ایده های خاص برای طراحی سالن پذیرایی

هر فردی علاقمند به داشتن خانه ایی زیبا با دکوراسیون منحصر به فرد است. اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی یکی از مهم ترین مکان های هر خانه ایی محسوب می سود که نه تنها برای افراد خانواده بلکه برای مهمانان نیز باید مکانی راحت و زیبا باشد. تمامی افراد دوست دارند تا دکوراسیون سالن پذیرایی و نشیمن خود را به شکلی خاص و متفاوت دیزاین کنند. اما چگونه می توان با وجود مبلمان و اشیاء مشابه به هم در بازار دکوراسیون خاص و متفاوتی را در سالن پذیرایی و نشیمن اجرا نمود. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب با ایده های خاص برای دکوراسیون سالن پذیرایی و نشیمن آشنا شوید.

سالن پذیرایی

سالن پذیرایی و نشیمن یکی از طراحی هایی که در منزل به آن بسیار اهمیت داده می شود و اجرای دکوراسیون آن بیشترین هزینه را شامل می شود. نشیمن به عنوان مکانی مشترک تمام اعضای خانواده را دور هم جمع می کند. به همین علت بیشترین مساحت در خانه به این مکان اختصاص داده می شود و هم چنین پذیرایی مهمانان نیز می باشد. اهمیت نشیمن به اندازه ایی می باشد که بعضی از افراد از آن تنها به عنوان مکانی برای پذیرایی مهمانان استفاده می کنند و اتاق کوچک تری را به عنوان نشیمن خود در نظر می گیرند. و سالن پذیرایی مانند اتاق پذیرایی مهمان ها ، دست نخورده باقی می ماند.

سالن پذیرایی

به طور کلی نحوه استفاده از سالن پذیرایی چندان تفاوتی ندارد. بلکه چیزی که حائز اهمیت است این است که توجهی که به این مکان می شود به هیچ یک از فضا های خانه نمی شود و هر فردی تمام سعی خود را چه از نظر مادی و چه معنوی برای تبدیل این مکان به فضایی بی نقص می کند. ایجاد هماهنگی ست مبلمان موجود در سالن پذیرایی با ست غذا خوری یک موضوع کاملا طبیعی می باشد. هم چنین برای خلق یک مکان خاص و منحصر به فرد بایستی فرش ها ، پرده ها ، دیوار ها و سیستم روشنایی سالن نشیمن و تمام اکسسوری ها و جزئیات با هم هماهنگ باشند. در ادامه ایده های خاص برای طراحی سالن پذیرایی ارائه شده است.

سالن پذیرایی

1- استفاده از یک شیء خاص ، یک ترکیب بندی منحصر به فرد در طراحی داخلی :

فراموش کردن عادت های قدیمی نخستین گام در ایجاد یک سالن پذیرایی خاص با ظاهری متفاوت است. شاید شاید فراتر رفتن از عادت ها کار سخت و دشواری باشد ، اما نتیجه بزرگ و موفقیت آمیزی را به ارمغان خواهد آورد. گاهی مواقع می توان تنها با  استفاده از یک شیء و مبلمان با طراحی خاص ، ظاهر متفاوتی را به سالن پذیرایی و نشیمن بخشید. به عنوان مثال استفاده از یک میز جلو مبلی با طراحی مدرن و متفاوت در کنار یک مبلمان ساده و معمولی به طور کامل نشیمن را تحت تاثیر قرار داده و موجب ایجاد فضایی منحصر به فرد خواهد شد. شاید در نگاه اول یک میز با طراحی متفاوت چندان جذاب به نظر نرسد ، اما بدون شک نتیجه کار موفقیت آمیز خواهد بود.

سالن پذیرایی

2- پوشاندن هر مبل با روکش متفاوت : 

معمولا بیشتر افراد از ریسک کردن اجتناب می کنند و می ترسند انتخاب های غیر معمول ، نتیجه خوبی به همراه نداشته باشد. بنابراین به عادات خود پایبند بوده و انتخاب های تکراری انجام می دهند. انتخاب یک روکش واحد برای تمام مبل ها و صندلی ها یکی از این عادات می باشد. در حالی که بایستی برای خلق یک فضای خاص و منحصر به فرد از مرز های خود فراتر رفته و انتخاب های جسورانه تری داشته باشید. شما می توانید برای ایجاد یک فضای خاص و منحصر به فرد برای هر کدام از مبل ها از روکش با طرح و رنگ متفاوت استفاده کنید. هم چنین می توانید با استفاده از جزئیاتی مانند کوسن ها و یا رنگ های به کار رفته در طرح ها ، مبل ها را به یک دیگر مرتبط کنید. برای این کار تنها کافیست عادات خود را فراموش کرده و ریسک کنید.

دکوراسیون سالن پذیرایی

3- استفاده از مبلمان جذاب و خاص :

همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، استفاده ار مبلمان خاص تاثیر بسزایی در ایجاد فضایی با ظاهری خاص و متفاوت خواهد داشت. به همین علت در صورت وجود فضای کافی در سالن پذیرایی می توانید از مبلمان بزرگ با طراحی جذاب و خاص استفاده کنید و توجه هر بیننده ایی را به آن جذب کنید.

دکوراسیون سالن پذیرایی

4- سبک ترکیبی منحصر به فرد در خانه : 

برای ایجاد فضای خاص و متفاوت در نشیمن و سالن پذیرایی می توانید از سبک ترکیبی منحصر به خود نیز استفاده کنید. شما می توانید اشیایی با طراحی ها و سبک های مختلف را به گونه ایی خاص و مختص به خود با هم ترکیب نمایید. به عنوان مثال می توانید از اشیاء عتیقه در کنار مبلمان خاص و مدرن استفاده کنید. بدون شک این ترکیب ظاهر بسیار متفاوتی به سالن پذیرایی خواهد بخشید.

دکوراسیون سالن پذیرایی


حتما ببینید : ترفند های استفاده بهینه از فضا


5- یکپارچگی سبک در دکوراسیون داخلی : 

ایجاد یک سبک یکپارچه در فضا یکی دیگر از شیوه های ایجاد نشیمن خاص و متفاوت می باشد. شما با این راهکار موجب می شوید بیننده تصور کند در دوره خاصی از گذشته قرار گرفته است. این سبک یکپارچه می تواند سبکی مربوط به دهه 70 میلادی یعنی سبک رترو باشد و یا سبکی مجلل مشابه با سبک ویکتوریایی باشد که خانه تبدیل به یک کاخ کوچک می کند.

دکوراسیون نشیمن

6- استفاده از مبلمان با متریال متفاوت :

هنگامی که سخن از متریال به کار رفته در مبلمان می شود. شاید بیشتر افراد تنها چوب و فلز را متصور شوند. در حالی که یکی از راه های ایجاد فضایی خاص استفاده از مبلمان با متریال متفاوت می باشد. به عنوان مثال استفاده از میز و صندلی های سنگی فضای خاص و متفاوتی را در نشیمن ایجاد می کنند. هم چنین یک میز جلو مبلی و یا صندلی ساخته شده از سنگ مرمر جلوه خاصی به نشیمن شما خواهد بخشید.

دکوراسیون نشیمن

7- استفاده از تنه درخت در طراحی مبلمان : 

اگرچه بیشتر لوازم و مبلمان ها با استفاده از متریال چوب ساخته می شوند. اما معمولا این چوب ها به صورت برش خورده و کار شده مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای ایجاد یک سالن پذیرای خاص و متفاوت بایستی از متریال چوب به شکل طبیعی و کار نشده استفاده کنید. به عنوان مثال ، برای پایه های میز غذا خوری از تنه درخت استفاده کنید و یا از تنه کوچک درخت به عنوان میز عسلی استفاده نموده و فضایی طبیعی، گرم و خاص را در نشیمن خود ایجاد کنید.

طراحی داخلی نشیمن

8- استفاده از رنگ های جسورانه در دکوراسیون داخلی : 

استفاده از رنگ های جسورانه ، یکی دیگر از شیوه های ایجاد نشیمن خاص و منحصر به فرد می باشد. معمولا اکثر افراد برای دکوراسیون نشیمن از رنگ های ساده و خنثی که ریسک کمتری را به همراه دارند استفاده می کنند. در حالی که برای ایجاد یک فضای خاص و متفاوت بایستی از قدرت رنگ ها استفاده نموده و به شکلی جسورانه از آن ها بهره مند شوید. کاربرد رنگ های بیشتر در فضا موجب ایجاد فضای متفاوت تری خواهد شد.

طراحی داخلی نشیمن

9- طراحی داخلی بلند پروازانه : 

مرز تفاوت جایی است که شما تعیین می کنید. یعنی برای خلاقیت و ایجاد فضایی متفاوت هیچ محدودیتی وجود ندارد. در صورتی که اکسسوری های منحصر به فرد ، مبلمان های خاص و اشیاء متفاوت برای شما کافی نیستند ، می توانید برای ایجاد نشیمن متفاوت از یک دیوار با ظاهر متفاوت بهره مند شوید. به عنوان مثال می توانید یکی از دیوار های نشین را با گیاهان زنده ایی مثل خزه دریایی بپوشانید و مطمئن باشید که نتیجه قابل توجهی را کسب خواهید نمود. این شیوه نه تنها ظاهر خاصی به نشیمن شما خواهد بخشید ، بلکه زیبایی آن را افزایش خواهد داد.

طراحی داخلی نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 187 – آبجکت مبلمان چوبی