11 سبک دکوراسیون داخلی

شناخت سبک های دکوراسیون داخلی یکی از مراحل اولیه آشنایی با اصول دکوراسیون داخلی است. منظور از سبک دکوراسیون ، منبع الهام و معنای مشترکی است که در عناصر طراحی وجود دارد و موجب هویت بخشیدن به آن می شود. البته در سطوح اولیه شناخت عمیق این مفاهیم ضرورت ندارد. اما به هر حال اگر قصد داشته باشید کل دکوراسیون کل منزل خود را تغییر بدهید و یا قصد اعمال تغییراتی جزئی در بخش هایی از منزل را داشته باشید، باید مناسب ترین سبک دکوراسیون برای این کار را انتخاب نمایید. سبک دکوراسیون داخلی دارای انواع مختلفی می باشد و شاید در یک مطلب معرفی همه این سبک ها امکان پذیر نباشد. اما در این مطلب از سایت مرجع دانلود معماری به معرفی 11 سبک دکوراسیون داخلی پرداخته ایم که جزء مهم ترین سبک های دکوراسیون محسوب می شوند. این سبک ها در طراحی داخلی و دکوراسیون منازل کاربرد دارند و می توانند الهام بخش شما در دکوراسیون منزل شوند.

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب :

یکی از مهم ترین فاکتور ها در طراحی داخلی موفق، وحدت و هماهنگی می باشد. زیرا در صورت هماهنگ نبودن عناصر دکوراسیون داخلی با هم، متحد و یکدست به نظر نخواهند رسید. اگرچه هماهنگی به معنای، یک شکل بودن و یک رنگ بودن نیست بلکه مفهوم از همانگی داشتن سبکی مشخص و هماهنگ است. وجود سبک در طراحی تضمین کننده این اتحاد و هماهنگی است. و موجب می شود دکوراسیون داخلی منزل شما حرفه‌ ایی، باشکوه و سطح بالا نشان داده شود. اما هر سبکی دارای ویژگی هایی مختص به خود است و با شرایط فرهنگی، آب و هوایی و اجتماعی خاصی مطابقت دارد. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب سبک دکوراسیون ، این شرایط و محدودیت‌ها در نظر گرفته شود. در ادامه با 11 سبک دکوراسیون داخلی و ویژگی های آن آشنا خواهید شد که جزء مهم ترین و محبوب ترین سبک های دکوراسیون هستند.

1- سبک اسکاندویناویایی :

برف‌ ها، کوهستان‌ ها و حال و هوای کشورهای شمال اروپا عناصر الهام بخش در سبک اسکاندیناویایی به شمار می روند. مردم سرتاسر جهان علاقمند به دکوراسیون داخلی کشور های اسکاندویناوی هستند. زیرا هرگز قدیمی و دمده نمی شود و بهترین ایده برای دکوراسیون آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و حمام است. در سبک اسکاندویناویایی به منظور داشتن همزمان راحتی و نظم در فضا از پارچه های پشمی و خز در کنار شیشه و چوب استفاده می شود. در این سبک عناصر طراحی کاملا ساده هستند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. دیوار های سفید در کنار سطوح چوبی کفپوش علاوه بر به ایجاد سادگی و زیبایی خاص، محکم و قوی به نظر می رسند. برای مناطق سردسیر که در دریافت نور خورشید محدودیت دارند، بهترین انتخاب استفاده از سبک اسکاندویناویایی می باشد.

سبک دکوراسیون

سبک دکوراسیون

سبک دکوراسیون

سبک دکوراسیون

2- سبک التقاطی از جالب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون :

سبک التقاطی، از دوره‌ های مختلف تاریخی، سبک‌ های مختلف و ترند های مختلف عناصر طراحی را به امانت می گیرد. در حقیقت می توان گفت سبک التقاطی ترکیبی از سبک های مختلف است. این سبک دارای حالتی جذاب و سرگرم کننده  است و بهترین انتخاب برای کسانی است که قصد دارند دکوراسیون منزل خود را شخصی‌ تر نمایند. در حقیقت هدف از سبک التقاطی نیز شخصی بودن است. اما نه به این معنی که شما بدون محدودیت از هر عنصری در طراحی استفاده کنید. بلکه بایستی تعادل لازم را رعایت نمایید و حداقل یک عنصر خاص مانند رنگ یا طرح را به عنوان هویت سبک خود انتخاب نمایید.

سبک دکوراسیون

مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیونمهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

3- سبک صنعتی :

سبک صنعتی متشکل از عناصر فلز، سنگ و آجر است. و طرح بدون ترس و واهمه این عناصر خام را در بخش‌ های مختلف خانه نشان می دهد. به همین علت در طراحی خانه های به سبک صنعتی در قسمت های مختلف منزل دیوار های آجری و بافت فلزی اشیاء مشاهده می شود. یکی از عناصر مهم و تعیین کننده در سبک صنعتی، نورپردازی می باشد. نورپردازی موجب افزایش گرما و راحتی فضا می شود. در سبک صنعتی استفاده از رنگ باید به گونه ایی صورت گیرد که به خوبی هویت صنعتی فضا نشان داده شود. البته به یاد داشته باشید که خانه شما کارخانه نیست و بایستی برای متعادل نمودن این فضای صنعتی از عناصری مانند فرش و آثار هنری بهره ببرید.

مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

4- سبک قدیمی از محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون :

سبک قدیمی یا وینتج با سبک های از مد افتاده بسیار تفاوت دارد. این سبک می‌ تواند بسیار زیبا و تطبیق پذیر باشد. برای افرادی که علاقمند به وجود حس نوستالژیک در منزل هستند، افزودن عناصر قدیمی به طراحی داخلی بسیار جذاب خواهد بود و موجب ایجاد حسی گرم در خانه خواهد شد. شلوغ شدن فضای منزل یکی از اشتباهات رایج در سبک قدیمی است که بهتر است برای اجتناب از این اشتباه، در کنار عناصر قدیمی از عناصر ساده استفاده نمایید. بهترین عنصر در سبک وینتج قفسه‌ ها هستند زیرا این فرصت را برای شما فراهم می آورند تا کتاب‌ ها، لوازم تزئینی و چیز های قدیمی زیبایی که علاقمند به آن ها هستید را در معرض دید قرار دهید.

محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

محبوب‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون

5- سبک مینیمال :

با توجه به این که آغاز سبک مینیمالیسم در هنر از نیمه دوم قرن بیستم بوده، اما مینیمالیسم در طراحی داخلی دارای تاریخچه طولانی‌ تری است. این سبک از شروع قرن بیستم با تاثیر از سبک سنتی ژاپنی، وارد دنیای غرب شد و تبدیل به نشانه‌ ایی از عصر مدرن گردید. در سبک مینیمال، سطوح صاف و ساده هستند و به ندرت در آن از رنگ‌ های روشن و طرح‌ های چشمگیر شلوغ استفاده می شود. یک شعار معروف در سبک مینیمالیسم وجود دارد : “کمتر بیشتر است” و یا “Less is More”.

البته در سبک مینیمال می توان به مقدار محدود از عناصر رنگی و طرح‌ ها برای بیانگرایی استفاده نمود. اما نباید در حدی باشد که منجر به منحرف شدن حواس مخاطب از سادگی فضا شود.

سبک دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی


حتما ببینید : طراحی خانه رنگارنگ برای یک زوج و دو کودک


6- سبک مدرن قرن بیستم از سبک‌ های کلاسیک دکوراسیون :

طراحان آمریکایی بعد از جنگ جهانی به دنبال شکستن قواعد طراحی سنتی بودند. در نتیجه در دهه 1950 و 1960 سبک خاصی از طراحی مدرن شکل گرفت که معروف به سبک میانه قرن بیستم است. در این سبک از خطوط ساده و تمیز، رنگ‌ های سبز و آبی استفاده می شود. هم چنین در این سبک چوب و فلزات رنگی بسیار مشاهده می شود. اگرچه این سبک در دوره خاصی ابداع شده اما هرگز محبوبیت خود را از دست نداده است. این سبک دکوراسیون بیشتر در شهر های کوچک و غیر صنعتی آمریکا متداول است، در این سبک از لامپ‌ های بزرگ، مبلمان چوب ساج و کاناپه‌ های بزرگ استفاده می‌ شود.

سبک دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

7- سبک ساحلی :

همان گونه که از نام این سبک مشخص است به ساحل و دریا مرتبط است. سبک ساحلی یکی از سبک‌ های سنتی در طراحی داخلی محسوب می شود. عناصر به کار رفته در این سبک مانند رنگ آبی، چوب‌ های خام و مواد طبیعی ارتباط مستقیمی با دریا و ساحل دارند. اگرچه در سبک ساحلی معاصر در کنار این موارد از عناصر مدرن‌ تری نیز استفاده می شود. تا تداعی کننده حس ساحل و دریا در ذهن مخاطب شود و دارای آرامش و نوعی پایان باز باشد. شاید فکر کنید این سبک برای یک ویلای ساحلی مناسب است، اما شما می توانید از این سبک دکوراسیون در یک آپارتمان شهری نیز استفاده نمایید و جذابیت آن را افزایش دهید.

سبک های دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

سبک های دکوراسیون داخلی

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب

8- سبک معاصر از جدیدترین سبک‌ های دکوراسیون :

در حال حاضر این سبک دکوراسیون در دنیای طراحی داخلی سبک غالب محسوب می شود. سبک معاصر، مدرن و امروزی می باشد و در آن تطبیق پذیری و کاربردی بودن بسیار حائز اهمیت است. البته واضح و مبرهن است که این سبک در هر دهه و دوره تغییر می‌ کند. بنابراین سبک معاصر قرن بیست و یکم یک سبک تمیز با فضا های محدود نشده است و نحوه چیدمان مبلمان در آن به گونه ایی است که حس بیشتری از فضا را به شما القا می کند. از عناصر محبوب در سبک معاصر، فلز و شیشه است. در این سبک تا حد ممکن از جزئیات کم و محدود استفاده می‌ شود.

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب

اهمیت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب

9- سبک ترکیبی سنتی و مدرن :

سبک ترکیبی یا Transitional به سبکی اطلاق می شود که در آن از عناصر سنتی و مدرن در کنار هم استفاده شده است. همین ویژگی باعث محبوبیت این سبک در میان مردم گردیده است. حضور هر دو سبک مدرن و سنتی نوعی از تعادل را به فضای خانه می بخشد که هیچ چیزی در آن اغراق آمیز به نظر نمی‌ رسد و غیر منتظره بودن عناصر موجب افزایش جذابیت طراحی می شود. در سبک ترکیبی در کنار رنگ‌ های گرم از رنگ‌ های خنثی مانند سفید و خاکستری به میزان مناسبی استفاده می شود. که موب ایجاد صمیمت و تعادل در فضا می شود. افرادی که علاقمند به مدرنیته هستند اما قصد فراموش کردن هویت خود را نیز ندارند، بهترین گزینه برای آن ها سبک ترکیبی می باشد.

سبک ترکیبی سنتی و مدرن

10- سبک بوهمیایی از مهم‌ ترین سبک‌ های دکوراسیون :

به بخشی از اروپای مرکزی، بوهیما گفته می شود که امروزه شامل چکسلواکی می شود. از دیرباز این منطقه سبک و عناصر فرهنگی و هنری خاص خود را دارد، که به دنیای مد و طراحی جهان راه پیدا کرده است. سبک بوهمیایی نیز دارای ویژگی های خاصی است که مهم ترین آن راحتی، بی دغدغه بودن و به دنبال آرزوها رفتن است. منازل بوهمیایی دارای مبلمان ساده و قدیمی هستند و در آن ها راحتی در اولویت قرار داده می شود. حتی امکان دارد روی زمین نیز بالش‌ هایی را ببینید که به منظور راحتی ساکنان مورد استفاده قرار داده شده است. اما در کنار این عناصر ساده و راحت ممکن است یک لوستر بزرگ و باشکوه هم مشاهده شود که تعادل را در فضا ایجاد می‌ کند.

سبک بوهمیایی

11- سبک روستایی و طبیعت گرا :

سبک روستایی و طبیعت گرا که به آن سبک روستیک نیز گفنه می شود از طبیعت الهام می‌ گیرد و عناصر اصلی آن مواد خام و کار نشده مانند چوب و سنگ است. بنابراین چیز هایی که در خانه های روستیک بسیار دیده می شوند شامل زمین چوبی با دیوار های حصیری و اجاق سنگی است. امروزه با محبوب شدن طراحی طبیعی و استفاده از طبیعت در طراحی داخلی، سبک روستیک نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. زیرا این سبک تطابق بیشتری با پایداری دارد و به محیط زیست آسیب کمتری وارد می‌ کند.

سبک روستایی

منبع : Amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

مستند استادیوم ومبلی و ساخت پل میلا – دوبله فارسی

آموزش استادی در تری دی مکس – مبتنی بر پروژه برای مبتدیان