no-img
مرجع دانلود معماری

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids - معماری کتابخانه عمومی Cedar Rapids


مرجع دانلود معماری
مجموعه آبجکتمدل سه بعدی کابینت و لوازم آشپزخانهمدل سه بعدی مبلمان ، میز و صندلی
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids – آمریکا
zip
آبان ۶, ۱۳۹۶

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids – آمریکا


معماری کتابخانه عمومی Cedar Rapids – آمریکا

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids  در پی حادثه ای که در ایالات متحده آمریکا و در ژوئن ۲۰۰۸ اتفاق افتاد و به دلیل وقوع سیل صدها خانه ، محل کسب وکار و چندین ساختمانهای عمومی برجسته ، از جمله کتابخانه های عمومی را تخریب کرد، آغاز شد.

مشخصات کلی پروژه:

  • نام پروژه کتابخانه عمومی Cedar Rapids
  • طراح دفتر طراحی OPN Architects
  • سال ساخت 2013
  • مساحت 9500 فوت مربع
  • مکان پروژه Cedar Rapids, IA, USA

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

 

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

پس از حادثه یاد شده به درخواست مردم شهر گروهی از معماران گرد هم آمده و تصمیم گرفتند که کتابخانه بزرگ Cedar Rapids رابازسازی نمایند. این ساختمان جدید  کتابخانه جوایز معماری مختلف را به دست آورده است و با داشتن فضایی چند منظوره و پر جنب وجوش در جامعه مورد استقبال قرارگرفته است.

توجه به تعاملات اجتماعی وگفتگوهای آزادی که در فضای شهری ۹۵۰۰۰ فوت مربعی سایت پروژه شکل میگیرد، یکی از اهداف مهم معماران پروژه بود. در همین راستا آنها پروژه را به صورت دو ساختمان اصلی، مشرف به میدان گرین پارک طراحی نمودند و همسن امر سبب پرورش مشارکت های عمومی در بحث حفاظت ونگهداری از کتابخانه شد. برای مساله‌ی تامین نور در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids در مرحله اول از پنجره های بزرگ کف تا سقف بهره می برد که علاوه بر نورگیری مناسب سبب تعامل بیشتر با فضای شهری اطراف و ایجاد دید و منظر مناسب شده است. سپس با طراحی آتریوم مرکزی دوطبقه که در وسط بنا قرارگرفته باعث فراهم شدن شرایط برای نفوذ نور به عمق ساختمان شده و تا حد زیادی وابستگی به نورهای مصنوعی کاهش یافته است.

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids


حتما ببینید: طراحی آپارتمان لوکس Limassol


از نظر سازمان دهی فضاهای مختلف کتابخانه می توان گفت که به گونه ای اطراف آتریوم مرکزی سازماندهی شده اند که فضای کافی شاپ و سایر فروشگاه ها در قسمت خدماتی آتریوم قرار گرفته اند و  فضاهای مورد استفاده کودکان، بزرگسالان و جوانان در اطراف آن سازمان یافته اند.

از نورپردازی در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids به گونه ای بهره گرفته شده است که نور پردازی خطی به کار رفته در فضا و محل قرارگیری مناسب سیرکولاسیون حرکت عمودی (ارتباطات عمودی) کاربران را در پیدا کردن مسیر رسیدن به مقصد هدایت کند. طبقه دوم شامل فضاهای مختلفی است که شامل یک فضای کنفرانس، جموعه کتابهای غیر داستانی مناسب بزرگسالان، ادارات، و یک سالن ۲۰۰ نفره همایش که مشرف به پارک است و تا طبقه سوم امتداد می یابد. در طبقه سوم کتابخانه یک لابی طراحی شده که دسترسی کاربران به بام سبز ۲۴۰۰۰ فوت مربعی را فراهم می کند.

نکته جالب دیگر در این ساختمان تامین انرژی است که موفق شده اند با استفاده از تکنولوژی های نوین ساختمانی نسبت به ساختمان های عمومی مشابه ۵۵ در صد کمتر انرژی مصرف شود و هزینه های تامین انرژی ساختمان را تا حد زیادی کاهش دهند.

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

در راستای حفظ و صرفه جوی در مصرف انرژی و منابع آبی نیز نکات مهمی در طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids رعایت شده است که از جمله‌ی آنها استفاده از شیشه های عایق شده برای شیشه بیرونی که بیش از یک سوم پوشش ساختمان را تشکیل داده است و پرو فیل مورد استفاده در پنجره ها ازنوع آلمنیوم ترمال بریک به کار رفته که تاحد زیادی مانع پرت حرارتی می گردد. همچنین برای آبیاری فضای سبز موجود در بام از آب باران استفاده می شود و ذخیره‌ی آب باران هم به وسیله‌ی سیستم زه کشی به گونه ای انجام شده که ۹۰ در صد بارندگی سالانه توسط مخازنی ذخیره شده و جهت آبیاری محوطه اطراف استفاده می شود. برای آبیاری فضای سبز موجود در بام نیز از آب باران استفاده میشود.

تصاویر و پلان های طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids:

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

طراحی کتابخانه عمومی Cedar Rapids

 

منبع: archdaily

ترجمه: مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود مدل سه بعدی کمد کلاسیک


 دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب این سوال امنیتی را با عدد وارد کنید: *