معماری فروشگاه ماهر – همدان

طراحی فروشگاه ماهر در زمینه عرضه پوشاک زنانه بیشتر از 50 سال است در همدان مشغول به فعالیت است. موضوع این پروژه بازسازی و طراحی داخلی یکی از شعبه های این فروشگاه، واقع در یک ساختمان 40 ساله است.

مشخصات کلی پروژه :

  • نام پروژه فروشگاه ماهر
  • طراح دفتر روند هماهنگ
  • مهندس معمار علی حمیدی مقدم
  • سال ساخت 1394
  • مساحت 110 مترمربع
  • مکان پروژه همدان،میدان آرامگاه بوعلی سینا
  • همکاران طرح محمدسجادقادری،یسناایزدی، کامراننوایی، حسن اسناوندی،ایرساخالقی
  • توضیحات رتبه دوم جایزه طراحی داخلی ایران

فروشگاه ماهر

 

طراحی فروشگاه ماهر

ایده اصلی طراحی فروشگاه را محل قرار گیری آن در شهر شکل داده است. زیرا ساختمان پروژه در کنار میدان نزدیک به مقبره ابو علی سینا فیلسوف و طبیب مشهور ایرانی قرار دارد و این منطقه از شهر بواسطه جاذبه توریستی مقبره ایی که ذکر شد شامل مناطق شلوغ و پر رفت و آمد در شهر به شمار می آید.

تلاش معماران بر این بود که طراحی داخلی فروشگاه را به گونه ایی انجام دهند که از معماری شهر همدان نشئت گرفته باشد به نوعی که مخاطب با ورود به فضا خود را در امتداد و هماهنگ با همان معماری خاص شهر همدان بیابد.

طراحی فروشگاه ماهر

 

با توجه به تصویر ذهنی که اکثر مردم از یک فضای تجاری دارند که خرید کردن و گذراندن اوقات فراغت و سرگرم شدن است. پس باید طراحی داخلی به گونه ایی باشد که اگر کاربری تجاری را از فروشگاه حذف کنیم، باز هم فضا برای مردمی که برای بازدید از مناطق دیدنی شهر آمده اند و قصد خرید هم ندارند با دیدن طراحی خاص این پروژه متعجب شده و ترغیب شوند که از فضای داخلی فروشگاه بازدید کنند.

به دلیل تخریب بالکنی که به دلیل مشکلات ساختاری از داخل بنا حذف شد فضای فروشگاه بازتر شده و ارتفاع سقف به ۵٫۵ متر افزایش یافت. به علاوه راه پله به گونه ایی طراحی شده که در فضا به عنوان یک شیء مستقل قرار گرفته باشد تا بتواند فضا های مختلف در تراز های متفاوتی را به هم متصل کند. به این وسیله ویترین های مختلف فروشگاه درارتفاع های متفاوت در حین بالا رفتن از پله ها به وسیله‌ی کاربران قابل مشاهده است. در فروشگاه ماهر به جای اینکه مانند اکثر فروشگاه‌ های لباس مانکن ها در ویترین قرار گیرند تا مشتری پس از مشاهده آن ها ترغیب شود و از داخل فروشگاه دیدن کند، مشتری با قدم زدن در فروشگاه از مانکن های موجود که به جای ویترین در قسمت های مختلف فروشگاه قرار گرفته اند، دیدن می کند.

فروشگاه ماهر

 


حتما ببینید: طراحی قهوه خانه To Tsai


در این فروشگاه  ارتباط بصری دو طرفه است، بدین معنی که مردمی که بیرون فروشگاه هستند به داخل نگاه کرده و کسانی که داخل فضا هستند می توانند از ویترین های خالی به بیرون نگاه کنند. هم چنین می توانند در ویترین های موجود راه بروند و یا بایستند. به دلیل اینکه بالا و پایین رفتن مشتریان از پله های ویترین های خالی از مانکن در طراحی فروشگاه ماهر برای مردم قابل مشاهده است، این امر برای آن ها بسیار جذاب است. بنابراین این قابلیت به وجود آمده است که محل قرارگرفتن مانکن ها به داخل ویترین محدود نشود و در همه جای فروشگاه می توانند حضور داشته باشند. با این اساس می توان گفت طراحی این پروژه یک موضوع اجتماعی (مانکن گرایی) در قالب فضای معماری است.

اتاق های پرو در طراحی فروشگاه ماهر در چند فضا طراحی شده اند که شامل طبقه‌ همکف فروشگاه ماهر است که یک جعبه الحاقی به اتاق پرو و سرویس در فضای مابین پوسته الحاقی و دیوار اصلی بنا اختصاص یافته است. اتاق پرو دیگری در بالا ترین سطح این پله عظیم‌ الجثه و در پاگرد بزرگ بالائی آن به عنوان یک جعبه الحاقی با قاعده مثلثی قرار دارد.

طراحی فروشگاه ماهر

 

در مورد هندریل‌ های پله‌ ها و پاگرد ها و بالکن ( که پاگرد بزرگ پله عظیم الجثه می باشد ) می توان گفت که در امتداد خود به رگال‌ ها و مکان آویزان کردن لباس‌ ها تبدیل می‌ شوند که در مجموع یک ساختار مستقل، پیوسته، ممتد و یکپارچه را در کل فضا به‌ وجود می آورند. به نوعی که آن‌ ها هم به عنوان عناصر مجزا، سازماندهی و ساختار خاص خود را دارند. هم در بالا ترین قسمت و هم در همکف همه آن‌ ها (لوله‌ هایی) ممتد و یکپارچه و به هم پیوسته می‌ باشند که از خالی ۵۰ سانتی متری مابین حجم پله عظیم الجثه و جداره اصلی عبور می کنند تا رگال های طبقه بالکن و رگال های طبقه همکف یکپارچگی و به هم پیوستگی شان حفظ شود.

طراحی فروشگاه ماهر

 

دیگر تصاویر و پلان های پروژه طراحی فروشگاه ماهر:

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

طراحی فروشگاه ماهر

منبع : archdaily

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود رایگان آبجکت تخت خواب مدرن