ویژگی های چوب در دکوراسیون داخلی

متریال چوب در دکوراسیون داخلی بسیار محبوب و پر کاربرد می باشد. استفاده از چوب در فضای داخلی گرمایی خاصی به مکان می بخشد که دیگر متریال ها این قابلیت را ندارند. چوب در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارد به همین علت گزینه های مختلفی را پیش روی کارفرمایان قرار می دهد. کاربرد چوب در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد مکانی دعوت کننده و دلپذیر خواهد شد. متریال چوب کاربرد های فراونی در دکوراسیون داخلی دارد و در فضا های مختلفی همچون کف ، سقف ، درب کابینت ها و حتی لوازم دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ چوب به راحتی با سایر رنگ ها هماهنگ می شود و به شما در انتخاب رنگ مورد دلخواه برای دکوراسیون کمک می کند. شاید استفاده از چوب به نسبت سایر متریال ها کمی پر هزینه تر باشد اما زیبایی آن ارزش هزینه کردن را دارد. در این مطلب با ویژگی های چوب و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

کاربرد چوب در دکوراسیون

1- کفپوش چوبی :

استفاده از چوب به عنوان کفپوش شناخته شده ترین کاربرد این متریال در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. البته گاهی اوقات برای پوشش سقف از چوب نیز استفاده می شود. از دیر باز تا کنون از چوب برای کفپوش استفاده می شده است. امروزه نیز نخستین انتخاب هر فردی برای کفپوش می باشد. کفپوش های چوبی در رنگ های متنوعی موجود هستند. کاربرد این متریال در دکوراسیون داخلی باعث افزایش تغییر دما نمی شود و در عین حال ظاهری گرم به فضا می بخشد. امروزه نوع جدیدی از کفپوش های چوبی وجود دارند که مشکلات انواع قدیمی را ندارند. یکی از ایده های منحصر به فرد و خاص استفاده از چوب ، کاربرد آن به عنوان پوشش سقف است.

کاربرد چوب در دکوراسیون

2- پله چوبی :

طراحی و ساخت راه پله فضای داخلی با چوب نیز امکان پذیر است. در صورتی که علاقمند به داشتن پلکان چوبی هستید می توانید از چوب برای کف پله ، خیز پله ، هندریل و دیواره راه پله استفاده کنید. اگر پلکان منزل شما در فضای میانی قرار دارد و زیاد در معرض دید است بهترین گزینه استفاده از چوب است زیرا زیبایی خاصی به پله می بخشد. یکی از مزایای چوب لیز نبودن آن در مقایسه با سنگ است. هم چنین چوب با بیشتر متریال ها هماهنگ می باشد و می توان آن را با متریال های مختلفی مانند شیشه ، فلز و سنگ ترکیب نمود.

کاربرد چوب در دکوراسیون

3- دیوار پوش چوبی :

یکی دیگر از کاربرد های چوب استفاده از آن به عنوان دیوار پوش یا همان دیوارکوب است. از گذشته تا به امروز از چوب برای پوشش دیوار های داخلی استفاده می شود. پانل های چوبی به راحتی و به سرعت در فضای داخلی نصب می شوند. این پانل ها همانند کفپوش ها در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارند. اجرای این پانل های چوبی بایستی با ظرافت و دقت صورت گیرد. هم چنین پانل هایی تیره رنگ مناسب فضا های کوچک نیستند.

کاربرد چوب در دکوراسیون

4- کابینت های چوبی :

کابینت های چوبی یکی دیگر از ایده های کاربرد چوب در دکوراسیون می باشد. در گذشته بیشتر کابینت ها فلزی انتخاب می شوند و نهایتا دارای روکش طرح چوب بودند. اما در حال حاضر بیشتر کابینت های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کابینت های چوبی دارای سطح رنگی هستند. و بعضی از آن ها نیز از جنس هایگلاس ساخته می شوند. هم چنین بعضی دیگر نیز دارای طرح طبیعی چوب می باشند که از زیبایی بسیاری نیز بهره مند هستند. توصیه می شود برای تکمیل دکوراسیون آشپزخانه خود از چند شلف هماهنگ با کابینت ها استفاده نمایید.

دکوراسیون چوبی

5- کانتر چوبی :

استفاده از چوب در آشپزخانه تنها محدود به درب کابینت ها نمی شود بلکه کانتر ها نیز از جنس چوب ساخته می شوند. شما می توانید برای داشتن یک کانتر زیبا ، آن را به طرح چوب انتخاب نمایید. شاید قصد اجرای این طرح را تنها بر روی سطح کانتر داشته باشید ، اما توصیه می شود از یک حجم تمام چوبی برای کانتر استفاده کنید تا شیک تر به نظر برسد. امروزه با طراحی های مدرن و مینیمال کابینت ها تک رنگ طراحی می شوند بنابراین بهتر است درب کابینت ها با کانتر به یک رنگ انتخاب شوند.

دکوراسیون چوبی


حتما ببینید : شیوه های دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی


6- سرویس خواب چوبی :

سرویس خواب چوبی یکی دیگر از شیوه های کاربرد چوب در دکوراسیون محسوب می شود. سرویس خواب شامل تخت خواب ، میز پاتختی ، کمد و دراور می باشد. امروزه سرویس خواب دارای مدل های مختلفی می باشد. بیشتر سرویس های خواب با چوب طراحی و ساخته می شوند. اما اکثرا آن ها رنگ آمیزی می کنند. استفاده از سرویس خواب با طرح و رنگ طبیعی چوب فضایی اتاق خواب شما را خاص و متفاوت می کند. و حس گرما و دلپذیری را به مکان شما می بخشد.

دکوراسیون چوبی

7- شلف یا قفسه ها چوبی :

شلف ها یا قفسه ها یکی دیگر از مواردی است که چوب در ساخت آن کاربرد بسیار زیادی دارد. شلف ها از متریال های مختلفی ساخته می شوند اما شلف های چوبی به نسبت سایر موارد ، شناخته شده تر هستند. یکی از مزایای شلف های چوبی امکان ساخت و اجرای آن مطابق با سلیقه شما است. به علت راحت برش خوردن چوب ، گزینه مناسبی برای ساخت شلف می باشد.

دکوراسیون چوبی

8- دیوار پشت تلویزیون :

امروزه به طراحی و دکوراسیون دیوار پشت تلویزیون بسیار اهمیت داده می شود. زیرا دکوراسیون این بخش در هنگام حضور مهمان بسیار در معرض دید می باشد. شما می توانید با استفاده از چوب به راحتی فضای پشت تلویزیون خود را طراحی و اجرا کنید. معمولا دکوراسیون چوبی این قسمت به صورت سفارشی توسط طراحان داخلی طراحی و اجرا می شود شما می توانید با استفاده از کناف ، چوب را به شکل قاب در اطراف تلویزیون اجرا کنید و یا حتی برای آن درب کشویی در نظر بگرید. با ساخت درب کشویی می توانید در مواقع خاموش بودن تلویزیون ، آن را از دید مخفی کرده و دکوراسیون یکپارچه ایی را ایجاد کنید.

ویژگی های چوب در دکوراسیون داخلی

9- پارتیشن های چوبی :

پارتیشن های چوبی یکی دیگر از ایده های کاربرد چوب در دکوراسیون می باشد. معمولا از چوب برای ساخت پارتیشن استفاده می شود. پارتیشن ها به منظور تفکیک فضا های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. پارتیشن های چوبی در انواع مختلفی طراحی و اجرا می شوند. چوب متریالی سبک می باشد که به همین علت گزینه مناسبی برای ساخت پارتیشن های جمع شو یا متحرک می باشد. هم چنین می توان از متریال های دیگری در کنار چوب برای ساخت پارتیشن استفاده نمود.

ویژگی های چوب در دکوراسیون داخلی

10- مبلمان چوبی :

از چوب برای ساخت مبلمان و وسایل منزل نیز استفاده می شود. تقریبا بیشتر مبلمان به کار رفته در منزل از چوب ساخته می شوند. انتخاب میز و صندلی های ناهار خوری چوبی باعث ایجاد هارمونی بیش تر در دکوراسیون می شوند. چوب بهترین انتخاب برای مبلمان ناهار خوری می باشد. زیرا چوب متریالی گرم می باشد که کاربرد آن در دکوراسیون باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی در مکان به ویژه در فضای غذا خوری می شود. این مبلمان چوبی هم به صورت پولیش خورده یا رنگ خورده می تواند استفاده شود و یا با ظاهر طبیعی خود و بدون پرداخت و تزیین به کار برده شود.

ویژگی های چوب در دکوراسیون داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی