طراحی خانه با تلفیق سبک مدیترانه ای و مکزیکی

خانه Casa A690 واقع در Zapopan ، مکزیک متعلق به دهه 1970 میلادی می باشد که توسط معماری مکزیکی به نام Delfino Lozano مجددا طراحی و بازسازی شده است. طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل و تلفیقی از سبک ها و دیدگاه زیبایی شناسی مدیترانه ایی و مکزیکی صورت گرفته است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار: Delfino Lozano
  • مکان پروژه: Zapopan ، مکزیک
  • مهندس سازه: Deflino Lozano
  • معمار منظر: Interior en V

طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

این خانه در 3 طبقه ساخته شده که با پلان کف با فرمی مستطیل شکل گرفته است و در طبقات بالا دو بلوک مستطیلی بر روی آن امتداد یافته است. دیوار های خارجی این ساختمان به رنگ سفید می باشد در عین حال کف پشت بام با استفاده از کاشی هایی با رنگ مایل به قرمز پوشانده شده است که حس گرما را به این فضا بخشیده است.

طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

بر اساس اظهارات معمار این پروژه به علت تلفیق سبک ها در طراحی این خانه مسکونی، اصطلاح Mexiterraneo برای سبک طراحی داخلی این فضا به کار برده می شود که برای توصیف ایده ها و احساسات مورد نظر طراحان مورد استفاده قرار می گیرد. در این خانه معماری سنتی مکزیک با معماری مدیترانه ایی با متریال های ساده و خالص تلفیق شده است. این خانه دارای چندین حیاط می باشد که یکی از دیوار های این حیاط ها با استفاده از آجر خاکستری پوشانده شده است. این خانه دارای پنجره، دهانه و درب های دایره ای و آرک مانند متعددی می باشد. در حالی که یک راه پله خطی در خانه در نشیمن اصلی کات می شود و به یک دفتر کار خانگی منتهی می شود.

طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

معمار این پروژه ” Delfino Lozano” در رابطه با طراحی این خانه اظهار داشته است:”ساختمان قدیمی دارای پنجره های مستطیل شکل بوده که پس از بازسازی تبدیل به پنجره های قوسی شکل شدند. بعلاوه فضای داخلی نیز مورد بازسازی قرار گرفت و فضای جدیدی به عنوان استودیویی برای کارفرما به این خانه اضافه شد.”

سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی

این خانه دارای دیوار ها و کابینت های بتونی خاکستری و عناصر متضاد از چوب تیره می باشد که در کمد های داخلی ، نشیمن ها و مبلمان نیز این ترکیب به چشم می خورد. نور خورشید به وسیله شبکه بتنی و دو حیاط داخلی به داخل خانه فیلتر می شود. و یک مسیر در فضای باز از کنار ساختمان خانه عبور کرده و به ورودی و راه پله مرکزی منتهی می شود. هم چنین یک آشپزخانه و یک اتاق نشیمن در قسمت جلویی ساختمان تعبیه شده است.

طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

اتاق ناهار خوری و نشیمن در طبقه همکق تعبیه شده که با استفاده از درب های شیشه ایی کشویی به حیاط بازشو دارند. Delfino Lozano درباره طراحی این پروژه معتقد است:”ایجاد مسیر های منحصر به فرد هنگام حرکت از یک منطقه به منطقه دیگر ، به حجم ها ارزش بخشیده و آگاهانه در طرح پیشنهادی لحاظ شده است.” پس از بازسازی پشت بام ها تبدیل به تراس های قابل استفاده شده اند و عناصر معماری مانند پله ها به مجسمه مبدل گشته اند.

طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

طبقه بالا به 2 اتاق خواب و یک دفتر کارخانگی اختصاص یافته است و یک نیم طبقه نیز با میزی مشرف به اتاق نشیمن طراحی شده است. طبقه بالاتر دارای یک اتاق خواب مستر با حمام اختصاصی و تراس می باشد که دسترسی به آن از طریق یک راه پله به فضای باز میسر می شود.


حتما ببینید : طراحی خانه گرمسیری با بلوک های مجزا


سایر تصاویر طراحی خانه با پنجره های دایره ایی شکل

سبک مکزیکی در طراحی داخلی

سبک مکزیکی در طراحی داخلی

سبک مکزیکی در طراحی داخلی

سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی

سبک مدیترانه ای در طراحی داخلی

منبع : dezeen

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری