اصول طراحی نشیمن

به هنگام سخن از طراحی داخلی ، طراحی نشیمن نخستین چیزی است که به ذهن هر فردی خطور می کند. طراحی نشیمن مطابق با سلیقه و سبک مورد دلخواه شما صورت می گیرد و نشان دهنده علایق ، شخصیت شما و عناصر با هویت موجود در مکان می شود. در طراحی نشیمن علاوه بر رفع نیاز های اساسی ، راحتی مهمان ها و اعضای خانواده نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

اصول طراحی نشیمن

به هنگام طراحی نشیمن و توجه به نکاتی مانند زمین ، دیوار ، کفپوش ، طراحی سقف ، مبلمان و اکسسوری ها ، بافت ها ، رنگ ها ، فرم ها و سایر جزئیات به اهمیت طراحی سالن نشیمن پی خواهید برد. نشیمن مهم ترین مکان در هر خانه ایی می باشد که در آن مجلل ترین و لوکس ترین عناصر دکوراتیو قرار داده می شود. البته شاید برخی علاقمند به سبک مینیمال و ساده برای این مکان باشند.

نحوه دکوراسیون نشیمن

شما می توانید نشیمن را با سبک های مختلفی طراحی کرده و فضای چشمگیری را خلق کنید. برای چیدمان سالن نشیمن نیازی به استفاده از اشیاء و اکسسوری های متعدد نیست.در این مطلب با نکات کارآمد در طراحی نشیمن و سبک مناسب برای این مکان آشنا خواهید شد. که با رعایت نمودن آن ها می توانید فضایی خلاقانه ، فرح بخش و دلباز را خلق کنید.

نحوه دکوراسیون نشیمن

1- عناصر متقارن و نامتقارن :

افرادی که علاقمند به استفاده از طراحی های متقارن در دکوراسیون نشیمن هستند ، بهترین انتخاب برای آن ها اشیاء و سبک کلاسیک می باشد. و افرادی که خواستار ایجاد فضایی متفاوت با جزئیات و طراحی نامتقارن هستند نیز ، بهتر است از سبک های مینیمال و مدرن بهره ببرند که در آن ها از اشیاء و ترکیب بندی های نامتقارن استفاده می شود. علاوه بر این استفاده از رنگ های طبیعی نیز موجب سهولت در امکان ایجاد فضایی آرامش بخش در نشیمن خواهد شد. از نمونه رنگ های طبیعی می توان به رنگ هایی مانند قهوه ایی ، کرم و یا بژ اشاره نمود. استفاده از این رنگ ها و بافت های طبیعی موجب ایجاد فضایی آرامش بخش می شوند و در ترکیب با مبلمان راحت و اشیاء و لوازم کاربردی نیز منجر به ایجاد تفاوت های چشمگیری در نشیمن خواهند شد.

طراحی نشیمن

2- ایجاد فضایی آرام با سبک مدیترانه ایی :

در سبک مدیترانه ایی از رنگ های روشن مخصوصا رنگ سفید ، تنالیته های آرامش بخش رنگ آبی و با اکسسوری های زیبا و جزئیات دکوراسیون استفاده می شود. این سبک بیشتر در کشور های حاشیه دریای مدیترانه مانند اسپانیا ، ایتالیا ، یونان و ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. این سبک حال و هوای دریای مدیترانه را به فضای خانه شما می بخشد. کاربرد رنگ آبی و رنگ های روشن در سبک مدیترانه ایی موجب ایجاد فضایی آرام خواهند شد.

طراحی نشیمن

3- استفاده از عناصر تزئینی در طراحی سقف و دیوار ها :

در طراحی نشیمن بیشتر به دکوراسیون دیوار ها اهمیت داده می شود. اما در صورت توجه به طراحی سقف نیز فضایی کاملا متفاوت ایجاد خواهد شد. اگر خواستار تغییر دکوراسیون هستید و قصد دارید بدون هزینه و خرید لوازم اضافی فضای نشیمن خود را دگرگون سازید ، توصیه می شود حتما بر روی طراحی سقف متمرکز شوید. هنگام طراحی سقف ، بایستی به ارتباط آن با سایر سطوح موجود در مکان و رنگ و بافت عناصری مانند پرده ها ، فرش ها ، مبلمان و اکسسوری های موجود در فضا توجه کنید. گچ ، یکی از متریال هایی است که قابلیت تغییر حالت به هر شکل و فرمی را دارد و شما می توانید با استفاده از آن هر فرم و طرحی را بر روی سقف ایجاد کنید. و با یک لوستر و یا سیستم روشنایی هماهنگ با سبک دکوراسیون ، فضای نشمین خود را به طور کامل تغییر دهید.

طراحی نشیمن

4- هماهنگی میان مبلمان و اکسسوری ها با رنگ های طبیعی :

استفاده از رنگ های طبیعی موجب سهولت در ایجاد فضایی آرام و دلنشین می شود. استفاده از تنالیته های رنگ قهوه ایی در دکوراسیون نشمین ، موجب ایجاد فضایی ساده و در عین حال تاثیر گذار می شود. استفاده از یک لوستر زیبا و مجلل به سبک کلاسیک و هماهنگی و ترکیب رنگ قهوه ایی و کرم منجر به خلق فضایی خواهد شد که امکان سپری نمودن زمان در آرامش کامل را فراهم خواهد نمود.

طراحی نشیمن


حتما ببینید : اصول طراحی دکوراسیون اتاق خواب با تم تابستانی


5- تعبیه پنجره های بزرگ در نشیمن :

در صورت وجود پنجره های بزرگ در نشیمن ، دیگر به استفاده از اکسسوری و مبلمان های متعدد نیاز نخواهید داشت. زیرا چشم انداز مناظر بیرونی خود به تنهایی ، جلوه خاص و زیبایی به فضای نشیمن خواهد بخشید. شما می توانید از عناصر کاربردی و ساده به جای مبلمان های متعدد با جزئیات بسیار و خسته کننده استفاده نموده و فضای مینیمالی را در نشیمن خود ایجاد کنید. با استفاده از اکسسوری های زیبا ، اما محدود و ترکیب آن با چشم انداز پنجره می توانید فضای متفاوتی را بدون نیاز به اشیاء متعدد ایجاد کنید.

طراحی نشیمن

6- طراحی های جسورانه با استفاده از رنگ های زنده و درخشان :

شما می توانید با استفاده از رنگ های زنده و تاثیر گذار فضایی پر انرژی را به وجود آورید. برای ایجاد چنین فضایی پیش از هر چیزی باید ترسی از استفاده از روش های نداشته باشید. در صورتی که خواستار ایجاد فضایی چشمگیر هستید ، اما از استفاده از رنگ های جسورانه می ترسید ، در نهایت فضایی بسیار کم انرژی و خسته کننده خواهید داشت. اما اگر قصد رهایی از این فضای خسته کننده و استفاده از رنگ های درخشان تری را دارید ،بایستی به نکات کلیدی در این رابطه توجه نمایید. یکی از این نکات استفاده از رنگ ساده برای دیوار ها ، کفپوش و سایر سطوح می باشد. شما می توانید با ترکیب رنگ های درخشان و دیوار های ساده فضای متعادل و هماهنگی را یه وجود آورید. اما اگر ترجیح می دهید برای رنگ دیوار ها از رنگ درخشان و جسورانه استفاده کنید ، بایستی از رنگ ها و بافت های ساده برای مبلمان بهره مند شوید و بدین ترتیب فضای متعادلی را خلق کنید. تا وقتی که حفظ تعادل در میان رنگ ها رعایت شود ، می توانید بدون ترس و واهمه از رنگ های زنده و درخشان بهره مند شوید.

اصول طراحی نشیمن

7- ایجاد تعادل میان رنگ ها و بافت ها :

در صورتی که در طراحی نشیمن علاقمند به استفاده از رنگ های خنثی مانند رنگ طوسی هستید ، بایستی بتوانید تعادل میان رنگ ها را حفظ کنید. زیرا در غیر این صورت فضای ایجاد شده بسیار یکنواخت و کسل کننده خواهد بود. شما می توانید برای ایجاد تعادل میان رنگ ها ، از رنگ های گرم و زنده استفاده کنید. ترکیب رنگ های سرد و خنثی با یک دیگر منجر به ایجاد یک تعادل زیبا در میان رنگ ها می شود. شما می توانید مطابق با سبک مورد دلخواه برای دکوراسیون نشیمن ، از رنگ های خنثی برای سطوح بزرگی مانند کفپوش ، مبلمان ، پرده ها و … استفاده نمایید و با انتخاب اکسسوری هایی با رنگ های گرم و درخشان ، تعادل و هماهنگی در فضای نشیمن ایجاد کنید.

اصول طراحی نشیمن

8- استفاده از بافت طبیعی در مبلمان و اکسسوری ها :

اگر شما قصد ایجاد فضایی متفاوت در نشیمن را دارید و یا خواستار طراحی جدید برای نشیمن هستید ، می توانید برای این کار از بافت های طبیعی زیبا و چشمگیر استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از یک میز چوبی می توانید جلوه خاص و جدیدی به فضای نشیمن خود ببخشید. برای ایجاد فضایی آرامش بخش در نشیمن بهترین گزینه استفاده از بافت های طبیعی در مبلمان و اکسسوری ها است. شما می توانید با استفاده از بافت های طبیعی موجود در مبلمان ، اکسسوری ها ، کفپوش و دیوار ها تغییرات قابل توجهی را در نشیمن ایجاد کنید و این فضا را به کلی دگرگون سازید.

اصول طراحی نشیمن


این مطلب را هم ببینید :

آموزش رندرینگ در کی شات – دانلود رایگان آموزش حرفه‌ای شدن رندرینگ