شیوه هایی کاهش صدا

هر فردی خواستار زندگی در یک محیط آرام و ساکت است. اما نوع پلان ، دکوراسیون و چیدمان منزل موجب تولید صدا های اضافه در محیط زندگی می شوند. برای کاهش صدا و ایجاد یک خانه آرام ترفند هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان صدا های موجود در خانه را کاهش داد. هر چه محیطی که در آن زندگی می کنید ، آرام تر باشد ، کیفیت زندگی نیز افرایش خواهد یافت. زیرا یک خانه آرام و ساکت ، خواب راحت، استراحت با کیفیت و اعصاب آرام تری را به ارمغان خواهد آورد. و تمامی این موارد باعث افزایش انرژی در طول روز خواهند شد. اگرچه سر و صدا یک پدیده طبیعی می باشد که نمی توان آن را به طور کامل از بین برد ، اما می توان میزان صدا های موجود در خانه را کاهش داد ، نویز را کم نمود و انعکاس صدا را از بین برد. برای کاهش صدا و ایجاد محیطی آرام برای زندگی تنها کافیست برخی از ترفند ها را اجرا کنید. با طراحی های خلاقانه و برنامه های کاربردی در محیط داخلی خانه ، به راحتی می توان صدا های اضافه را از بین برد. در ادامه این مطلب با ترفند های کاهش صدا برای ایجاد یک خانه آرام آشنا خواهید شد.

ترفند های کاهش صدا برای ایجاد یک خانه آرام

ترفند های کاهش صدا برای ایجاد یک خانه آرام

1- انتخاب منسوجات مناسب برای کاهش صدا : 

پارچه ها و منسوجات ، به علت حبس صدا در خود ، در یک نوع جاذب صدا محسوب می شوند. پارچه ها و منسوجات به میزان قابل توجهی بازتاب صدا در اتاق ها را کاهش داده و سر و صدا را به حداقل می رسانند. اگر قصد دارید در فضای منزل خود از دیوار های خالی و سطوح صاف استفاده کنید ، بایستی بدانید که در این شرایط حتی صدا های کوچک نیز می توانند هم برای شما و هم برای همسایه ها آزار دهنده باشند. اما شما می توانید با استفاده از فرش های ضخیم بر روی زمین ، پرده ها و انواع روکش هایی مبلمان یا لوازم خانگی ، علاوه بر کاهش صدا ، فضایی گرم و راحتی را نیز برای زندگی ایجاد کنید. هر چه بافت منسوجات به کار رفته ، ضخیم تر باشد ، به همان میزان صدا های تولید شده نیز کاهش خواهند یافت.

ترفند های کاهش صدا برای ایجاد یک خانه آرام

2- حذف موانع در فضای داخلی :

گاهی مواقع اتاق های باز و فرح بخش و سطوح وسیع و صاف باعث انعکاس صدا و بازتاب بدون مانع و متراکم شدن سر و صدا ها می شوند. به همین علت ، استفاده از مصالح جذب صدا بر روی سطوحی مانند پنجره ها و شیشه ها ضرورت دارد. البته این کار تنها به شرطی امکان پذیر است که باعث کاهش میزان نور وارد شده به داخل خانه نشود. هم چنین شما می توانید با حذف کردن موانع موجود در خانه نیز ، میزان صدا را کاهش داده و در خانه ای بدون انعکاس صدا زندگی کنید. چون هر چه موانع موجود در خانه بیشتر باشد ، صدا سطوح بیشتری برای بازتاب داشته و به همان میزان سر و صدا افزایش خواهد یافت.

کاهش صدا

3- اشیاء مناسب برای آشپزخانه : 

آشپزخانه یکی از مکان هایی می باشد که ایجاد سر و صدا در آن اجتناب ناپذیر است و با وجود صدا های دیگر ، می توان آن را پر سر و صدا ترین قسمت خانه دانست. اما با برخی ترفند ها و بودجه ایی کم و مقرون به صرفه نیز امکان کاهش صدا در آشپزخانه وجود دارد و می توان آن را تبدیل به مکانی آرام و ساکت نمود. برای کاهش صدا در آشپزخانه و کاهش انعکاس و بازتاب آن ، انتخاب لوازم برقی بسیار اهمیت دارد و بایستی از اشیاء و لوازم مناسب در آشپزخانه استفاده شود. پیش از هر چیزی باید لوازم برقی مناسب تهیه کنید. برای ایجاد آشپزخانه ایی ساکت و آرام بایستی لوازم برقی مانند ماشین ظرفشویی ، لباسشویی ، هود، همزن و لوازم این چنینی به گونه ایی انتخاب شوند که از پایین ترین میزان دسی بل صدا برخوردار باشند. زیرا هر چه این لوازم صدای کمتری تولید کنند ، بازتاب صدا نیز کمتر خواهد شد.

کاهش صدا


حتما ببینید : اصول و نحوه انتخاب آبنما برای دکوراسیون داخلی و محوطه باز


4- طراحی های خاص برای کاهش صدا :

در صورتی که با وجود لوازم برقی مدرن و کم صدا ، همچنان میزان صدای موجود در خانه برای شما آزار دهنده است و یا با عدم بودجه کافی برای خرید لوازم برقی جدید مواجه هستید ، بهترین راه برای کاهش صدا و ایجاد فضایی ساکت و آرام استفاده از عایق های لاستیکی می باشد. شما می توانید برای کاهش صدا از فرش بر روی کفپوش های چوبی ، بتنی و سنگی استفاده نمایید و با روش های مدرن عایق بندی و طراحی های خاص ، میزان صدا را به کم ترین حد ممکن برسانید.

پوشاندن پایه های میز و صندلی ها با روش های تزئینی و دکوراتیو یکی از راه های کاهش صدا می باشد. با این شیوه هم مانع از ایجاد صدا هنگام کشیدن آن ها می شوید و هم از ایجاد خسارت به فرش ها و کفپوش ها جلوگیری می کنید. برای این کار چسب های آماده ایی وجود دارند که زیر پایه ها نصب شده و می توانند صدا را کاهش دهند و هم می توانید با استفاده از خلاقیت خود به راحتی پایه ها را بپوشانید.

کاهش صدا

5- تعمیرات و بازسازی های لازم برای کاهش صدا : 

سر و صدا در آپارتمان هایی با واحد های بسیار که چندین خانواده ساکن آن هستند ، و یا در مکان هایی مانند سرویس بهداشتی بسیار زیاد می باشد. علت این موضوع نیز ایجاد ارتعاشات آب جاری شده در لوله ها و لرزش هایی است که در محل اتصالات این لوله ها ایجاد می شوند. برای کاهش صدا و از بین بردن این شرایط تنها کافیست ، در بین لوله ها از گیره های جدا کننده استفاده کنید. با این شیوه نه تنها صدا کاهش خواهد یافت بلکه از ایجاد لرزش در لوله ها نیز جلوگیری می شود. البته این روش برای کاهش صدا کمی دشوار و پر هزینه خواهد بود ، زیرا به تعمیرات و بازسازی نیاز دارد. اما در عوض محیط آرام و ساکتی را برای زندگی کردن ایجاد خواهد نمود.

کاهش صدا

6- کاهش سر و صدای بیرونی : 

علاوه بر صدا های موجود در خانه ، صدا های بلند ناشی از فضا های بیرونی نیز می توانند بسیار آزار دهنده باشند. استفاده از شیشه های چند جداره که عایقی در برابر صدا هستند موجب کاهش صدای موجود در خانه و رهایی از صدا های بیرونی می شود. هم چنین در نمای بیرونی ساختمان ، علاوه بر وجود عایق های حرارتی ، عایق صدا نیز تعبیه می شود.

کاهش صدا


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری