14 روش مختلف برای استفاده از فلز در دکوراسیون

فلز ، یکی از متربال های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی است که در حال حاضر بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. کاربرد فلز در طراحی داخلی به علت ویژگی درخشش ذاتی این متریال است. استفاده از فلز در طراحی داخلی موجب ایجاد فضایی زیبا و فرح بخش می شود. این متریال به راحتی تغییر شکل داده و به فرم های مختلفی در می آید و دارای قابلیت تبدیل شدن به لوازم و اشیاء مختلف است. علاوه بر تمامی این موارد ، فلز ویژگی های منحصر به فردی دارد که می تواند با تمام سبک ها ، از سبک روستیک گرفته تا سبک محبوب دهه های اخیر یعنی سبک صنعتی و از سبک مینیمال تا سبک مدرن هماهنگ شود. به همین علت در سال های اخیر تبدیل به یکی از پرکاربرد ترین متریال های طراحی داخلی شده است. در این مطلب با 14 روش مختلف برای استفاده از فلز در طراحی داخلی آشنا خواهید شد.

فلز در دکوراسیون

برای استفاده از فلز در طراحی داخلی شیوه های فراوانی وجود دارد . البته متریال فلز از تنوع بسیاری بالایی برخوردار می باشد به عنوان مثال ، از نمونه فلز های پرکاربرد در طراحی داخلی می توان به آهن ، فولاد ، فرفورژه ، استیل ، آلومینیوم و مس اشاره نمود. هم چنین اکسسوری های نقره ایی و طراحی هایی که درخشش رنگ طلایی را بازتاب می کنند نیز از نمونه لوازم دکوراتیو فلزی محسوب می شوند. اما طلا و نقره به لحاظ اقتصادی و در دسترس بودن ، بسیار گران و کمیاب می باشند. به همین علت مجزا از سایر فلزات هستند. همین موضوع باعث شده تا از این فلزات کمیاب تنها به عنوان اکسسوری های کوچک در دکوراسیون استفاده شود. این فلزات شکل ورقه ایی و تنها به منظور زرق و برق بخشیدن به دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. البته این در حالی است که از سایر فلزات در سطوح بزرگ تر به عنوان عناصر تشکیل دهنده طراحی داخلی استفاده می شود. این فلزات به همان میزان که با طراحی های مجلل ، آوانگارد و کلاسیک مطابقت دارند قابلیت تبدیل به طراحی هایی متنوع ، مدرن و زیبا را نیز دارند.

فلز در دکوراسیون

در صورتی که به اکسسوری ها و سطوح فلزی علاقمند هستید می توانید از این متریال خاص و منحصر به فرد به عنوان وسیله ایی کاربردی و یا تزئینی در هر نقطه ایی از منزل استفاده کنید. و با استفاده از این عناصر دکوری فلزی ظاهر خاص و متفاوتی به فضای منزل خود ببخشید. به یاد داشته باشید ، فلز ماده ایی مستحکم ، ماندگار و انعطاف پذیر می باشد که صرف هزینه برای کاربرد آن در دکوراسیون داخلی ، کاری ارزشمند خواهد بود. در ادامه با 14 روش مختلف برای استفاده از فلز در طراحی داخلی آشنا خواهید شد.

فلز در دکوراسیون

شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی

1- میز های جلو مبلی مدرن : 

یکی از اکسسوری های مدرن ، میز های فلزی می باشند که با ظاهر جدید خود به یک ترند در طراحی داخلی تبدیل شده اند. معمولا به هنگام سخن از میز جلو مبلی ، مدل های تکراری و پرکاربردی مانند میز های چوبی و یا پلی استر را متصور خواهید شد. اما در صورتی که خواستار رهایی از این تکرار هستید ، و قصد ایجاد دکوراسیونی پویا در نشیمن را با استفاده از میز های مدرن و منحصر به فرد دارید ، بهترین انتخاب برای شما استفاده از میز های فلزی است. میز هایی که دارای یک سینی بزرگ فلزی لبه دار (شبیه به سینی های قدیمی) بر روی پایه های فلزی هستند ، یکی از محبوب ترین مدل های میز های فلزی به شمار می روند. این مدل میز علاوه بر طراحی مدرن ، دارای حسی نوستالژیک هستند. این میز های فلزی در انواع مختلفی تولید شده و می توان از آن ها هم به عنوان میز جلو مبلی و هم به عنوان میز عسلی استفاده نمود.

استفاده از فلز در دکوراسیون

2- کتابخانه فلزی :

هنگامی که سخن از کتابخانه می شود ، معمولا کتابخانه های چوبی به ذهن هر فردی خطور می کند. در حالی که کتابخانه های فلزی زیبایی وجود دارند که مناسب افرادی است که به دنبال مدل های جدید هستند. در کتابخانه های فلزی شما می توانید هم از مدل های قفس مانند و هم مدل های بسته تر استفاده کنید. اما در حال حاضر مبلمان و اکسسوری های باز و قفس مانند بسیار محبوب و پرطرفدار هستند و انتخاب مناسبی برای علاقمندان به سبک های مدرن و معاصر هستند. استفاده از کتابخانه فلزی ، علاوه بر رهایی یافتن از مدل های چهار گوش شده ، باعث ایجاد مدل های جدید تر با فرم های متنوع می شود.

استفاده از فلز در دکوراسیون

3- قفسه های متفاوت و چشم گیر :

از قفسه های فلزی علاوه بر کتابخانه ، می توان به عنوان فضایی برای نمایش اکسسوری های زیبا نیز استفاده نمود و فضایی زیبا و خاص را در منزل به وجود آورد.

استفاده از فلز در دکوراسیون

4- پارتیشن های فلزی :

در دنیای مدرن امروزی ، فرفوژه بسیار کاربرد دارد. فرفوژه ها علاوه بر ظاهری زیبا ، از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. و به علت این ویژگی ها نه تنها در فضای بیرونی بلکه در طراحی داخلی منزل نیز کاربرد دارند. استفاده از فرفوژه در طراحی داخلی موجب ایجاد ظاهری زیبا در فضای داخلی می شود. پارتیشن های فلزی از جنس فرفورژه به علت داشتن ظاهری ظریف و خاص ، می توانند به عنوان عنصری دکوراتیو فضا های مختلف منزل را تفکیک سازند. به عنوان مثال ، برای تفکیک فضای نشیمن از اتاق غذا خوری نیاز به یک پارتیشن دارید ، بنابراین بهترین انتخاب برای شما استفاده از پارتیشن های فلزی است.

استفاده از فلز در دکوراسیون

5- تاج تخت خواب فلزی :

در حال حاضر یکی از الزامات طراحی داخلی اتاق خواب ، مطابقت داشتن تاج تخت خواب با سبک و طراحی اتاق خواب است. تاج هایی که فرم ، اندازه و طرح های متفاوتی دارند با متریال های مختلفی ساخته می شوند. فلز یکی از این متریال ها می باشد که به راحتی تغییر شکل می دهد و با سبک ها و طرح های متفاوت هماهنگ می شود. مخصوصا تاج های فرفورژه از ظاهری ظریف و زیبا بهره مند هستند و به زیبایی خاصی به فضای اتاق خواب می بخشند.

کاربرد فلز در طراحی داخلی

6- تخت خواب فلزی کودک :

معمولا از متریال و لوازم نرم و لطیف برای دکوراسیون اتاق کودکان استفاده می شود. اما در صورتی که قصد دارید از تخت خواب و لوازم مستحکم و ماندگار برای اتاق فرزند خود استفاده کنید ، مناسب ترین انتخاب برای شما ، فلز است. شما می توانید سالیان سال از تخت خواب های فلزی استفاده نمایید زیرا این مدل تخت خواب ها به علت استحکام بسیار بالا ، هیچ گونه آسیبی نخواهند دید.

کاربرد فلز در طراحی داخلی

7- میله های فلزی و ترفند های کارآمد :

در گذشته برای طراحی آشپزخانه بایستی هر وسیله ایی در کابینت های بسته قرار می گرفت. اما در دنیای مدرن امروزی و با از بین رفتن این باید ها ، از کابینت ها و قفسه های باز استفاده می شود که هر روز نیز محبوب تر می شوند.  یکی از ایده های زیبا و کارآمد در طراحی آشپزخانه مدرن نصب لوله های فلزی به دیوار آشپزخانه و استفاده از آن به عنوان آویز است. شما می توانید با استفاده از این آویز ها قابلمه ، ماهیتابه و یا هر وسیله دیگری را از دیوار و یا سقف آویزان کنید.

کاربرد فلز در طراحی داخلی


حتما ببینید : ترفند های بلندتر نشان دادن سقف کوتاه


8- قفسه های باز در آشپزخانه :

استفاده از قفسه های باز فلزی در آشپزخانه ، یکی دیگر از شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی می باشد. فرقی نمی کند آشپزخانه شما بزرگ یا کوچک باشد ، و به هر سبکی که طراحی شده باشد شما می توانید به راحتی از قفسه های فلزی در آن استفاده کنید و به فضای آشپزخانه خود ظاهری زیبا و متفاوت ببخشید. هم چنین این قفسه ها به عنوان فضایی برای جاسازی اشیاء نیز کاربرد دارند.

کاربرد فلز در طراحی داخلی

9- روشویی به سبک صنعتی :

استفاده از روشویی های فلزی در دکوراسیون سرویس بهداشتی ، یکی از انتخاب های بسیار خاص و منحصر به فرد اما در عین حال زیبا و چشمگیر است. روشویی فلزی نمادی از سبک صنعتی می باشد و با استفاده از متریال هایی مانند آلومینیوم و یا فولاد ساخته می شود. برای استفاده از روشویی فلزی ، داشتن دکوراسیونی به سبک صنعتی ضرورت ندارد. همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، هماهنگی فلز با هر نوع سبکی ، از مهم ترین ویژگی های این متریال محسوب می شود. شما می توانید با استفاده از روشویی فلزی فضایی کاملا خاص و متفاوتی را در سرویس بهداشتی خود به وجود آورید.

ایده های دکوراتیو فلزی

10- سطوح فلزی در آشپزخانه :

یکی از شیوه های ترکیب سبک صنعتی و سبک مدرن در آشپزخانه استفاده از صفحه کابینت و یا سطوح فلزی است. استفاده از سطوح فلزی در آشپزخانه موجب ایجاد فضایی زیبا و تاثیر گذار می شود. و علت آن هماهنگی زیبای ظاهر صنعتی فلزی با کاربری آشپزخانه است. شما می توانید از فلز و درخشش آن به عنوان صفحه کابینت استفاده نمایید. این سطوح فلزی در کنار کابینت هایی با رنگ تیره ظاهر بی نظیری را به آشپزخانه خواهند بخشید.

ایده های دکوراتیو فلزی

11- صندلی های فلزی :

به هنگام سخن از مبلمان فلزی ، صندلی های فرفوژه نخستین چیزی است که هر فردی متصور می شود. فرفوژه به علت مقاومت و استحکام بالا ، ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی دارد و با سبک ها و طراحی های متنوعی مطابقت دارد. هم چنین از دیگر ویژگی های فرفوژه این است که به راحتی به هر شکل و فرمی تغییر حالت می دهد. شما می توانید از میز و صندلی های فرفورژه به صورت یک ست کامل در کنار هم استفاده نمایید و هم چنین استفاده از صندلی های فلزی در کنار میز چوبی باعث ایجاد ترکیب مدرن و خاصی در دکوراسیون می شود.

ایده های دکوراتیو فلزی

12- لوستر ها و اکسسوری های فلزی :

فرفورژه در لغت به معنی آهن چکش خورده است و یکی از انواع فلز می باشد که کاربرد فراوانی در مبلمان و اکسسوری ها دارد. اما استفاده از فرفوژه تنها محدود به طراحی میز و صندلی نمی شود. بلکه می توان از آن برای لوستر ها ، حفاظ پنجره ها ، حفاظ باغچه ها و لوازم دکوراتیو استفاده نمود. لوستر های ظریف و زیبایی که با فرفورژه در شکل های کلاسیک و یا مدرن طراحی شده اند یکی از شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی می باشد.

ایده های دکوراتیو فلزی

13- پنجره های آلومینیومی :

در حال حاضر از پنجره های PVC به علت صرفه جویی در انرژی و گرما بیشتر از سایر پنجره ها استفاده می شود. به همین علت پنجره های آلومینیومی کم تر مشاهده می شود. اما پنجره های آلومینیومی علاوه بر مقرون به صرفه بودن ، باعث ایجاد فضایی نوستالژیک می شوند. مخصوصا در صورت وجود پنجره های بزرگ و وسیع ، استفاده از بافت های فلزی موجب ایجاد ظاهری زیبا و چشمگیر در فضا خواهد شد. استفاده از پنجره های آلومینیومی در خانه های کوچک نیز منجر به خلق فضایی بزرگ و فرح بخش می شود.

شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی

14- گلدان های فلزی :

یکی از شیوه های ساده و مقرون به صرفه برای کاربرد فلز در طراحی داخلی ، استفاده از گلدان ها و سطل های فلزی می باشد. با این کار نه تنها در فضای داخلی بلکه در فضای بیرونی منزل نیز فضایی شیک و زیبا ایجاد خواهد شد. از نمونه اکسسوری های فلزی می توان به گلدان های استیل ، مسی و فرفورژه اشاره نمود که موجب ایجاد ظاهری مدرن و منحصر به فرد در دکوراسیون می شوند. علاوه بر تمامی این موارد شما می توانید از سطل های استیل به عنوان سبد لباس های کثیف ، گلدان و یا حتی به عنوان سطل آشغال استفاده نمایید.

شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ترین و بلندترین سدهای جهان