زندگی نامه و معرفی آثار معماری رنزو پیانو

رنزو پیانو ، یک معمار ایتالیایی و مهندسی بود که جایزه معماری پریتزکر را در سال  1998 از آن خود کرد.در سال 2006، از سوی TIME به عنوان یکی از 100 شخص تأثر گذار در جهان شناخته شد. انتخاب او به عنوان دهمین شخص پرنفوذ در عرصه ” هنر و سرگرمی” بوده است.

در آگوست سال 2013، از سوی رئیس جمهور وقت یعنی آقای جورجیو ناپولیتانیو به عنوان سناتور در امور رفاه و زندگی در مجلس سنای ایتالیا انتخاب شد. معمار منتقد یعنی نیکلای اوروسوف در مورد کارهای پیانو می گوید : ارامش در ساختمانهایش به جرأت می تواند شمارا متقاعد سازد که در یک جهان متمدن زندگی می کنید.

بیوگرافی رنزو پیانو

بیوگرافی رنزو پیانو :

پیانو متولد شهر گنوادر یک خانواده سازنده و معمار بدنیا امده است. او تحصیلات ابتدایی را در شهر خود و به دنبال آن در پلی تکنیک میلان تدریس نمود. او درجه کارشناسی خود را در دانشگاه در سال 1964 با پایان نامه‌ایی در مورد مختصات مدولار با استاد راهنما یعنی گویسپه کریببینی دریافت نموده و کار خود را با سازه‌های سبک و سرپناه هایی اساسی آغاز نمود.

فعالیت های رنزو پیانو :

در آغاز پیانو بیشتر به خاطر همکاریش با سایر معماران شناخته شد. از سال 1965 تا 1970 او در شرکتی از معماری آیکونیک لوئیس کاهن در فیلادلفیا و زد . اس. ماکوفسکی در لندن کار کرد. او یک شرکت معماری را با ریچارد روگرس تحت عنوان شرکت روگرس و پیانو تاسیس نمود، که که انها با هم از سال 1971 تا 1977 مشغول به کار بودند. معروفترین پروژه مشترکشان  با معمار شهیر ایتالیایی یعنی گیانفرانکو فرانچینی که در قلب ژرژ در پاریسش است می باشد. روزناهه نیویورک تایمز از آن به عنوان ” تبدیل جهان وارونه معماری ” یاد کرده است. او همچنین یک همکاری طولانی مدت را با مهندس پیتر رایس تحت عنوان آتلیه رایس و پیانو را در خلال سالهای 1977 تا 1981 داشته است.

در سال 1981، پیانو مرکز ساختمانی رنز پیانو را تاسیس نمود که امروزه 150 نیرو را استخدام نموده و دفترهایی را در شهرهای اریس و نیویورک گشایش نموده است.

در سال 1994 ، رنزو پیانو رقابت بین المللی برای افتتاح سالن جدید را برد. سالن موسیقی پارکو دلا ، در واقع یک مجتمع چند منظوره موسیقیایی که در شمال شهر جای گرفته بود می باشد، و در سال 2002 افتتاح شد. در کمتر از چند سال، این مکان به پرببیننده ترین سالن موسیقی در اروپا بدل شد. در سال 2001، او فروشگاه مایسون هرمز را در گینزا در شهر توکیو طراحی کرده است.

پیانو برای کمیسیون های موزه اش، شامل کتابخانه مورگان در شهر نیویوررک، موزه علوم نمو، در امستردام شهرت یافته است. او اخیر یک موسسه هنری شیکاگو شامل یک عرصه 264000 فوت مربعی یا 24300 مترمربع وینگ با 60000 فیت مربع از فضای گالری که بیشتر به عنوان وینگ مدرن شناخته می‌شود را که در 16 ماه مه سال2009 افتتاح شد را تاسیس نموده است.  این مجموعه شامل فرش پرنده یک نورگیر که در بالای سقف و یک پل استیل 620 فوتی یا 190 متری که پارک ملنیوم را به تراس مجسمه سازی که منجر به رستوران در طبقه سوم را متصل می کند را می باشد. روزنامه نیویورک تایمز بیان داشته که ” دیدن این سازه بلافاصله آثار میس ون در روهه را در ذهن انسان تداعی خواهد کرد.


حتما ببینید: بیوگرافی پیتر آیزنمان


زندگینامه رنزو پیانو

از جمله پروژه های رنزو پیانو :

 • مجموعه فرهنگی تیجیبائو رنزو پیانو
 • برج لندن 2012
 • مجتمع ورزشی اوانا
 • مرکز پمپیدو در پاریس
 • موزه هنر مدرن Astrup Fearnley
 • فرودگاه جهانی کانسای در اوزاکا
 • آسمانخراش شارد لندن
 • ساختمان آکادمی علوم ایالت سانفرانسیکو آمریکا
 • مرکز طراحی مرسدس بنز در اشتوتگارت
 • استادیوم فوتبال شهر باری ایتالیا
 • پاویلیون مسافرتی IMB
 • طراحی مجموعه فرهنگی در یونان
 • مجموعه برج های سیدنی استرالیا
 • طرح بازسازی پوتسدامر پلاتز در برلین

رنزو پیانو

معرفی و تصاویر برخی از پروژه های رنزو پیانو :

برج لندن 2012 :

این برج به عنوان یک ساختمان ترکیبی از واحدهای:تجاری،اداری و مسکونی در لندن طراحی و اجرا شده است که به صورت ۲۴ ساعته قابل کاربری میباشد.این برج بلند و باریک به خوبی خود را با شکل حرمی خود تلفیق کرده به طوری که صفحات بزرگ،جداکننده دفاتر اداری از بخش مسکونی است. رستوران،هتل،و فضاهای اقامتی در قسمت مرکزی و فوقانی بخش مسکونی قرار گرفته است.در آخرین طبقه یک گالری برای دید منظر و تماشای شهر لندن در ارتفاع ۲۴۰ متری طراحی شده است.این ترتیب توابع در طراحی برج در چند نقطه به صورت چندقطعه ای ناپدید و قطع (Cut) میشود که از جزئیات مهم طراحی این برج به شمار میرود و یک برتری بصری خاصی را به خط آسمان لندن بخشیده است.

آثار رنزو پیانو

برج لندن 2012

برج لندن

مجموعه فرهنگی تیجیبائو رنزو پیانو :

مجموعه فرهنگی jean marie tjibaou در اقیانوس شمالی در شبه جزیره newcaledonia یک مستعمره فرانسه و پایتخت نومایا قرار گرفته است . این مجموعه بر خواسته ازتوجه به گیاهان بومی و کلبه هایی که به وسیله مردم بومی کاناک ساخته شده بود،توسط معمار ایتالیایی –رنزوپیانو-در سال ۱۹۹۳طراحی شده است و به عنوان تجلیل از فرهنگ مردم کاناک و از یاد بردن خاطره استعمار فرانسه ساخته شد. مجموعه که سایت عظیمی را به خود اختصاص داده است به jeam marie tjibaouرهبر سیاسی مردم کاناک که در جنگ برای استقلال داخلی new caledoniaدر سال ۱۹۸۹ کشته شد ،اهدا شده است و به همین اسم نامگذاری شده است. ایده این بود که به جای ایجاد یک باز سازی تاریخی یا یک دهکده تکراری ساده با منعکس کردن فرهنگ بومی و سمبل های قدیمی که به هر حال هر کدام زمانی خیلی بیشتر زنده بودند به توسعه فرهنگ کاناک بپردازند و به تاریخ محیط و باورهای کاناک احترام بگذارند.

مجموعه فرهنگی تیجیبائو

طراحی مجموعه فرهنگی تیجیبائو

آثار معماری رنزو پیانو

مجموعه فرهنگی تیجیبائو رنزو پیانو

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: مدل سه بعدی اتاق نشیمن به سبک آسیای جنوبی