تاثیر رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

رنگ فیروزه ایی یکی از رنگ های محبوب در طراحی داخلی می باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ با تمامی سبک های طراحی داخلی و رنگ های گوناگون هماهنگی دارد و یکی از رنگ های ایده آل برای فضای داخلی محسوب می شود. در این مطلب با کاربرد رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون و تاثیرات آن آشنا خواهید شد.

رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

رنگ فیروزه ایی با نام Turquoise در دنیا شناخته می شود. این رنگ تنالیته ایی از رنگ آبی می باشد که  متمایل به رنگ سبز بوده و ترکیب بی نظیری از این دو رنگ محسوب می شود. استفاده از کلمه Turquoise به قرن 16 شانزدهم میلادی بر می گردد و با توجه به بعضی از منابع این کلمه برگرفته از سنگ فیروزه یا Turquoise است و در برخی منابع دیگر نیز این کلمه با الهام از رنگ ساحل دریای سیاه در کشور ترکیه برگزیده شده است. این رنگ یکی از رنگ های خاصی محسوب می شود که نه تنها پویا و زنده است بلکه رنگی آرامش بخش نیز به شمار می رود و به علت داشتن این ویژگی ها با تمامی سبک های داخلی هماهنگی دارد. و همواره از رنگ های محبوب و پر طرفدار محسوب می شود. رنگ فیروزه ایی دارای هویتی زنانه و لطیف است و همانند سایر رنگ ها از تنالیته های متنوعی برخوردار می باشد. این رنگ علاوه بر رنگ غالب به عنوان رنگ مکمل نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ظاهری چشمگیری را در فضا ایجاد می کند.

رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

رنگ فیروزه ایی به هر اندازه که رنگ خاص و عجیبی محسوب شود ، اما در حقیقت یکی از ساده ترین رنگ ها به شمار می رود که در طراحی و دکوراسیون داخلی با سایر رنگ ها به راحتی هماهنگی پیدا می کند. تنالیته های رنگ فیروزه ایی جسور و پر انرژی هستند ، و به همان اندازه نیز می توانند آرامش بخش و درمان کننده نیز باشند. این رنگ قابلیت سازگاری قدرتمندی دارد که می تواند خود را با بسیاری از سبک ها ، محیط ها و ویژگی های متفاوت مطابقت دهد. در ادامه این مطلب با تاثیرات رنگ فیروزه ایی و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

1- ترکیب تاثیرگذار رنگ های فیروزه ایی و مشکی :

رنگ فیروزه ایی با چه رنگی ترکیب مناسب و ایده آلی را ایجاد خواهد نمود ؟ پاسخ این پرسش بسیار سخت و دشوار است زیرا این رنگ قابلیت سازگاری قدرتمندی با تمامی رنگ ها دارد و در ترکیب با هر رنگی تاثیر و انرژی متفاوتی را در محیط ایجاد می کند. ترکیب رنگ فیروزه ایی با رنگ مشکی ، زیبایی معاصر و مدرنی را به محیط می بخشد که توجه هر بیننده ایی را به خود جلب می کند. ترکیب این رنگ پویا و چشم نواز با شخصیت کاریزماتیک و تاثیر گذار رنگ مشکی منجر به ایجاد ظاهری خاص و منحصر به فرد در محیط خواهد شد. و  افرادی که خواستار طراحی یک مکان تاثیر گذار هستند که چشم ها به آن عادت ندارند می توانند به راحتی از این ترکیب رنگی خاص استفاده نمایند.

رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

2- رنگی ایده آل برای اتاق کودک :

تصور استفاده از رنگ فیروزه ایی روشن برای دکوراسیون اتاق کودک و نوزاد کمی سخت و دشوار است. این رنگ هم زمان معصومیت و شیطنت را در نمایان می کند و به همین علت انتخاب ایده آلی برای دکوراسیون اتاق کودک می باشد. اما این ویژگی تنها علت استفاده از این رنگ برای اتاق کودک نیست. اگر خواستار اجتناب از استفاده از رنگ هایی کلیشه ایی مانند رنگ صورتی برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه و رنگ آبی برای طراحی داخلی اتاق پسرانه هستید ، و قصد دارید اتاقی آزاد و اصیل را برای کودک خود مهیا نمایید که مناسب برای هر جنسیتی باشد ، بهترین انتخاب استفاده از رنگ فیروزه ایی می باشد. کاربرد این رنگ در دکوراسیون فضای بی نظیری را چه برای دختر و چه برای پسر به وجود می آورد و با توجه به این که این رنگ قابلیت انرژی درمانی دارد و تقویت کننده خلاقیت است ، انتخاب ایده آلی برای دکوراسیون اتاق کودک محسوب می شود. در صورتی که خواستار استفاده از یک رنگ خاص ، زیبا و راحت برای افزودن به طراحی داخلی محیط زندگی خود هستید ، بهترین گزینه استفاده از رنگ فیروزه ایی می باشد.

رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

3- کاربرد رنگ فیروزه ایی در آشپزخانه :

در صورتی که قصد دارید در آشپزخانه فضایی متفاوت و دارای رنگ را به وجود آورید ، بهترین انتخاب برای شما استفاده از رنگ فیروزه ایی است. کابینت های چوبی فیروزه ایی رنگ ، تفسیر معاصر و مثبتی از سبک روستایی را به نمایش می گذارند. علاوه بر این استفاده از رنگ های گرمی مانند قرمز و یا زرد در کنار رنگ فیروزه ایی نه تنها باعث ایجاد ترکیب رنگی زیبایی خواهد شد بلکه ظاهری گرم و آرامش بخش را نیز به فضای آشپزخانه شما می بخشد.

کاربرد رنگ فیروزه ایی در طراحی داخلی

4- ترکیب فیروزه ایی و چوب :

در واقع استفاده از مبلمان و اکسسوری های چوبی ظاهر متفاوتی به طراحی داخلی می بخشد. اما گاهی مواقع برخی از افراد خواستار ایجاد دکوراسیونی جوان تر و پویا تر هستند. به همین علت از فضای سنتی ایجاد شده توسط چوب ، دوری می کنند و به همین علت از لوازم دیگری استفاده می کنند. اما بایستی این را بپذیریم که هیچ وسیله دیگری نمی تواند احساسی را که بافت چوب ایجاد می کند را به فضا ببخشد. رنگ فیروزه ایی ، نه تنها رنگی مدرن ، معاصر و مبتکر می باشد بلکه دارای تاثیراتی آرامش بخش و طبیعی است. به منظور کاهش فضای سنتی و سنگین ایجاد شده توسط چوب و ایجاد ظاهری جوان در فضای منزل تنها کافیست رنگ فیروزه ایی با چوب را ترکیب نمایید.

کاربرد رنگ فیروزه ایی در طراحی داخلی

5- رنگ فیروزه ایی و ایجاد تعادل در نشیمن :

در صورتی که خواستار استفاده از رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون نشیمن هستید ، بهتر است از شیوه ایی بهره بگیرید که باعث شود اتاق متعادل و هماهنگ به نظر برسد. علت این امر این است که فعالیت و رفت و آمد در مکان هایی مانند نشیمن بسیار زیاد می باشد. و هنگامی که این رنگ مخصوصا تنالیته تیره آن مورد استفاده قرار گیرد ، منجر به ایجاد فضایی افراطی خواهد شد. بنابراین در عوض جمع آوری لوازم فیروزه ایی رنگ در یک نقطه ، توصیه می شود آن ها را به شکلی مساوی در مکان پراکنده کنید. به عنوان مثال ، از انتخاب تمامی مبلمان به رنگ فیروزه ایی اجتناب نموده و در عوض مبل های تک نفره و در کنار آن یک اکسسوری و یا میز را به این رنگ انتخاب نمایید و در نقاط مختلف اتاق قرار بدهید. بدین ترتیب می توان زیبایی و تاثیر رنگ فیروزه ایی را به نمایش گذاشت.

کاربرد رنگ فیروزه ایی در طراحی داخلی


حتما ببینید : نحوه انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن


6- رنگ فیروزه ایی برای دیوار ها :

کاربرد طرح های ساده و رنگ های خنثی بر روی دیوار ها و استفاده از رنگ های چشمگیر بر روی یکی از دیوار ها ، یکی از ترند های دکوراسیون دیوار می باشد که در سال های اخیر بسیار محبوب و پرکاربرد بوده است. بایستی رنگ تاکید کننده نه تنها هماهنگی با رنگ سایر لوازم و مبلمان داشته باشد ، بلکه به عنوان مکمل نقش هایی باشد که بر روی دیوار های دیگر وجود دارد و بدون آن که که جدا از مکان به نظر برسد ،باید اثری منحصر به خود را ایجاد کند. به همین علت رنگ فیروزه ایی یکی از رنگ هایی است که توانایی هماهنگی با سایر رنگ ها دارد و می تواند چنین فضایی را خلق کند.

کاربرد رنگ فیروزه ایی در طراحی داخلی

7- رنگ مناسب برای اتاق کار :

یکی از موارد تاثیر گذار در دفتر و اتاق کار ، جزئیات فیروزه ایی رنگ می باشند. معمولا از رنگ های خنثی و سنگین برای طراحی اتاق کار استفاده می شود اما برای افزودن کمی رنگ به فضا و خارج نمودن مکان از حالت یکنواختی بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که در عین زیبایی ، باعث از بین رفتن جدیت اتاق نشوند. یکی از این رنگ ها ، رنگ فیروزه ایی است که استفاده از آن ساده و راحت می باشد.

تاثیر رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

8- رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون سفید رنگ :

دکوراسیون سفید رنگ باعث ایجاد ظاهری شیک و ظریف خواهند شد. اما برای استفاده از رنگ سفید برای تمام جزئیات و نقاط موجود در طراحی یک مکان باید کمی جسور بود. زیرا امکان دارد بر خلاف تصور ، فضایی خسته کننده و دلگیر ایجاد شود. استفاده محدود از رنگی ملایم ، اما جذاب در کنار رنگ سفید یکی از شیوه هایی است که این ریسک را کاهش می دهد. رنگ فیروزه ایی یکی از رنگ هایی است که در عین ملایم بودن ، جذاب نیز هستند. با توجه به این نکته که رنگ فیروزه ایی به رنگ سفید پویایی می بخشد و فضایی ملایمی را ایجاد می کند ، بهترین انتخاب برای ترکیب در دکوراسیون سفید رنگ خواهد بود.

تاثیر رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون

9- فیروزه ایی و سبک کلاسیک :

رنگ فیروزه ایی علاوه بر این که مناسب سبک های جوان ، پویا ، پر انرژی و معاصر می باشد. انتخاب مناسبی برای سبک کلاسیک نیز می باشد زیرا فضایی خاص و زیبا را ایجاد می کند. تنالیته های درخشان و زنده این رنگ در سبک کلاسیک به خوبی جلوه نموده و تاثیری خاص و زیبا را در فضا ایجاد می کنند.

تاثیر رنگ فیروزه ایی در دکوراسیون


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 196 – مدل سه بعدی تزیینی و دکوری