ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی و رنگ های هماهنگ با آن

احساس و آرامشی که رنگ آبی به فضای پیرامون خود می بخشد تاثیرات بسیار متفاوت تری در مقایسه با سایر رنگ های اصلی دارد. ویژگی های رنگ آبی همانند رنگ های خنثی می باشد. یعنی دارای ویژگی ها و خصوصیاتی است که قابلیت ایجاد هماهنگی با تمامی رنگ ها را دارد. ترکیب رنگ آبی با بعضی از رنگ ها ، باعث ایجاد فضا و شخصیتی بسیار متفاوت خواهد شد. در صورتی که خواستار ایجاد فضایی زیبا با خصوصیات آرام ، مثبت و طبیعی هستید در این مطلب با ترکیب رنگی های مناسب با رنگ آبی آشنا خواهید شد. هم چنین به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد که ترکیب کدام یک از تنالیته ها رنگ آبی با کدام یک از رنگ های دیگر می تواند فضایی زیبا ایجاد کند. و علاوه بر این با مناسب ترین تنالیته رنگ آبی و رنگ های هماهنگ با رنگ آبی نیز آشنا می شوید.

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

یکی از پر کاربرد ترین رنگ ها در طراحی داخلی ، تنالیته های رنگ آبی هستند. زیرا این رنگ به فضا انرژی و زیبایی خواهد بخشید. در حال حاضر تاثیرات مثبتی که رنگ آبی بر روح و روان انسان می گذارد ثابت شده است. آبی رنگ دریا و آسمان است و نمادی از طبیعت ، آرامش و ابدیت محسوب می شود. تنالیته های متنوع رنگ آبی از دیگر دلایل استفاده از آن در طراحی داخلی می باشد. هر یک از تنالیته های این رنگ به تنهایی می توانند شخصیت متفاوتی به مکان ببخشند. برای ایجاد فضایی موقر و آرامش بخش از تنالیته های تیره رنگ آبی مانند آبی نفتی و لاجوردی استفاده می شود. و از تنالیته های روشن آن مانند آبی آسمانی و یا آبی یخی نیز به منظور ایجاد فضایی آرام و دلنشین استفاده می شود. کاربرد تنالیته میانی مانند آبی دریا باعث ایجاد فضایی زنده و پر انرژی و در عین حال منظم و مثبت می شود.

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

همواره رنگ آبی و تنالیته های متنوع آن محبوب و پر کاربرد بوده است. این رنگ در دنیای مد و طراحی داخلی هیچ گاه از مد نیفتاده است. و علت آن این است که حتی اگر در طول زمان درک زیبایی شناسی و طراحی داخلی تغییر کرده باشد نیز همواره ساخت یک خانه آرام ، نیاز به رنگ ها و طرح های موجود در طبیعت داشته است و آبی نخستین رنگی است در تقلید از طبیعت به آن نیاز خواهید داشت. به طور کلی می توان این گونه اظهار داشت که آبی از جمله رنگ های حاضر در هر دوره ایی است که خود را با هر ترندی که در سبک ها و دوره های مختلف مطرح می شود مطابقت می دهد. در ادامه با رنگ های هماهنگ با رنگ آبی آشنا خواهید شد.

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

1- ترکیب رنگ های آبی و طوسی در طراحی خانه های مدرن :

در حال حاضر رنگ طوسی ، یکی از پرکاربرد ترین رنگ ها در سبک مینیمال می باشد. رنگ طوسی دارای ساختاری ملایم و در عین حال کاریزماتیک و پیچیده است و کاربرد فراوانی برای ایجاد یک سبک مدرن سیال و بی آلایش دارد. البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که در صورت عدم ترکیب صحیح رنگ طوسی با رنگ های دیگر منجر به خلق فضایی خسته کننده و حتی دلگیر خواهد شد. رنگ آبی یکی از رنگ هایی مدرنی است که باعث افزایش تاثیرات رنگ طوسی شده و ترکیبی زیبا با آن ایجاد می کند. در صورتی که قصد دارید برای مبلمان رنگی را انتخاب نمایید که با دیوار طوسی روشن هماهنگی زیبایی را ایجاد کند ، رنگ آبی روشن می تواند رنگ مناسب و الهام بخشی برای شما باشد.

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

2- ترکیب آبی و سبز :

تا سال های اخیر از ترکیب رنگ سبز و آبی استفاده نمی شد. علت عدم استفاده از ترکیب این دو رنگ با یک دیگر ،خصوصیات شبیه به هم و شخصیتی قدرتمند این دو رن بود و این ذهنیت وجود داشت که ترکیب این رنگ ها با یک دیگر منجر به خلق فضایی پیچیده خواهد شد. اما این باور با رواج یافتن سبک های معاصر در طراحی داخلی از بین رفت. ترکیب تنالیته های رنگ سبز با تنالیته های رنگ آبی و قدرت و شخصیت این دو رنگ ، فضایی چشمگیر و قابل توجه را به وجود خواهد آورد. هم چنین رنگ آبی و رنگ سبز هر دو تاثیرات درمانی و آرامش بخشی بر بر روحیه انسان دارند. علاوه بر تمامی این موارد ترکیب این دو رنگ درمانی در کنار یک دیگر باعث ایجاد فضایی مثبت و پر انرژی خواهد شد.

رنگ های هماهنگ با رنگ آبی

3- ترکیب آبی و سفید :

ترکیب رنگ آبی و سفید به عنوان رنگ حاکم در طراحی داخلی باعث ایجاد فضایی بسیار ظریف و آرامش بخش خواهد شد. به همین علت می توان این گونه اظهار داشت که اتاق خواب بهترین مکان برای کاربرد این ترکیب رنگی می باشد. البته استفاده از بافت چوب در کنار این رنگ ها نیز حس گرما و صمیمیت بیشتری به اتاق خواهد بخشید. استفاده از تنالیته های آبی روشن ذهن را باز کرده و خلاقیت ذهنی را نیز پرورش می دهد به همین علت ترکیب آن با رنگ سفید برای استفاده در اتاق خواب کودک نیز بسیار مفید خواهد بود.

ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی

4- استفاده از آبی در کنار رنگ های متعدد :

رنگ آبی در مقایسه با سایر رنگ های اصلی مانند یک رنگ متصل کننده رنگ ها به یک دیگر عمل می کند. به هم علت می توان می توان از تنالیته های روشن آن در کنار رنگ های متعدد در دکوراسیون داخلی استفاده نمود. همان گونه که در بالا اشاره نمودیم این ویژگی باعث می شود رنگ آبی مانند رنگ های خنثی عمل کند. بنابراین در یک دکوراسیون معاصر که در آن از رنگ های متنوعی مانند سبز ، قرمز ، صورتی ، سیاه و سفید در کنار یک دیگر استفاده می شود ، رنگ آبی می تواند مانند رابطی میان این رنگ های قدرتمند عمل نماید و باعث ایجاد هماهنگی در فضا شود.

ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی

5- آبی و رنگ شنی :

حس لطیف رنگ شنی در ترکیب با ابدیت رنگ آبی مانند ترکیب ساحل و دریا باعث ایجاد فضایی آرام و الهام گرفته از طبیعت خواهد شد. ترکیب رنگ آبی روشن با رنگ شنی منجر به خلق فضایی لطیف و شاداب خواهد شد. و هنگامی که رنگ شنی با رنگ آبی تیره ترکیب شود حسی از عمق اقیانوس را ایجاد کرده و حسی از شکوه و عظمت را به انسان می بخشد. رنگ زرد نیز نمادی از رنگ شن می باشد و در ترکیب با رنگ آبی باعث ایجاد فضایی چشمگیر و قابل توجه خواهد شد.

ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی

6- ترکیب رنگ آبی و صورتی :

تفکیک رنگ های آبی و صورتی بر اساس جنسیت کودکان یکی از کلیشه هایی است که در رابطه با تفکیک رنگ ها وجود دارد. این تفکر و ذهنیت که رنگ آبی متعلق به پسران و رنگ صورتی مختص دختران است. در حال حاضر دیگر یک باور قدیمی محسوب شده و از بین رفته است. امروزه از ترکیب این دو رنگ با هم و یا در ترکیب با سایر رنگ ها در طراحی اتاق کودکان استفاده می شود. در واقع با کمی دقت در می یابید که این دو رنگ به علت خاصیت پویا و قدرتمندی که دارند دارای ویژگی هایی هستند که می توانند به عنوان نمادی برای هر دو جنسیت مورد استفاده قرار گیرند. البته ترکیب این دو رنگ به علت ویژگی هایی که دارند باعث ایجاد زیبایی و جذابیت قدرتمندی در فضا خواهند شد. به همین علت رنگ صورتی در راس رنگ هایی قرار دارد که ترکیب بسیار زیبایی با رنگ آبی ایجاد می کند. همواره ترکیب آبی تیره با صورتی تیره و رنگ آبی روشن در ترکیب با صورتی روشن ظاهری بی نظیر به محیط می بخشند. علاوه بر تمامی این موارد ترکیب رنگ های آبی و صورتی با تمام سبک های طراحی داخلی نیز هماهنگی ایجاد می کنند.

ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی


حتما ببینید : شیوه های دکوراسیون اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی


7- آبی و قرمز :

بدون شک ترکیب رنگ قرمز و آبی به ترکیب زیبای رنگ های صورتی و آبی بسیار نزدیک است. ترکیب حس آرامش رنگ آبی با ویژگی هیجان انگیز رنگ قرمز باعث تکامل هم شده و این دو انرژی متضاد در کنار یک دیگر محیطی فوق العاده را ایجاد خواهند کرد. رنگ آجری یکی از تنالیته های زیبای رنگ قرمز می باشد. ترکیب این رنگ با رنگ آبی فضایی منجر به ایجاد فضایی زیبا ، خاص ، انرژی بخش و در عین حال دلنشین خواهد شد.

ترکیب رنگی آبی در طراحی داخلی

8- رنگ آبی و خردلی :

رنگ خردلی و یا زرد زعفرانی یکی از تنالیته های رنگ زرد می باشد. ترکیب این رنگ با رنگ آبی مخصوصا آبی پاستلی شخصیت و ظاهری متفاوت و منحصر به فردی به فضا خواهد بخشید. هم چنین در طی سال های اخیر این ترکیب رنگی تبدیل به یکی از ترند های مطرح در طراحی داخلی شده است.

رنگ آبی در دکوراسیون

9- رنگ آبی و قهوه ایی :

اکثر تنالیته های رنگ آبی مانند رنگ های خنثی عمل می کنند. ترکیب تنالیته های رنگ آبی با هر رنگی باعث ایجاد فضایی هماهنگ خواهد شد. اما ذهنیت بیشتر افراد این است که بعضی از رنگ ها قابلیت ترکیب با رنگ آبی را نداشته و مانع از ایجاد هماهنگی در فضا خواهند شد. رنگ قهوه ایی یکی از این رنگ ها می باشد. در صورت ارتباط صحیح این دو رنگ با یک دیگر ، می توانند هماهنگی زیبایی با یک دیگر در فضا ایجاد کنند. مخصوصا در طی سال های اخیر با افزایش و محبوبیت ترند ، استفاده از رنگ های متضاد در کنار یک دیگر ، مانند ترکیب رنگ های آبی و قهوه ایی بسیار پر کاربرد شده است. کاربرد تنالیته های تیره تر رنگ آبی مانند آبی لاجوردی ، آبی نفتی و نیلی ، ظاهری جدی ، متشخص و پیچیده به فضا می بخشند. رنگ قهوه ایی یکی از رنگ هایی است که از این ویژگی ها بهره مند است. به همین علت ترکیب این دو رنگ باعث ایجاد محیطی کاریزماتیک و مجلل خواهد شد.

رنگ آبی در دکوراسیون

10- رنگ آبی و بنفش :

رنگ بنفش یکی دیگر از رنگ های هماهنگ با رنگ آبی می باشد. در گذشته از ترکیب این دو رنگ با هم خودداری می شده است. اما در حال حاضر حتی در دکوراسیون های رسمی نیز به شکل قابل توجهی از این نوع ترکیب رنگی استفاده می شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که به علت غالب و قدرتمند بودن رنگ بنفش بهتر است که با آبی روشن ترکیب شود.

رنگ آبی در دکوراسیون

11- درخشش رنگ طلایی و آبی :

ترکیب زیبای رنگ آبی تیره و درخشش رنگ طلایی بهترین انتخاب برای دکوراسیون به سبک کلاسیک است. ترکیب این دو رنگ با یک دیگر باعث ایجاد فضایی مجلل و احساسی نوستالژی در طراحی داخلی منزل خواهد شد.

رنگ آبی در دکوراسیون

12- آبی ، سفید و چوب :

سرویس بهداشتی یکی از مکان هایی است که در آن از رنگ آبی بسیار استفاده می شود. استفاده از کاشی های آبی رنگ در سرویس بهداشتی باعث ایجاد فضایی زیبا و دلباز شده و حسی از تمیزی و آرامش را به مکان می بخشد. معمولا کاشی های آبی رنگ در ترکیب با رنگ سفید با طرح های آبی و سفید طراحی و تولید می شوند. استفاده از کابینت دستشویی چوبی در ترکیب با کاشی های آبی ظاهر مدرنی به سرویس بهداشتی خواهد بخشید.

دکوراسیون با تم آبی

13- تنالیته های مختلف رنگ آبی :

تنالیته های مختلف رنگ آبی از رنگ های هماهنگ با رنگ آبی می باشد. ترکیب تنالیته های مختلف رنگ آبی با هم امکان پذیر است. شما می توانید از ترکیب رنگ های آبی روشن با آبی تیره و آبی درخشان با آبی پاستلی در کنار هم استفاده کنید. البته برای این ترکیب رنگی بایستی کمی مهارت داشته باشید. اما اگر خواستار استفاده از یک ترکیب رنگی ساده هستید تنها کافی است که از ترکیب آبی روشن و آبی تیره استفاده کنید.

دکوراسیون با تم آبی


این مطلب را هم ببینید :

آموزش استفاده از HDRI در نورپردازی و رندرینگ