تفکیک هنرمندانه فضا با پارتیشن

این روز ها برای تفکیک فضای بیشتر ساختمان ها پارتیشن وال یا دیوار جدا کننده ، جایگزین دیوار کشی شده اند. در صورتی که خواستار تفکیک دو فضا از یک دیگر هستید اما در عین حال تمایلی به دیوار کشی میان این دو فضا ندارید ، بهترین گزینه برای شما استفاده از پارتیشن وال یا دیوار جدا کننده می باشد. در طی چند سال اخیر پارتیشن ها در انواع متنوع و متناسب با سلیقه های مختلف طراحی و ساخته می شوند. پارتیشن ها را می توان بر اساس عملکردی مد نظر شما ، طراحی و اجرا کرد. انواع خاصی از پارتیشن ها وجود دارند که در عین تفکیک دو فضا از یک دیگر ، ارتباط بصری ابن دو فضا را حفظ می کنند. در حال حاضر با توجه به انواع گوناگون پارتیشن ها ، می توان به راحتی برای هر فضا و نوع عملکرد آن مدل مناسبی را انتخاب نمود. در این مطلب با مدل های محبوب پارتیشن در طراحی داخلی آشنا خواهید شد.

مدل های محبوب پارتیشن

مدل های محبوب پارتیشن در طراحی داخلی

1- پارتیشن صلب :

پارتیشن های صلب ، یکی از معروف ترین و محبوب ترین مدل های پارتیشن محسوب می شوند. این مدل پارتیشن دارای ظاهری ساده و یک تکه هستند که به علت پیوستگی معمولا در مواقعی که تفکیک دو فضا نباید به هم دید داشته باشند ، مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای پارتیشن های صلب این است که معمولا قیمت مناسب تری نسبت به سایر پارتیشن ها دارند و استفاده از سطح آن ها مطابق سطح یک دیوار برای نصب تابلو یا لوازم دکوری امکان پذیر است. پارتیشن های صلب می توانند محل خوبی برای نصب تابلو های شما باشند و به یک گالری کوچک تبدیل شوند.

مدل های محبوب پارتیشن

2- پارتیشن مشبک :

پارتیشن های مشبک یکی دیگر از مدل های محبوب پارتیشن در طراحی داخلی به شمار می روند. این مدل پارتیشن در بدنه خود دارای الگوی خاص هستند که این ویژگی باعث تمایز آن نسبت به سایر پارتیشن ها شده است. و تاثیر بسزایی در جذاب شدن دکوراسیون دارد. پارتیشن های مشبک در انواع متنوعی موجود هستند و حتی در اشکال مورد علاقه شما به صورت سفارشی طراحی و ساخته می شوند. معمولا این مدل پارتیشن بسته به این که ابعاد شبکه اجرا شده در بدنه شان چقدر باشد ، می توانند دید کم یا زیادی از دو فضا به یک دیگر ایجاد کنند. اگر خواستار محدود تر شدن دید هستید ، بایستی شبکه ها را ریز تر در نظر بگیرید. عبور دادن نور ، مزیت پارتیشن مشبک می باشد که  نوع صلب آن فاقد این ویژگی است.

مدل های محبوب پارتیشن

3- پارتیشن سبز :

گیاهان به شکل های مختلف در دکوراسیون خانه ایفای نقش می کنند. یکی از این نقش ها ، به شکل پارتیشن است. یک دیوار سبز علاوه بر تفکیک دو فضا از یک دیگر ، ظاهر فضای خانه شما را دگرگون می کند و حس طراوت و نشاط به فضا می بخشد. پارتیشن های سبز یکی دیگر از مدل های محبوب پارتیشن در طراحی داخلی محسوب می شوند. این نوع پارتیشن دارای مکانی برای رشد گیاهان است و معمولا از هر دو سمت ، فضای سبز داخل خود را به نمایش می گذارد. شما می توانید با ایجاد یک فضای عمودی برای کاشت گیاهان ، یک دیوار سبز در نقش جدا کننده فضا های مورد نظر خود را داشته باشید. این ایده بسیار جذاب و امروزی است و می تواند تبدیل به یک عنصر دکوری زیبا در دکوراسیون شما شود.

مدل های محبوب پارتیشن


حتما ببینید : رنگ مناسب برای کاناپه در سبک های متفاوت دکوراسیون


4- پارتیشن شیشه ایی :

در صورتی که خواستار تفکیک دو فضا از یک دیگر هستید اما در عین حال قصد ندارید مانع عبور نور بین دو فضا شوید ، بهترین گزینه برای شما استفاده از پارتیشن های شیشه ایی است. قابلیت حفظ پیوستگی فضا تا حد زیاد ، مزیت پارتیشن های شیشه ایی می باشد که باعث تمایز آن نسبت به سایر پارتیشن ها شده است. در واقع زمانی که قصد خرد و محدود شدن فضا را ندارید ، پارتیشن شیشه ایی بهترین انتخاب خواهد بود. شما می توانید با استفاده از شیشه های مشجر ، به صورت همزمان قابلیت عبور نور را حفظ کرده و مانع از دید دو فضا به یک دیگر شوید.

انواع پارتیشن

5- پارتیشن بامبو :

بامبو به عنوان یک عنصر طبیعی می تواند به صورت پارتیشن مورد استفاده قرار گیرد. ایجاد پارتیشن با استفاده از بامبو در عین تفکیک دو فضا از یک دیگر ، ارتباط بصری بین این دو فضا را حفظ می کند. اگر علاقمند به داشتن یک دیوار جدا کننده طبیعی هستید ، بامبو بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. ویژگی قابل توجه بامبو این است که از دل طبیعت آمده و می تواند حس حضور در طبیعت را القا کند.

انواع پارتیشن

6- پارتیشن دکوری :

پارتیشن های دکوری یکی دیگر از مدل های محبوب پارتیشن در طراحی داخلی می باشد. قفسه ها قابلیت استفاده به عنوان پارتیشن را دارند. و می توان با قرار دادن یک پارتیشن دکوری مرز بین دو فضای مورد نظر جهت تفکیک را تعریف نمود. قفسه های این پارتیشن ها می توانند تا سطح زیر سقف بالا رفته و یا در ارتفاع کم تری تمام شوند. پارتیشن های دکوری نه تنها دو فضا را از یک دیگر تفکیک می کنند بلکه به عنوان محل قرار دادن وسایل نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع پارتیشن


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی