معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

مسجد مدرن Punchbowl واقع در شهر ملبورن، استرالیا توسط گروه معماری Candalepas Associates طراحی و به اجرا رسیده است. ساخت این مسجد به علت افزایش تعداد مسلمانان شهر و نیاز آنان به فضای عبادتی صورت گرفته است. تیم معماران در طراحی این پروژه تلاش نموده اند تا با ایجاد فضایی مناسب امکان آموزش مذهبی کاربران سهولت یابد و به عنوان یک خانه دنج و راحت با امکانات مدرن مورد استفاده کاربران قرار گیرد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Candalepas Associates
  • مکان پروژه : ملبورن، استرالیا
  • معمار مسئول : Angelo Candalepas
  • معمار منظر : Taylor Brammer
  • مهندسین سازه : Taylor Thomson Whitting and Wood and Grieve Engineers LTD
  • مساحت پروژه : 549 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

مسجد مدرن

در دو مرحله گسترش و توسعه این مسجد مدرن صورت گرفت :

  1. ساخت فضای نمازگزاران با ظرفیت 300 نفر
  2. طراحی و ساخت فضا های جانبی آن

مسجد مدرن

بنای این پروژه بر روی یک سایت چهار گوش و مربع مانند ساخته شده است. ساختمان این مسجد مدرن از یک سمت باز است و علت آن ایجاد فضای کافی برای حفظ حریم خصوصی دانش آموزان و اعضای جامعه به لحاظ عرصه بندی کاربری ها بوده است. و چشم انداز داخلی را تشکیل داده است. پیکره بندی کالبد مسجد منجر به ایجاد دو حیاط مستقل و مجزا شده است. بنابراین تفکیک فضا های هر دو قسمت مسجد بدون ایجاد اختلال در کاربری مذهبی و آموزشی، پاسخگوی نیاز های کاربران می باشد.

مسجد مدرن

در اولین حیاط، قسمت ورودی مسجد تعبیه شده است که مستقبما با خیابان اصلی در ارتباط است. و دیوار کناری مسجد را تبدیل به دسترسی اصلی نموده است. این حیاط به علت هم راستا بودن و جهت گیری به سمت قبله تعریف دوگانه ایی از ورودی خروجی، و محور عبادت کنندگان را ارائه داده است. حیاط دوم نسبت به حیاط اول بزرگ تر و خصوصی تر طراحی شده است. و از نظر فیزیکی مجزا از حیاط اول می باشد. در اطراف حیاط دوم به منظور تفکیک عملکرد های مسجد از هم، عرصه هایی مانند: ساختمان مدرسه مسجد، فضا های آموزشی و کلاس های جامع تعبیه شده است. اگرچه معماران شرایطی را در پلان مسجد اتخاذ نموده اند تا این دو حیاط در زمان برگزاری رویدادها و جشنواره های مذهب به هم باز شوند و مسجد با ساختمان های آموزشی ادغام گردد.

مسجد مدرن

یکی از نکات مثبت طراحی این پروژه، پلان انعطاف پذیر مسجد می باشد. که موجب گسترش ارتباط فیزیکی بین حیاط ها شده است. این ارتباط فیزیکی (به دلیل سادگی و خلوص فرم پلان مسجد) این امکان را فراهم نموده تا کل محوطه آموزشی در ساعات تدریس به موضوعات مذهبی اختصاص یابد، و در ساعات غیر آموزشی به عنوان فعالیت های اجتماعی خارج از ساعات مدرسه مورد استفاده قرار بگیرد.

مسجد مدرن

تیم معماران فضای نمازگزاران را به شکل عمدی دور از سایر ساختمان های اجتماعی مسجد طراحی نموده اند. ورودی مسجد از طریق حیاط اول به واسطه عرصه وضو خانه، فضای نمازگزاران زن و مرد را تفکیک کرده تا یکی از عملکرد ها پیشخوانی برای ورود به فضای نماز و دعا باشد. زمانی که نمازگزاران مرد به مسجد نزدیک می شوند، وارد وضو خانه مثلثی شکل در سطح همکف شده که قبل از سایه بان در سالن اصلی قرار گرفته است. اما نمازگزاران زن از سمت چپ حیاط و زیر منار اصلی وارد می شوند که به طبقه اول و دوم منتهی شده و از کنار گالری مسجد عبور می کند.

معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

سقف این مسجد مدرن در فضای داخلی به شکل مجسمه مانند طراحی شده که با تاثیر پذیری از معماری سنتی مساجد اسلامی با الگوی مقرنس طراحی شده است. که با 102 فرم بتنی شکل با اختلاف قطر 30 میلی متری آهیانه مسجد را تشکیل داده است. فرم و حجم مدرن این مسجد از بیرون شبیه به یک دانشکده آموزشی مذهبی است که با حضور نمازگزاران در داخل عنوان مسجد را بیشتر نمود می کند.


حتما ببینید : طراحی نمای ساختمان اداری بالتیک


سایر تصاویر طراحی مسجد مدرن ملبورن

معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

معماری مدرن مسجد و مدرسه مذهبی

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

پلان مسجد مدرن ملبورن

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش تبدیل منظره واقعی به فانتزی در فتوشاپ

متریال پارچه – دانلود رایگان مجموعه کامل متریال پارچه با کیفیت 4K