نحوه استفاده از گیاهان سبز برای تزئین فضای داخل منزل

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی، دکوراسیون سبز است که تاکیدی بر استفاده از گیاهان در فضای داخلی محیط دارد. بر خلاف نام این سبک، دکوراسیون سبز محدود به رنگ سبز نیست، اگرچه رنگ بیشتر گیاهان سبز است اما نمی توان این سبک را به رنگ خاصی محدود کرد. به هر حال گیاهان نقش بسزایی در فضا سازی محیط ایفا می کنند و علاوه بر زیبا سازی از لحاظ کاربردی نیز بسیار حائز اهمیت هستند. بنابرین آشنایی با نحوه استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی لازم و ضروری است. زیرا باید بدانیم که در کجا و به چه صورت از آن ها استفاده نماییم. در این مطلب به معرفی سبک دکوراسیون سبز همراه با ویژگی ها ی آن پرداخته شده و شما با شیوه ها و ترفند های اجرای این سبک برای زیبا سازی محیط زندگی آشنا خواهید شد.

دکوراسیون سبز

دکوراسیون سبز و ویژگی‌ های آن :

از دیر باز گیاهان در دکوراسیون محیط زندگی دارای جایگاه خاصی بوده اند. و یکی از ساده‌ ترین روش ها برای افزودن هویت به فضا محسوب می شوند. همان گونه که اطلاع دارید، گیاهان قابلیت جذب آلودگی های محبط را دارا هستند و می توانند رطوبت محیط را متعادل سازند. از سویی دیگر نیز گیاهان توانایی کاهش استرس را دارند. بنابراین استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی علاوه بر مزایای عملکردی، ظاهری زیبا و جذاب نیز به محیط می بخشند. در حال حاضر یکی از مد روز ترین سبک‌ های دکوراسیون منزل، دکوراسیون سبز است و سبک‌ های مدرن بی‌ روح به فراموشی سپرده شده است. بنابراین  اگر دوستدار طراحی‌ های مد روز هستید و یا علاقمند به گیاهان و دکوراسیون سبز هیچ فرقی ندارد. در ادامه این مطلب به معرفی 5 شیوه موثر برای دکوراسیون سبز و افزودن گیاهان ارائه شده است.

1- استفاده از گیاهان سبز بزرگ :

در دکوراسیون منزل استفاده از رنگ‌ های تند و روشن کار چندان ساده ایی نیست و همواره احتمال دارد که فضای منزل شما تحت الشعاع عناصر رنگی قرار گیرد. اما گیاهان سبز بزرگ این فرصت را در اختیار شما قرار می دهند تا بدون ایجاد حس غلبه بر محیط از رنگ‌ های روشن و گرم اما آرامش بخش در مقدار مناسب استفاده نمایید و فضای منزل خود را بسازید. توصیه می شود در دکوراسیون سبک اسکاندیناویایی و سبک مینیمالیستی از گیاهان بزرگ سبز رنگ استفاده نمایید. زیرا در این دو سبک احتمال شلوغ شدن فضا بسیار کم است و گرمای رنگ سبز گیاهان در کنار فضای سرد و ساده محیط بهتر احساس می‌ شود. اگر قصد استفاده از گیاهان بزرگ را در منزل خود دارید، حتما اندازه محیط و اندازه گیاه را متناسب با هم انتخاب نمایید و به هیچ وجه در فضا های متوسط و کوچک از گیاهان خیلی بزرگ استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که انتخاب گلدان گیاه نیز بسیار حائز اهمیت است و حتما باید سبک آن با سبک دکوراسیون محیط شما مطابقت داشته باشد. برای مثال، اگر اتاق شما دارای سبکی مینیمال است بهتر است از یک گلدان سفید یا سیاه ساده در فرم‌ های هندسی مانند کره یا استوانه استفاده نمایید. و یا اگر خانه شما سبکی استوایی دارد بهتر ین گزینه برای شما استفاده از گلدان بامبو است.

دکوراسیون سبز

2- استفاده از گیاهان سبز کوچک :

گیاهان کوچک جزء عناصری محسوب می شوند که در بیشتر خانه ها وجود دارند. این گیاهان به علت اندازه کوچک و متوسط با بیشتر محیط های داخلی مطابقت دارند. و شما می توانید از آن ها در هر محیطی از اتاق خواب، دستشویی و حمام منزل گرفته تا نشیمن و حتی اداره و محیط کار نیز از چندین گلدان حاوی گیاهان سبز کوچک استفاده نمایید. گییاهان کوچک در سایز ها و شکل های مختلفی وجود دارند. و به همین علت استفاده از این گیاهان در محیط‌ های متنوع ممکن پذیر شده است. برای مثال، در قسمت هایی از قضا مانند طاقچه و لبه پنچره بهترین انتخاب استفاده از تعدادی گلدان کوچک سبز است، اما در محیط‌ های باز تر مانند حمام، گوشه اتاق نشیمن و … بهتر است از گلدان‌ های کمی بزرگ‌ تر استفاده نمود. توصیه می شود در محیط زندگی خود از گیاهانی که به مراقبت و نگهداری زیاد نیازی ندارند استفاده نمایید. زیرا این گیاهان در هوای خشک نیز سالم و تر و تازه باقی خواهند ماند. یکی از این گیاهان، آلوئه ورا است که گیاهی پر خاصیت است و شامل تمامی این ویژگی های می باشد. این گیاه به آبیاری نیز نیازی ندارد و شما می‌ توانید از برگ‌ های شفابخش آن برای درمان مشکلات پوستی، سوختگی و حتی خوراکی نیز استفاده کنید و به این ترتیب استفاده‌ ایی چن دجانبه از این گیاه داشته باشید.

دکوراسیون سبز


حتما ببینید : 20 شیوه خلاقانه برای ذخیره سازی آشپزخانه


3- استفاده از کاغذ دیواری به سبک دکوراسیون سبز :

استفاده از خود گیاهان برای داشتن یک دکوراسیون سبز ضرورتی ندارد. اگرچه این کار اولویت طراحی است و استفاده از گیاهان دارای مزایای بسیاری است. اما طرح و نقش گیاهان نیز می تواند به اندازه خود آن‌ ها زیبا و تاثیر گذار باشد و باعث گرم و دلپذیر شدن فضا شود. برای مثال، استفاده از کاغذ دیواری با طرح گیاهان طبیعی ( نه طرح‌ های انتزاعی برگرفته از گیاهان) می تواند در بهبود کیفیت فضا تاثیر چشمگیری داشته باشد و موجب از بین بردن محدودیت استفاده از گیاهان طبیعی گردد. یا حتی امکان دارد دسترسی به گیاهان استوایی و یا بامبو و …  برای شما مقدور نباشد، اما بتوانید از طرح آن‌ ها روی کاغذ دیواری منزل خود بهره بگیرید. این شیوه دکوراسیون سبز هماهنگی بسیار خوبی با سبک طراحی معاصر دارد. و شما می توانید از این کاغذ دیواری‌ ها در فضا های مختلف منزل به ویژه اتاق خواب استفاده نمایید. البته استفاده از کاغذ دیواری با طرح گیاهان به معنی این نیست که شما نمی‌ توانید از خود گیاهان نیز در کنار آن استفاده کنید. در کنار این کاغذ دیواری ها از اکسسوری‌ هایی در رنگ‌ های گرم مانند کوسن‌ های زرد رنگ و … به منظور غنای رنگی بیشتر و ایجاد تعادل استفاده نمایید.

سبک دکوراسیون سبز

4- اکسسوری‌ های دکوراسیون سبز :

علاوه بر کاغذ دیواری، اکسسوری هایی نیز وجود دارند که دارای طرح و نقش گیاهان هستند و به خوبی می توانند با سبک دکوراسیون سبز هماهنگ شوند. برای مثال، یکی از راه های افزودن طرح و نقش گیاهان به دکوراسیون منزل استفاده از پرده می باشد. تنها به شرطی که در مجاورت آن از کاغذ دیواری با طرح مشابه استفاده نشده باشد. زیرا در این صورت موجب می شود فضای منزل شما شلوغ به نظر برسد. استفاده از اسسوری‌ های کوچک مانند کوسن و روبالشی و … با طرح و نقش گیاهان یکی از شیوه های ساده و آسان افزودن گیاهان به فضای منزل می باشد. حتی اگر روی این اکسسوری‌ ها طرح و نقش خود گیاهان نیز نقش بسته نباشد.  همین که آن‌ ها را از رنگ‌ های طبیعی مانند سبز، زرد، نارنجی و … انتخاب نمایید، گام مهمی در دکوراسیون سبز منزل خود برداشته‌ اید. و باعث می شود فضای منزل شما طبیعت گرایانه و دلپذیر نشان داده شود. البته لازم است بدانید حتما در  استفاده از این نوع اکسسوری‌ ها تعادل را رعایت نماید تا ناخواسته باعث شلوغ شدن و نامرتب شدن فضای منزل خود نشوید.

سبک دکوراسیون سبز

5- هماهنگی رنگی در دکوراسیون سبز :

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم لزومی ندارد در دکوراسیون سبز شما همه چیز به رنگ سبز و  با طرح و نقش گیاهان باشد. بلکه برای ایجاد جلوه بیشتر زیبایی‌ های منزل تنها کافی است که بیشتر فضا و لوازم موجود در آن ساده و در رنگ‌ های خنثی انتخاب شوند تا محیط خانه شلوغ و درهم و برهم به نظر نرسد. باید در منزل تنها گیاهان، طرح‌ های گیاهان و اکسسوری‌ های سبز خود نمایی کنند که به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شده اند و مابقی اشیاء و رنگ ها باید ساده و در پس زمینه باشند. برای مثال، اگر در منزل شما تعداد زیادی گیاه و گلدان بزرگ و کوچک وجود دارد و از کاغد دیواری‌ ها و پرده‌ هایی با طرح گیاهان استفاده نموده اید باید از صندلی‌ های ساده سفید، زمین چوبی ساده و فرش‌ هایی متناسب با محیط بهره بگیرید و تا حد ممکن فضا را با استفاده از نور طبیعی روشن نگه دارید تا به یک دکوراسیون سبز موفق و چشمگیر دست یابید.

سبک دکوراسیون سبز

منبع : Amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش شبیه سازی هلی شات در SketchUp

مستند استادیوم ومبلی و ساخت پل میلا – دوبله فارسی