14 ایده کاربردی طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

اتاق خواب یک مکان خصوصی می باشد که متعلق به یک شخص خاص دارد. هر فردی زمان های استراحت خود را در اتاق خواب سپری می کند و به بیانی دیگر اتاق خواب به عنوانی ک پناهگاه امن برای هر فردی محسوب می شود. البته متاسفانه همیشه امکان دارد ابعاد اتاق خواب متناسب با خواسته های کاربر نباشد. اما جای نگرانی نیست زیرا شیوه های بسیار زیادی برای زیبا تر کردن اتاق خواب وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید در اتاق خواب خود فضایی راحت و کاربردی را ایجاد کنید. در این مطلب 14 ایده کاربردی طراحی داخلی اتاق خواب کوچک ارائه شده که با استفاده از این راهکار ها می توانید اتاق خواب کوچک خود را تبدیل به مکان بهتری کنید.

اتاق خواب کوچک

1- ایده ایی ساده و کاربردی در طراحی داخلی اتاق خواب : 

در طراحی داخلی یک قانون بسیار ساده وجود دارد. و آن استفاده از دکوراسیون ساده و روشن برای ایجاد فضایی آرام و دلباز در اتاق خواب های کوچک است. دکوراسیون مینیمال در کنار رنگ های روشن مانند سفید و یا رنگ های پاستلی موجب ایجاد فضایی دلباز و فرح بخش در اتاق خواب خواهد شد.

اتاق خواب کوچک

2- استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی : 

استفاده از آینه ، یکی دیگر از راهکار های ساده برای بزرگ تر نشان دادن فضا می باشد. شما می توانید بر اساس کوچک بودن فضا ، از آینه هایی با ابعاد بزرگ تر استفاده کنید. دیوار پشت تخت خواب  یکی از مکان های مناسب برای استفاده از آینه در اتاق خواب می باشد که علاوه بر جلوگیری از ایجاد تاثیرات منفی در خواب شما ، جلوه زیبایی نیز به فضای اتاق خواهد بخشید.

اتاق خواب کوچک

3- ایده های کاربردی برای ایجاد کمد : 

وجود اشیاء و لباس های بهم ریخته هم در اتاق خواب های بزرگ و هم در اتاق های کوچک ، موجب ایجاد فضایی شلوغ و بهم ریخته می شوند. در صورت عدم امکان استفاده از کمد های بیشتر در اتاق خواب ، بهتر است از شیوه های کاربردی بهره مند شوید. به عنوان مثال بخشی از اتاق را به وسیله یک پرده بلند و زیبا به کمد تبدیل کرده و آن را از سایر بخش های اتاق مجزا سازید.

اتاق خواب کوچک

4- نور روز بیشتر برای اتاق خواب : 

وجود نور روز در اتاق خواب های کوچک موجب ایجاد تاثیرات چشمگیری می شود. به همین علت سعی کنید تا حد امکان از نور روز استفاده کنید. لزومی ندارد برای پنجره های اتاق خواب از پرده های تیره و ضخیم استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید در اتاق خواب کوچک خود از یک پرده استفاده کنید بهترین انتخاب برای شما استفاده از پرده های توری می باشد.

ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک

5- میز کار در اتاق خواب : 

اتاق خواب هر چقدر که کوچک باشد ، امکان دارد نیاز به یک میز کار ، میز تحریر و یا میز آرایشی داشته باشد. اما نحوه استفاده از میز و صندلی در یک اتاق خواب کوچک چگونه است؟ در فضا های کوچک بهترین انتخاب استفاده از مبلمان چند منظوره می باشد. لوازمی که دارای بیش از یک کاربرد هستند بهترین مبلمان برای فضا های کوچک محسوب می شوند.

ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک

6- استفاده از رنگ های زنده در اتاق خواب : 

استفاده از رنگ های زنده یکی دیگر از شیوه های ساده برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک می باشند. البته به یاد داشته باشید که در استفاده از این رنگ ها بایستی تعادل را حفظ کنید. زیرا استفاده از رنگ های زنده در تمامی اتاق موجب ایجاد فضایی آزار دهنده خواهد شد. در عوض می توانید از این رنگ ها در سطوح و اشیاء خاص بهره مند شوید و آن ها را با رنگ های روشن ترکیب کنید.

ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک

7- فضای ذخیره سازی در زیر تخت خواب : 

در صورت عدم وجود فضای کافی برای استفاده از یک کمد بزرگ در اتاق خواب ، می توانید از تخت خواب هایی استفاده کنید که در در زیر آن ها کشو و فضای خالی برای جاسازی و نگهداری اشیاء وجود دارد. البته اگر قصد ندارید هزینه های گزافی را متحمل شوید ، می توانید لوازم خود را در جعبه قرار داده و در زیر تخت خواب پنهان کنید.

ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک


حتما ببینید : 8 نکته کاربردی طراحی دکوراسیون نشیمن آرام و دعوت کننده


8- تخت خواب های تاشو : 

استفاده از تخت خواب های تاشو و یا تخت خواب هایی که بلند شده و به دیوار تکیه داده می شوند ، نیز یکی دیگر از شیوه های کاربردی دکوراسیون اتاق خواب های کوچک می باشد. با این شیوه در طول روز که نیازی به تخت خواب نیست فضای بسیار زیادی در اتاق خواب وجود خواهد داشت. این مدل تخت خواب ها در انواع متنوعی وجود دارند. و تنها کافیست مناسب ترین مدل را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید.

ایده های دکوراسیون اتاق خواب کوچک

9- استفاده از کمد بزرگ در اتاق خواب کوچک :

برای استفاده بهینه از فضای اتاق خواب ، می توانید یک یکپارچه اما بزرگ را جایگزین چندین کمد کوچک کنید. این شیوه بسیار کاربردی می باشد و موجب می شود اتاق خواب کوچک شما بزرگ تر به نظر برسد. البته این کار نیازمند وجود فضای کافی به اندازه کمد در اتاق می باشد.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

10- دیوار های دکوراتیو اتاق خواب :

یکی از شیوه های کاربردی دکوراسیون اتاق خواب کوچک ، ایجاد حواس پرتی است. برای این کار بایستی یک از دیوار های اصلی اتاق خواب را به یک رنگ قابل توجه رنگ آمیزی نمایید و یا بر روی آن استیکر و یا کاغذ دیواری بچسبانید. بدین ترتیب این دیوار موجب ایجاد حواس پرتی خواهد شد و نگاه ها را به سمت خود جلب می کند. نکته ایی که بایستی به آن توجه کنید این است که همیشه تنها یک دیوار را انتخاب کنید. در غیر این صورت تاثیری منفی در فضای اتاق خواب ایجاد خواهد شد.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

11- پوشش های سنگی دیوار اتاق خواب : 

استفاده از یک پوشش متفاوت برای دیوار یکی از شیوه هایی است که علاوه بر رنگ و کاغذ دیواری می تواند جلوه زیبایی به دیوار ها ببخشد. به عنوان مثال آجر قرمز متریالی است که می تواند ظاهر بسیار گرم و زیبایی را در اتاق خواب ایجاد کند.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

12- قرار دادن تخت خواب زیر پنجره در اتاق خواب های کوچک : 

بدون شک هر اتاق خوابی هر اندازه که کوچک باشد ، دارای یک پنجره می باشد. قرار دادن تخت خواب زیر پنجره موجب می شود روز خود را بسیار پر انرژی و با نشاط آغاز کنید و هم چنین زمانی که بر روی تخت خواب هستید نیز می توانید از نور روز بهره مند شوید.

طراحی داخلی اتاق خواب کوچک

13- پیام های انرژی بخش بر روی دیوار ها : 

استفاده از شعار ها و جملات انرژی بخش بر روی دیوار یکی دیگر از راه های تزئین دیوار های اتاق خواب کوچک می باشد. با این کار به هنگام بیدار شدن از خواب انگیزه شما برای ادامه روز بیشتر خواهد یافت.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

14- استفاده از مبلمان فشرده در اتاق خواب های کوچک : 

طراحی های فشرده یکی از طراح هایی است که در حال حاضر برای مبلمان مختلف استفاده می شود. در این نوع طراحی چندین وسیله در یک جای کوچک طراحی شده و با وجود داشتن کاربرد بسیار ، فضای بسیار کمی را در بر می گیرند. و به همین علت بهترین انتخاب برای اتاق خواب های کوچک هستند. در فضا های کوچکی که در آن ها تخت خواب، میز و کمد به شکل فشرده و در یک مکان طراحی می شوند ، فضای باز و گسترده تری را برای کاربر ایجاد می کنند.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک


این مطلب را هم ببینید :

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت طراحی دکوراسیون داخلی