چیدمان گیاهان در دکوراسیون داخلی

زمانی که از دکوراسیون و دیزاین منزل سخن می گوییم، راهکارهای زیادی برای ایجاد تغییرات به ذهنمان خطور می کند. امکان دارد این ایده ها افزودن تابلو یا بعضی از المان های دکوری به ​​میز و یا به دیوار و یا حتی می تواند اضافه کردن اکسسوری باشد. ولی در بین تمامی تغییرات، استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی هم موجب ایجاد تغییرات و زیبایی فضا با راهکاری ارزان قیمت و مقرون به صرفه می شود و هم در سلامتی و احساسات کاربران فضا بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بعضی مواقع از استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی اجتناب می کنیم، زیرا گیاهان به مراقبت و نگهداری مداوم نیازمند هستند و امکان دارد در منزل شما نور مناسب و امکانات لازم برای نگهداری گیاهان وجود نداشته باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست، زیرا به راحتی می توانید در رابطه با انواع گیاهان آپارتمانی که امکان رشد آن ها در داخل خانه وجود دارد، تحقیق کنید و یا با متخصصان این زمینه مشورت نمایید. زیرا علاوه بر مزیت های زیبا شناسی، برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد که در ادامه با 10 مزیت نگهداری گیاهان در دکوراسیون آشنا خواهید شد.

1- تنفس راحت تر :

انسان ها به هنگام دم، اکسیژن را تنفس نموده و در بازدم دی اکسید کربن را آزاد می کنند. اما گیاهان بر عکس انسان با فرایند فتوسنتز، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن را آزاد می کنند. بنابراین گیاهان و انسان ها بهترین شریک برای یک دیگر محسوب می شوند. و این به معنای افزایش سطح اکسیژن در خانه برای تنفس بهتر انسان است. اگرچه بعضی از گیاهان در طول شب اقدام به آزاد کردن دی اکسید کربن و جذب اکسیژن می نمایند. به همین علت بعضی از گیاهان مناسب استفاده در دکوراسیون منزل نیستند.

گیاهان در دکوراسیون

2- پاکی و تمیز کردن هوا :

با زندگی های شهری و مدرن و آلودگی هوا به خصوص در کلان شهر ها، کنترل آب و هوا و آلودگی بسیار دشوار شده و به طور حتم مضراتی برای سلامتی دارد. بنابراین استفاده از گیاهان در دکوراسیون منزل موجب کاهش گاز های مضر می شود و در پاکسازی هوا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا، شما می توانید 87 درصد از سموم موجود در هوا را با استفاده از گیاهان در فضای داخلی خانه از بین ببرید. در حقیقت این گاز ها توسط گیاهان جذب می شوند و این آلاینده ها را به خاک می رسانند.

گیاهان در دکوراسیون

3- کاهش استرس :

معمولا اکثر افراد برای غلبه بر استرس، و کسب آرامش اوقات خود را در پارک ها، فضا های سبز و یا اطراف یک محیط طبیعی سپری می نمایند. اما لازم است بدانید استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منزل نیز این کار را انجام می دهند و کمک بسیاری به ایجاد احساسات مثبت می کنند. این تفاوت در منازل بدون گیاه با فضا های دارای گیاهان به راحتی ملموس و قابل درک است.

گیاهان در دکوراسیون

4- وضعیت سلامتی بهتر :

بر اساس مطالعات صورت گرفته گیاهان تاثیر فراوانی در آرام نمودن میزان ضربان قلب و فشار خون شما دارند. هم چنین گیاهان موجب کاهش تنش های عضلانی ناشی از استرس می شوند. بسته به نوع گیاه برای سردرد، خستگی، گلودرد، سرماخوردگی نیز مفید هستند و از نظر سلامتی برای خانواده مزایای زیادی دارند.

گیاهان در دکوراسیون

5- افزایش رطوبت :

گیاهان با آزادسازی حدود ۹۷ درصد آب مورد نیاز خود، موجب افزایش رطوبت هوا می شوند. اگر قصد افزایش رطوبت یک اتاق را دارید، می توانید گیاهان بیشتری اضافه کنید و یا آن ها را با یک دیگر  ترکیب کنید.

نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی


حتما ببینید : نحوه ترکیب پترن در دکوراسیون داخلی


6- افزایش تمرکز و خلاقیت :

بر طبق مطالعات صورت گرفته، زمانی که گیاهان در فضای منزل، فضای کار، اداری و یا کلاس های درس قرار می گیرند، بهره وری فضا را افزایش می دهند. در نتیجه موجب تمرکز بیشتر و افزایش خلاقیت می شوند.

نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی

7- کاهش نویز و آلودگی صوتی :

کاهش آلودگی صوتی از دیگر مزایایی گیاهان است. زیرا  ساقه، برگ، شاخه و دیگر قسمت های آن صدا را جذب می کند و اگر در فضای داخلی سر و صدای زیاد مثل صدای ناشی از پنجره های رو به خیابان وجود داشته باشد، استفاده از گیاهان می تواند ایده ایی کمک کننده برای کاهش صداهای پیرامون باشد.

نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی

8- شاد کردن فضا :

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب کاهش استرس، خستگی می شود و به علاوه منجر به ایجاد فضایی شاد با تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می گردد. و این نیازی است که در جوامع امروزی بسیار احساس می شود.

نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی

9- تقویت دکوراسیون :

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی موجب ایجاد کنتراست مثبت با سطوح صلب می شود. به همین علت طراحان داخلی در نزدیکی دیوار های آجری یا گوشه های تیز از گیاهان استفاده می نمایند.

گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی

10- زیبایی شناسی بصری :

گیاهان با افزودن کنتراست، زیبایی، لطافت و مقیاس به دکوراسیون موجب افزایش معیار های زیبا شناسی در فضا می شوند. که علاوه بر دکوراسیون داخلی و برای فضای بیرونی نیز مناسب هستند. هم چنین از گیاهان به عنوان مکمل برای دکوراسیون و به علاوه برای پوشش نواقص استفاده می شود.

گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی

منبع : homedesignlover

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش ساخت انیمیشن سه بعدی معماری با تری دی مکس و وی ری

مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی – ساخت پل میلا و استادیوم ومبلی