اصول دکوراسیون درمانی

در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد دکوراسیون درمانی امکان پذیر است؟ باید بدانید که بله ، چنین دکوراسیونی قابل اجرا می باشد. در این مطلب با ترفند های دکوراسیون درمانی در خانه آشنا خواهید شد و می توانید با استفاده از آن حال روحی خود را بهبود بخشید. متخصصین برای از بین بردن انرژی های منفی خانه و ایجاد مکانی آرامش بخش و مسالمت آمیز توصیه می کنند در طراحی داخلی از عناصری مانند نور و رنگ به عنوان یک روش ارگانیک بهره مند شوید.

ترفند های دکوراسیون درمانی در خانه

1- با رها کردن اضافات یک دکوراسیون ساده و آرامش بخش ایجاد کنید :

بعضی از افراد با پناه بردن به پناهگاه خصوصی خود از زندگی پر سرعت کاری خود فرار کرده و خود را به تعادل می رسانند و حال روحی خود را بهبود می بخشند. باید بدانید از ویژگی های یک زندگی ساده و آرام داشتن فضایی راحت ، آرامش بخش و صلح آمیز در منزل است که وجود تمامی این خصوصیات ضرورت دارد. نخستین گام در راستای ایجاد چنین مکانی ، رها کردن اضافات و هر چه که نیازی به آن ندارید است. لوازم اضافی موجود در منزل و انباشته شدن آن ها روی هم ، درست مثل اضافه وزن برای جسم انسان محسوب می شود که رها شدن از آن ها الزامی است. اضافاتی که در یک خانه وجود دارد باعث عدم تنفس در خانه خواهند شد و به همین علت مانع از چرخش انرژی مثبت در خانه شده و انرژی های منفی را در یک نقطه جمع کرده و در نهایت باعث ایجاد فضایی آزار دهنده خواهند شد.

ترفند های دکوراسیون درمانی در خانه

هنگامی بررسی جنبه های مختلف زندگی که به درستی پیش نمی روند ، باید این نکته را در نظر داشته باشید که اضافات موجود در خانه ، باعث مسدود شدن چه مسیر هایی از زندگی شما می شوند. به عنوان مثال ، لوازم اضافی موجود در قسمت شمالی خانه باعث ایجاد تاثیرات منفی در زندگی کاری شما می شوند و لوازم اضافه ایی واقع در جنوب غربی خانه زندگی مشترک و روابط عاطفی شما را تحت تاثیرات منفی قرار می دهند. بنابراین برای تمیز کردن خانه خود یک برنامه ریزی صحیح داشته باشید و وسایل اضافی موجود در خانه ، وسیله های قدیمی غیر قابل استفاده ، روزنامه های باطله ، و حتی گل های خشک مانند را دور بریزید و مانند یک برنامه سم زدایی برای وجود انسان ، خانه خود را از اضافات پاک کنید. این شیوه همانند کم کردن اضافه وزن ، باعث ایجاد حس سبکی خواهد شد.

ترفند های دکوراسیون درمانی در خانه

2- کاربرد رنگ های آبی و سبز از ایجاد فضایی دلگیر جلوگیری می کنند :

با توجه به رنگ های موجود در خانه ، متوجه خواهید شد که کدام رنگ ها قدیمی و از مد افتاده اند و کدام یک از آن ها خسته کننده شده اند. یکی از شیوه های تاثیر گذار و مقرون به صرفه برای تازه شدن ذهن انسان ، استفاده از رنگ های خلاقانه در محیط زندگی است. به یاد داشته باشید که رنگ دیوار ها بایستی القا کننده حس خوشایند به شما باشند. هم چنین رنگ دیوار ها باعث افزایش تاثیر نور خورشید در فضای داخلی خواهند شد. بنابراین رنگ هایی مانند آبی روشن و یا سبز بهترین انتخاب برای دیوار های خانه می باشند و باعث ایجاد فضایی لطیف و آرامش بخش می شوند. از جمله رنگ هایی که باعث بزرگ تر نشان دادن فضا شده و از دلگیر شدن مکان جلوگیری می کنند ، رنگ هایی سبز ، بنفش روشن و آبی هستند. رنگ آبی ، باعث آرامش اعصاب شده و فضای راحتی را به وجود خواهد آورد. رنگ بنفش روشن نیز باعث کنترل فعالیت های ذهنی مغز شده و استعداد های هنری را پرورش می دهد. اما در استفاده از رنگ بنفش روشن احتیاط کنید زیرا طیف های تیره رنگ بنفش حس غم و احساس افسردگی را در انسان ایجاد می کنند.

دکوراسیون درمانی


حتما ببینید : نحوه استفاده از مبلمان چوبی تیره در طراحی داخلی 


3- نور درمانی :

بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته ، ثابت شده که نور مستقیم خورشید باعث ایجاد تاثیرات مثبت بر روی روحیه و انرژی انسان می شود. دریافت نور بیشتر خورشید اثرات مثبتی در مبارزه با بیماری های روحی مانند افسردگی داشته و شیوه ایی ساده و تاثیر گذار برای درمان آن محسوب می شود. علت مهم و اصلی این موضوع این است که نور خورشید تولید هورمون های اندورفین و سروتونین در بدن را افزایش می دهد. در صورت عدم وجود دریافت نور مستقیم خورشید ، می توان با استفاده از سیستم روشنایی مصنوعی قابل کنترل نیز این تاثیرات را ایجاد کرد. از دیگر تاثیرات نور خورشید ، این است که دریافت نور خورشید در صبح ها باعث می شود تا بدن یک فرمان بر اساس عدم تولید هورمون ملاتونین صادر کند و این موضوع باعث راحت بیدار شدن از خواب به هنگام صبح می شود. هورمون ملاتونین زمان خواب و بیداری را تنظیم می کند. به همین علت صبح ها با کنار زدن پرده ها اجازه ورود نور خورشید به داخل اتاق خواب را دهید.

دکوراسیون درمانی

در سال 1877 میلادی و از زمان استفاده اشعه ماورا بنفش در درمان راشیتیسم ، از نور درمانی بر اساس تاثیر انرژی نور خورشید بر میکروارگانیسم ‌ها بیشتر محبوب شد و مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس تحقیقات انجام شده ثابت شده که افسردگی ها و تغییرات روحی که در فصلی مانند زمستان بروز می‌کنند نیز با استفاده از سیستم روشنایی مناسب در داخل خانه قابل درمان بوده و از بین می رود. این موضوع به معنای این است که از نظر علمی نیز ایده نور درمانی و تاثیرات مثبت نور بر روی سلامت جسمی و روحی انسان ثابت شده است. دکوراسیونی که در آن به میزان نور و استفاده از رنگ ها توجه شده باشد تاثیرات مثبتی در درمان بیماری های روحی مانند افسردگی خواهد داشت.

دکوراسیون درمانی

4- استفاده از ویژگی زندگی ‌بخش گیاهان در دکوراسیون درمانی :

حتما به یاد داشته باشید که در طراحی دکوراسیون داخلی از گیاهان بهره مند شوید. افزودن گیاهان طبیعی به فضای منزل ، انرژی و حس زندگی را به خانه شما می بخشند. گیاهان قابلیت آرام کردن افکار شما را داشته و می توانند باعث بهبود حال روحی شما شوند. به همین علت در صورتی که خواستار حال روحی بهتری هستید بایستی در محیط زندگی خود فضایی را ایجاد کنید که به جای احساس پاییز و زمستان ، حسی از بهار و تابستان را در شما زنده کند. برای این کار بایستی گیاهان سبز مانند کروتون را در مقابل پنجره قرار دهید. برگ این نوع گیاهان تا زمانی که نور مستقیم خورشید بر روی آن ها بتابد رنگ ‌های زیبا و جذابی پیدا می‌ کند.

اصول دکوراسیون درمانی

در این محیط سرگرم شدن با باغچه و کار کردن یک فعالیت درمانی محسوب می شود و این یک حقیقت ثابت شده است. به همین علت توصیه می شود که با افزودن گیاهان به محیط زندگی ، تراس خود را تبدیل به یک باغچه کوچک کنید و در این مکان به آرامش برسید. با اختصاص دادن چند دقیقه از وقت خود را به رسیدگی به گیاهان متوجه خواهید شد که روحیه بهتر ، انرژی بیشتر و به طور طبیعی زندگی شاد تری را تجربه خواهید کرد.

اصول دکوراسیون درمانی

دکوراسیون مکانی که در آن زندگی می کنید نه تنها بر روحیه ، بلکه بر روی جسم شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. به همین علت بایستی در دکوراسیون خانه موارد بسیاری را مد نظر قرار داده و نباید به این موضوع بی توجه باشید. مخصوصا در صورت احساس خستگی در طول روز ، و احساس می‌ کنید که از نظر روحی دچار مشکل بوده و انرژی کمی دارید ، پیش از هر چیزی سعی کنید که ابتدا محیط زندگی خود را از نظر گذرانده و دکوراسیون درمانی کنید.

اصول دکوراسیون درمانی


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ