیرونی که بیش از یک سوم پوشش ساختمان را تشکیل داده است و پروفیل مورد استفاده در پنجره ها ازنوع آلمنیوم ترمال بریک به کار رفته که تاحد زیادی مانع پرت حرارتی می گردد. همچنین برای آبیاری فضای سبز موجود در بام از آب باران استفاده می شود و ذخیره‌ی آب باران هم به وسیله‌ سیستم زه کشی به گونه ایی انجام شده که ۹۰ در صد بارندگی سالانه توسط مخازنی ذخیره شده و جهت آبیاری محوطه اطراف استفاده می شود. برای آبیاری فضای سبز موجود در بام نیز از آب باران استفاده میشود.

تصاویر و پلان های طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids:

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

منبع : archdaily

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود مدل سه بعدی کمد کلاسیک