زاها حدید و A-Lab برندگان مسابقه طراحی ایستگاه مترو اسلو

در رقابتی که برای طراحی دو ایستگاه مترو شهر اسلو، نروژ صورت گرفت استودیو معماری A-Lab و شرکت معماری زاها حدید برنده این مسابقه شدند. طراحی دو ایستگاه مترو اسلو به نام های Fornebu و Fornbuporten قسمتی از برنامه نوسازی خطوط متروی این شهر محسوب می شود. این خطوط مترو به دو مرکز خرید اصلی شهر اسلو متصل می شوند. به واسطه پتانسیل اقتصادی منطقه ارتباط بین ایستگاه مترو و مجتمع های تجاری بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل طراحی ایستگاه های مرکزی و مراکز تجاری همزمان انجام گرفته است.

در طی 15 سال اخیر شهر اسلو به میزان قابل توجهی رشد نموده و با توجه به اظهارات شهردار اسلو، بیش از 80 هزار نفر تا سال 2040 در این شهر ساکن خواهند شد. دو ایستگاه مترو اسلو تنها قسمت کوچکی از استراتژی شهرسازی پایتخت نروژ محسوب می شوند. به طور کلی رشد شهری که برای اسلو پیش بینی شده، شامل 6 هزار خانه جدید و فضا های فرهنگی، تفریحی و تجاری خواهد بود که بیش از  25 هزار شغل جدید را پشتیبانی می کند.

طرح استودیو معماری A-Lab برای فضای تجاری و ایستگاه مترو اسلو Fornbuporten :

طرح ایستگاه مترو Fornbuporten مستقیما محیط های شهری را هدف قرار داده است. مراجعه کنندگان به شکل متعامد از قسمت جنوبی ایستگاه وارد شده و با غرفه ها و فضای مرکزی روبرو خواهند شد. نوع ساختار این ایستگاه و سیرکولاسیون آن توسط هندسه ساختاری قابل تشخیص خواهد بود. ایستگاه مترو از ضلع شمالی به یک پارک عمومی متصل شده که این پارک با یک غرفه با نمای بیضوی شکل طراحی شده است.

طراحی ایستگاه مترو اسلو

طراحی ایستگاه مترو

طراحی ایستگاه مترو اسلو

ایستگاه مترو اسلو

ایستگاه مترو اسلو

ایستگاه مترو اسلو

ایستگاه مترو اسلو


حتما ببینید : طراحی مجتمع تجاری در چین


طرح شرکت معماری زاها حدید برای فضای تجاری و ایستگاه اسلو Fornebu :

دو طرح ارائه شده توسط استودیو معماری A-Lab و شرکت معماری زاها حدید به واسطه الهام گرفتن از طبیعت نروژ کمک شایانی به چشم انداز شهر نموده است. تاثیر پذیری هوشمندانه از ویژگی های طبیعی و بصری نروژ علت انتخاب این دو طرح بوده است. طرح ایستگاه مترو Fornebu توسط شرکت معماری زاها حدید با کانسپتی مفهومی ارائه شده است. طراحی این ایستگاه با تاثیر پذیری از آبدره ها و ژرف دره های معروف کشور نروژ صورت گرفته است که چشم انداز بی نظیری از یک مسیر طولانی با خلوص شهر را نمایش می دهد. چشم انداز سیال این طرح به پلازا و ورودی مترو متصل شده است. این طرح به علت ویژگی های اقلیمی کشور نروژ دارای خصوصیات مختص به هر فصل خواهد بود. به این صورت که در فصل زمستان این مسیر چشم اندازی برای مشاهده زیبایی های شهر ارائه می دهد و در فصل تابستان نیز یک فضای آفتابگیر خواهد بود.

ایستگاه مترو اسلو

طراحی ایستگاه مترو

طراحی ایستگاه مترو اسلو

طراحی ایستگاه مترو اسلو

طراحی ایستگاه مترو

استودیو معماری A-Lab و شرکت معماری زاها حدید با توجه به شرایط نور در شهر اسلو، سعی نموده اند تا پورتالی برای ورود نور به درون ساختمان ها ایجاد نمایند. به این صورت که با توجه به تناسب زمان و موقعیت قرارگیری این کشور اسکاندیناوی روشنایی اتمسفری درون تونل ها تغییر می یابد. بنابراین هر دو طرح یک ریتم منحصر به فرد دارند که با شیوه طراحی و سبک معماری منحصر به فرد هر کدام پیوند خورده است.

 

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

مدل سه بعدی مبلمان رستوران

آموزش موشن گرافیک در افترافکت – استادی موشن گرافیک