شیوه استفاده از رنگ خردلی در طراحی داخلی

کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی : معمولا هر فردی برای ایجاد تغییرات در دکوراسیون منزل اقدام به تعویض مبلمان و اکسسوری ها می کند. در صورتی که می توان تنها با استفاده از رنگ ها  نیز فضای جدیدی را در دکوراسیون ایجاد نمود. فرقی نمی کند که از چه سبکی مانند سبک مدرن ، کلاسیک ، مینیمال ، روستیک و یا هر سبک دیگری در دکوراسیون داخلی استفاده کنید ، زیرا رنگ ها به هر خانه ایی با هر سبکی ، انرژی و زندگی می بخشند.

کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی

البته به این نکته توجه داشته باشید که برخی از رنگ ها در یک سبک دکوراسیون در اولویت قرار دارند. به همین علت در هنگام انتخاب رنگ بایستی به دکوراسیون داخلی منزل خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال رنگ سفید در سبک مینیمال به عنوان رنگ اصلی محسوب می شود. و در سبک اسکاندیناوی از رنگ سفید در ترکیب با رنگ مشکی استفاده می شود. اما علاوه بر سبک موجود در دکوراسیون داخلی ، سلیقه و نظرات شخصی صاحبخانه نیز تاثیر بسزایی در انتخاب رنگ ها دارد. در حالی که بعضی از افراد علاقمند به تمامی تنالیته های رنگ صورتی هستند ، اما برخی دیگر به شدت از این رنگ متنفر هستند. نوع معماری خانه نیز در انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال در صورت وجود یک اتاق خواب باریک و با پنجره کوچک در خانه ، کاربرد رنگ تیره در دکوراسیون باعث کوچک تر جلوه کردن اتاق خواهد شد. حتی موقعیت جغرافیایی نیز از عوامل تاثیر گذار در انتخاب رنگ برای دکوراسیون می باشد. به عنوان مثال معمولا در کشور های شمال اروپا برای دیوار ها از رنگ سفید استفاده می شود. به علت این که بیشتر مواقع هوای این مناطق ابری است و به نور و روشنایی بیشتری در خانه نیاز دارند.

کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی

ایجاد تغییر در دکوراسیون منزل به اطلاعات فراوانی نیاز ندارد. و تنها علاقه داشتن به یک رنگ و کاربرد آن در دکوراسیون کفایت می کند. اما با مطالعه کمی در رابطه با رنگ ها به شما کمک می کند که چه رنگی برای دکوراسیون منزل شما مناسب تر است. همان گونه که اطلاع دارید رنگ های آبی ، قرمز و زرد رنگ های اصلی محسوب می شوند و سایر رنگ ها حاصل ترکیب این سه رنگ هستند. رنگ هایی مانند بنفش ، سبز و نارنجی حاصل ترکیب رنگ های اصلی هستند. اما 6 رنگ دیگر نیز وجود دارند که از ترکیب رنگ های اصلی با رنگ های مکمل ایجاد می شوند. در صورتی که نمی دانید برای ایجاد دکوراسیونی رنگی از کجا باید شروع کنید ، انتخاب یکی از این 12 رنگ می تواند نقطه آغاز مناسبی برای شما باشد. شما می توانید با انتخاب رنگ دلخواه ، انتخاب های خود را تا رسیدن به طراحی مناسب محدود تر کنید. پس از انتخاب یک رنگ پایه ، رسیدن به رنگ های هم خانواده آن بسیار ساده و آسان خواهد بود. تنها کافی است آن رنگ را با رنگ های خنثی ترکیب کنید و تنالیته تیره تر و یا روشن تر رنگ مورد نظر خود را به دست آورید.

کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی

رنگ ها تاثیرات مستقیمی بر روی شرایط روحی انسان ایجاد می کنند. رنگ های قرمز ، زرد و نارنجی از رنگ های گرم محسوب می شوند و کاربرد این رنگ ها در مکانی باعث ایجاد حس زندگی و انرژی خواهند شد. رنگ های آبی ، بنفش و سبز نیز از رنگ های سرد به شمار می روند و استفاده از آن ها در هر مکانی حس آرامش را به وجود خواهد آورد. برای انتخاب رنگ مناسب بایستی به اندازه مکان توجه داشته باشید ، به عنوان مثال استفاده از یک رنگ گرم در اتاق کوچک می تواند منجر به ایجاد حس هراس و استرس در فرد شود. هم چنین کاربرد رنگ های سرد در مکانی بزرگ نیز باعث دلگیر شدن فضا خواهد شود. رنگ خردلی در سال های اخیر تبدیل به یک ترند در دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی ، بسته به سلیقه شخصی و شرایط زندگی شما است. اما رنگ خردلی همواره باعث ایجاد فضایی گرم و زیبا خواهد شد و در دنیای دکوراسیون و در نظر طراحان مطرح دنیا نیز دارای جایگاه ویژه ایی می باشد. شما می توانید با کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی ظاهر شیک ، گرم ، زیبا و متفاوتی را به زندگی خود ببخشید. در این مطلب با اطلاعات کلی در رابطه با رنگ ها آشنا شدید اما امکان بررسی تمامی رنگ ها با جزئیات در این مبحث نمی گنجد. در ادامه این مطلب با نحوه کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی


حتما ببینید : شیوه های کاربرد فلز در طراحی داخلی


کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی

1- رنگ خردلی و تنالیته های آن :

قدرت رنگ ها در دکوراسیون داخلی بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید با استفاده از رنگ های پاستلی یا رنگ های درخشان ظاهر منحصر به فردی را به هر مکانی ببخشید. رنگ خردلی در مقایسه با سایر تنالیته های رنگ زرد ، از عمق بیشتر و درخشش کمتری برخوردار است. کاربرد این رنگ در هر مکانی ، باعث ایجاد فضایی انرژی بخش خواهد شد و به عنوان رنگی فراتر از زمان شناخته می شود. معمولا رنگ زرد با صفاتی مانند تفکر ، عقل ، شادی و خوش بینی در ارتباط است. رنگ زرد باعث تغییر نگرش و تفکر ما خواهد شد و باعث می شود به انسان هایی شاد و امیدوار تبدیل شویم. در مجموع رنگ زرد تاثیرات مثبتی بر روی روحیه انسان دارد. اما با توجه به این نکته که استفاده بیش از حد از هر چیزی تاثیرات منفی نیز به همراه خواهد داشت ، استفاده زیاد از زرد درخشان نیز از نظر ذهنی باعث ایجاد تاثیر منفی در فرد خواهد شد و مغز را بیش از اندازه تحریک می کند. اما استفاده از رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی در مقایسه با زرد دزخشان تاثیر ملایم تری را ایجاد می کند. تنالیته های رنگ خردلی بیشتر از تنالیته های زرد درخشان در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

رنگ خردلی در طراحی داخلی

2- رنگ های هماهنگ با رنگ خردلی :

هر اندازه که رنگ خردلی ملایم باشد ، در صورت توجه به هماهنگی آن با سایر رنگ ها ، نتیجه بهتری را به ارمغان خواهد آورد. تنالیته های رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که ترکیبی زیبایی را با رنگ خردلی در دکوراسیون ایجاد می کند. انرژی رنگ زرد ، باعث متعادل شدن سردی رنگ آبی می شود. اما اگر قصد ایجاد کنتراست در استفاده از رنگ ها را ندارید. می توانید از رنگ های مشابه در کنار هم استفاده نمایید. رنگ های صورتی و نارنجی با تمام تنالیته های رنگ زرد هماهنگی زیبایی ایجاد کرده و انتخاب مناسبی خواهند بود.

رنگ خردلی در طراحی داخلی

همان گونه که تمامی رنگ ها دارای تنالیته های تیره و روشن هستند ، رنگ خردلی نیز تنالیته های متفاوتی دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید. در صورتی که خواستار استفاده از رنگ زرد خردلی درخشان هستید ، بهتر است به جای استفاده از رنگ هایی مانند سبز تیره ، آبی یا قرمز در کنار آن ، از رنگ های خنثی مانند طوسی یا بژ را در کنار آن استفاده کنید. البته در صورت وجود خانه ایی بزرگ می توان بدون هیچ ترسی از رنگ های درخشان در کنار یک دیگر بهره برد. البته امکان دارد استفاده بیش از حد از رنگ های غالب موجب ایجاد حس خستگی در چشم ها شود. در صورت تمایل به کاربرد رنگ خردلی روشن در دکوراسیون بهترین ترکیب رنگی برای آن استفاده از رنگ های نارنجی و صورتی است.

رنگ خردلی در طراحی داخلی

3- دیوار های خردلی :

معمولا در کشور های اروپایی دیوار ها به رنگ سفید انتخاب می شوند. در کشور ما نیز بیشتر از رنگ استخوانی و رنگ های خنثی برای دیوار ها استفاده می شود. اما اگر علاقمند به استفاده از رنگی کمی تیره برای دیوار ها هستید ، بهترین انتخاب برای شما رنگ خردلی روشن و ملایم است. این رنگ با هر رنگ کفپوشی از جمله کفپوش های تیره هماهنگی زیبایی ایجاد خواهد کرد و مانع ار کوچک به نظر رسیدن فضا نیز خواهد شد. حتی نوری که به آن تابیده شود را نیز به شکلی زیبا بازتاب خواهد کرد.

شیوه استفاده از رنگ خردلی در طراحی داخلی

4- مبلمان خردلی رنگ :

انتخاب مبلمان خردلی رنگ ، یکی دیگر از شیوه های کاربرد رنگ خردلی در دکوراسیون داخلی می باشد. مخصوصا استفاده از مبلمان خردلی رنگ در نشیمن باعث ایجاد فضایی شیک و زیبا در این مکان خواهد شد. البته رنگ خردلی توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کند به همین علت توصیه می شود تنها یکی از مبل ها ، مانند مبل سه نفره یا صندلی های تک نفره به رنگ خردلی انتخاب شوند. شما می توانی از این رنگ در یک پاف و یا کوسن های مبل های دیگر استفاده کرده و فضای مدرن ، پویا و شیکی را به وجود آورید.

شیوه استفاده از رنگ خردلی در طراحی داخلی

5- فرش خردلی رنگ :

بدون شک رنگ خردلی به نسبت رنگ لیمویی ملایم تر است. اما به غیر از صندلی های تکی و یا مبل های کوچک ، اشیاء بزرگ به این رنگ انتخاب نمی شوند. معمولا افراد ترجیح می دهند که مبلمان خود را به رنگ های روشن مانند سفید و یا بژ انتخاب کنند و با استفاده از رنگ های خنثی در مبلمان ، از رنگ های غالب تر در اکسسوری ها استفاده کنند. در صورتی که خواستار استفاده از رنگ خردلی در دکوراسیون هستید ، اما به استفاده از مبل خردلی رنگ علاقه ایی ندارید ، می توانید از فرشی به رنگ خردلی استفاده کنید. فرش خردلی رنگ نه تنها با کفپوش روشن بلکه با کفپوش تیره نیز هماهنگ است و گرمی خاصی به فضا می بخشد.

شیوه استفاده از رنگ خردلی در طراحی داخلی

6- کاربرد رنگ خردلی در آشپزخانه :

شما می توانید علاوه بر نشیمن از رنگ خردلی در آشپزخانه نیز استفاده کنید. در حال حاضر متاسفانه به علت شرایط اجتماعی ، اندازه و مساحت آشپزخانه ها مانند سالن ها بزرگ و باز نیست. به همین دلیل برای استفاده از رنگ خردلی در آشپزخانه باید از ترکیب آن با رنگ های دیگر بهره مند شوید. به عنوان مثال می توان از ترکیب رنگ خردلی با سفید استفاده کرد. این شیوه نه تنها باعث افزایش تاثیر رنگ خردلی خواهد شد بلکه آشپزخانه نیز بزرگ تر به نظر خواهد رسید. هم چنین استفاده از رنگ های پاستلی در کنار رنگ خردلی نیز باعث ایجاد ترکیب زیبایی خواهد شد.

دکوراسیون با تم خردلی

7- استفاده از رنگ خردلی در دکوراسیون اتاق خواب :

اتاق خواب مکانی برای خواب راحت و استراحت پس از گذراندن یک روز کاری و خسته کننده است. به همین علت باید فضایی آرامش بخش داشته باشد. استفاده از رنگ خردلی در دکوراسیون اتاق خواب در صورتی که به عنوان رنگ حاکم در فضا به کار نرود می تواند انتخاب مناسبی باشد. از ترکیب رنگ خردلی پاستلی نیز با رنگ هایی مانند مشکی ، لاجوردی و یا قرمز خودداری کنید و در عوض آن را با رنگ های خنثی ترکیب نمایید. به عنوان مثال ترکیب رنگ خردلی و طوسی بسیار ایده آل است و باعث ایجاد فضایی آرام و راحت در اتاق خواب خواهد شد.

دکوراسیون با تم خردلی

8- طرح های خردلی رنگ :

فرقی نمی کند در چه فضایی از رنگ خردلی استفاده کنید ، اما در صورت کاربرد این رنگ در دکوراسیون بهتر است همیشه یک رنگ دوم نیز در کنار آن استفاده شود. این رنگ دوم به کاربرد و اندازه اتاق بستگی دارد و می تواند یک رنگ خنثی و یا رنگ تیره باشد. سعی کنید خود را محدود به تنها یک رنگ نکنید. شما می توانید از رنگ خردلی در طرح های متفاوت نیز استفاده کنید. با توجه به این که رنگ زرد خردلی رنگ چشم گیری است در طرح های متنوع و در ترکیب با رنگ های پاستلی باعث ایجاد فضای زیبا و متعادلی خواهد شد. به عنوان مثال استفاده از کاغذ دیواری خردلی رنگ با طرح های سفید ظاهر زیبایی به مکان خواهد بخشید. هم چنین استفاده از کاغذ دیواری طوسی رنگ همراه با خطوط و تزئیناتی به رنگ خردلی نیز موجب ایجاد ظاهری شیک در مکان خواهد شد.

دکوراسیون با تم خردلی

9- استفاده از از رنگ خردلی در کفپوش ها :

استفاده از رنگ های درخشان راهکار مناسبی برای مکان های باریک و کوچک محسوب می شود. زیرا استفاده از رنگ تیره در فضا های باریک باعث ایجاد حس ترس و اضطراب خواهد شد. در صورتی که قصد ندارید از رنگی غالب در دیوار ها و مبلمان و سایر لوازم در یک اتاق کوچک استفاده کنید. کفپوش اتاق می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. رنگ خردلی برای داشتن یک زمین رنگی در اتاقی کوچک ، رنگ مناسبی خواهد بود.

دکوراسیون با تم خردلی


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی