زندگی نامه والتر گروپیوس و معرفی آثار معماری ایشان

والتر گروپیوس که خلاصه شده‌ی نام کامل والتر آدولف گئورگ گروپیوس است در تاریخ ۱۸ مه ۱۸۸۳ در برلین چشم به جهان گشود. وی معمار برجسته‌ی آلمانی و بنیان‌گذار مدرسه‌ی مشهور باوهاوس بود. والتر در طول سال 1903 تا 1904 در مونیخ و سپس از سال 1905 تا 1907 در برلین تحصیل نمود. سپس توانست به دفتر پِتِر بِه‌رِنس بپیوندد و اهمیت و شکوه پیشرفت صنعتی به عنوان نمودی از ظهور یک فرهنگ تازه را نزد او دریابد. والتر همکاری دیگری نیز با با آدولف مایِر از ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۵ داشت. کارخانه‌ی فاگوس که از شاخصترین نمادهای جنبش مدرن به شمار می‌آید حاصل فعالیت وی در این سالها بود. والتر دارای فعالیت‌های آموزشی نیز بود که والاترین آن تأسیس باوهاوس در وایمار و در سال 1919 بود که به منظور تلفیق خلاقیت هنری با مقتضیات تولید صنعتی بود. بعدها در سال 1925 این مدرسه به دِسائو تغییر مکان داده شد که شروع عصر فناوری در معماری مدرن بود که الهام گرفته از معماران معاصر هلند بود و به آفرینش چندین اثر مهم بین‌المللی انجامید. والتر پس از ترک باوهاوس در سال 1928 اندیشه‌های جدیدی در شهرسازی و تیپولوژی خانه را به بوته‌ی آزمایش نهاد. سپس در سال 1937 به دلیل روی کار آمدن نازیسم به انگلیس به بوستون مهاجرت نمود. وی توانست در بوستون به فعالیتهای حرفه‌ای خود،  نخست به همراه مارسل بروئر و سپس با گروه TAC ادامه دهد و در دانشگاه هاروارد به تدریس بپردازد.


حتما ببینید: بیوگرافی هانس شارون


بیوگرافی والتر گروپیوس

آثار طراحی شده شاخص به وسیله‌ی والتر گروپیوس:

مدرسه باهاوس (دسائو، آلمان) 1919 :

باوهاوس به زبان آلمانی به معنی مدرسه معماری است. این بنا توسط والتر گروپیوس طراحی شده است. این بنا از سه بال تشکیل شده که توسط پل‌هایی با یکدیگر در ارتباط هستند. مدرسه باوهاوس شامل فضاهایی همچون فضایی برای آموزش، مسکن برای دانشجویان و اعضای دانشکده، تالار کنفرانس و فضاهای اداری می باشد. کلاسها و کارگاهها از طریق پل بزرگ دو طبقه ای که بر روی محل گذر قرار دارد و فضایی سرپوشیده ایجاد می کند، با یکدیگر ارتباط دارند.

مدرسه باهاوس

باهاوس

والتر گروپیوس

کارخانه فاگوس 1911 :

نخستین ساختمان مهم گروپیوس , کارخانه ی قالب کفش فاگوس بود که در سال ۱۹۱۱ در آلمان ساخته شد. این بنا یک متوازی السطوح آجری با سطوح عظیم شیشه ای و یک قالب اسکلت فولادی باریک است. این بنا به واسطه ی استفاده از سیستم ساخت جدیدی اهمیت دارد که از یک قاب درونی از بتن مسلح تشکیل می شد. به این شکل امکان اجرای پوسته ی بیرونی شیشه ای به ارتفاع سه طبقه فراهم آمد. این پوسته به لطف اسکلت فولادی باریک خود حتی در گوشه های بنا نیز می چرخد و پیوسته باقی می ماند.

کارخانه فاگوس

طراحی کارخانه فاگوس

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: ایده های مدرن طراحی اتاق خواب دخترانه