دکوراسیون مدرن

دکوراسیون و طراحی داخلی دارای سبک های متنوعی می باشد که یکی از این سبک ها دکوراسیون مدرن می باشد. در دکوراسیون مدرن زیبایی در عین سادگی بسیار حائز اهمیت می باشد. به این معنا که فرم‌ ها و سطوحی که در آن ها کاربردی بودن از اهمیت ویژه ایی برخوردار هستند و و کاملا شیکف تمیز و شسته رفته طراحی می‌شوند. فضا ها در دکوراسیون مدرن با یک دیگر ادغام می شوند و فضای خارجی با فضای داخلی منزل ترکیب می‌ شود. دکوراسیون مدرن برای طراحی داخلی مناسب ترین انتخاب می باشد. اما نحوه اجرای اصول این سبک در خانه های امروزی چگونه است؟ در ادامه این مطلب با ویژگی های دکوراسیون مدرن و نحوه اجرای آن در قسمت های مختلف خانه آشنا خواهید شد.

معرفی دکوراسیون مدرن و ویژگی‌ های آن : 

پیش از تعریف دکوراسیون مدرن، ابتدا بایستی با مفهوم واژه “مدرن” آشنا شوید. مدرن به چیزی گفته می شود؟ بر اساس تعریف لغت نامه دهخدا، هر چیزی که به تازگی مد شده باشد، مدرن نامیده می شود. اما در طراحی داخلی این مفهوم معنای متفاوتی دارد. منظور از سبک مدرن در طراحی، یک دوره خاص است که تاریخ را به قبل و بعد از خود تقسیم می‌ کند. هنر مدرن در تاریخ ماندگار شده است و طراحی آن یک سبک کلاسیک و همیشگی است. بنابراین بهتر است بدانید که سبک مدرن با سبک معاصر کاملا متفاوت است. سبک معاصر به سبکی اطلاق می شود که در یکی دو دهه اخیر رواج یافته است. در حالی که دکوراسیون مدرن از قدمت بیشتری برخوردار است. سبک مدرن از اواسط قرن بیستم یعنی حدود دهه 1940 تا 1960 رواج پیدا کرد و در آن زیبایی بدون پیچیدگی یک اولویت محسوب می شد.

دکوراسیون مدرن

در واقع بعد از جنگ جهانی دوم سبک مدرن در آمریکا رواج یافت و نتیجه تمایل این کشور به حرکت به سوی دوران مدرن بود. در این دوره طراحی، تعریف جدیدی پیدا نمود. و در آن عملکرد مهم تر از فرم مطرح می‌ شد. سبک مدرن بر اشکال معاصر، فرم های شسته رفته، استفاده ار متریال طبیعی و یکپارچه سازی فضای بین داخل و خارج تاکید دارد. و ترکیبی از آسایش و شیک بودن را به همراه دارد. در حقیقت سبک مدرن بین ساخته دست بشر و چیزی که در طبیعت وجود دارد، ارتباط برقرار می کند. با معرفی سبک مدرن دوران جدیدی در زندگی آمریکایی به وجود آمد. و مردم در منازل خود از مزایای جدیدی بهره مند شدند. مانند پنجره‌ های عریض، درب‌ های کشویی، پاسیو و هر چیزی که مابین دنیای داخل منزل و بیرون از آن ارتباط برقرار می‌ کرد.

دکوراسیون مدرن

اصولا دکوراسیون مدرن ساده، باشکوه و سطح بالا می باشد. و نباید باور های عامیانه مانند این که دکوراسیون مدرن گرم و لذت بخش نیست، شما را گول بزند. رنگ‌ های خنثی، سطوح تمیز و فرم‌ های ساده دکوراسیون مدرن می تواند موجب شیک و زیبا شدن خانه شما شود. شما با اشتیاق، ذوق و سلیقه کافی می توانید از سبک مدرن در دکوراسیون خود بهره ببرید. البته لزومی ندارد برای مدرن کردن دکوراسیون خانه، به دنبال بنایی و تغییرات اساسی در ساختمان بروید. بلکه برای انجام این کار، چند تغییر ساده کافیست. در ادامه این مطلب با نحوه طراحی دکوراسیون مدرن در تمام قسمت های خانه از وردی گرفته تا اتاق خواب‌ ها و حمام و سرویس بهداشتی آشنا خواهید شد.

1- یک خوشامدگویی مدرن : 

هر خانه ایی دارای یک ورودی است که این قسمت مهم ترین بخش خانه به شمار می رود. زیرا هر فردی که برای بار اول به خانه شما وارد می شود پیش از هر چیزی با این قسمت روبرو می شود. از سویی شما به هنگام برگشت به خانه پس از گذارندن یک روز سخت کاری، دوست دارید زمانی که وارد منزل می شوید با منظره‌ ایی دعوت کننده و دلپذیر روبرو شوید. برای دکوراسیون مدرن ورودی منزل سعی کنید آن را تا جایی که امکان دارد دعوت کننده و راحت طراحی نمایید. در این قسمت تعبیه یک جا کفشی و یک جالباسی و جای چتر ضرورت دارد، تا شما و مهمانان بتوانید لباس‌ ها و کفش‌ های خود را در این قسمت قرار دهید و هنگام خروج از منزل نیز به آن دسترسی داشته باشید. یکی دیگر از ایده های طراحی قسمت ورودی، نصب یک آینه نسبتا بزرگ است. تا در زمان خروج از منزل خودتان و لباس‌ هایتان را با دقت بررسی کنید و دچار اشتباهات فاحش نشوید.

دکوراسیون مدرن

2- دکوراسیون مدرن آشپزخانه : 

آشپزخانه بهترین مکان برای افزودن دکوراسیون مدرن می باشد. سبک فعلی دکوراسیون آشپزخانه و فرم و مدل کابینت ها و قسمت های اصلی مهم نیست، زیرا می توان با چند تغییر ساده و کم هزینه در گجت‌ های آشپزخانه سبکی مدرن به آن ها بخشید. فراموش نکنید، چیز های غیر کاربردی جایی در دکوراسیون مدرن ندارند. بنابراین حتما از لوازم و گجت های کاربردی استفاده نمایید. و از آن ها تنها به عنوان عنصری دکوری استفاده نکنید. شما می توانید برای داشتن دکوراسیون مدرن در آشپزخانه از لوازم مدرن و سطح بالا مانند ابزار های تهیه غذا، پخت و پز، مرتب کردن ظروف، جای حوله و دستمال، جا مایع هوشمند و .. استفاده کنید.

دکوراسیون مدرن


حتما ببینید : 15 نکته الزامی و کاربردی در طراحی لابی


3- حمام و سرویس بهداشتی مدرن : 

زمانی که از خطوط تمیز، سطوح صاف و یکدست و رنگ‌ های خنثی مانند سفید سخن می گوییم. حتما شما به یاد حمام و سرویس بهداشتی منزل خود می افتید. بنابراین این فضا ها بهترین فرصت برای ایجاد دکوراسیونی مدرن هستند. و نباید از این فرصت غافل شوید. اگر امکان دارد اقدام به تعویض کاشی و سرامیک های حمام و سرویس بهداشتی نمایید. و مدل‌ های مدرن را جایگزین مدل های قدیمی کنید. اما فراموش نکنید،که در حمام و سرویس بهداشتی نیر همانند آشپزخانه ابزار ها و گجت‌ های مختلفی مانند آویز حوله، جا مسواکی، جای شامپو و صابون و مهم‌ تر از همه آینه وجود دارد. شما می توانید برای داشتن دکوراسیونی مدرن از ابزار های کاربردی مدرن و سطح بالا استفاده کنید. بدون آن که در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی تغییرات اساسی اعمال کنید.

سبک دکوراسیون مدرن

4- دکوراسیون مدرن اتاق خواب : 

اتاق خواب فضایی است که هر فردی در آن آرامش می گیرد و انرژی خود را برای شروع یک روز جدید و پرکار ذخیره می‌ کند. بنابراین بایستی فضای اتاق خواب آرامش بخش باشد و بهترین انتخاب برای آن دکوراسیون مدرن است. زیرا علاوه بر شیک و زیبا بودن، آرامش و کاربردی بودن در آن یک اولویت به شمار می رود. لزومی ندارد برای مدرن کردن دکوراسیون اتاق خواب، تخت، کمد و چیز های دیگر را تعویض کنید و هزینه های گزافی را متحمل شوید. تنها کافیست با افزودن و یا تعویض چند اکسسوری ساده، در اتاق خواب تغییری کوچک اما چشمگیر ایجاد کنید. به عنوان مثال، با تهیه یک کشوی جدید برای ساعت‌ های مچی، نصب چند تابلوی مدرن و زیبا بر روی دیوار و استفاده از یک روتختی‌ ساده و کاربردی‌ می توانید دکوراسیون اتاق خود را مدرن و به روز کنید.

سبک دکوراسیون مدرن

5- دکوراسیون مدرن اتاق کار : 

در صورت داشتن یک اتاق کار خانگی و یا در اختیار داشتن دکوراسیون محیط کار، می توانید دکوراسیون فضای خود را مدرن و به روز کنید. این کار نیازی به صرف هزینه های گزاف ندارد. تنها کافیست فضای اتاق کار خود را مرتب‌ تر و کاربردی‌ تر طراحی نمایید. برای مدرن و راحت تر شدن اتاق کار خود تنها لازم است تعدادی اکسسوری را به فضای خود اضافه نمایید. هر چیزی که میز کار شما را خلوت‌ تر و منظم‌ تر کند یک امتیاز مثبت در دکوراسیون مدرن محسوب می شود. برای یادداشت های روزانه از یک میز کوچک استفاده کنید، و به جای سطل پلاستیکی ارزان قیمت، از یک سطل آشغال مدرن تر بهره بگیرید. و با افزدون تعدادی گلدان و کتاب و … به فضا دکوراسیون خود را زیبا و مدرن کنید.

سبک دکوراسیون مدرن

نکات مهم نهایی : 

چند نکته و ترفند نهایی دیگر وجود دارد که بدون رعایت آن‌ ها خانه مدرن شما کامل نخواهد بود. این نکات و ترفندها به سلیقه و سبک شخصی صاحب منزل بستگی دارند. یعنی صاحبخانه می تواند دکوراسیون خود را آن گونه که می پسندد، تغییر دهد. و خانه را براساس سلیقه، هویت و زیبایی شناسی شخصی (البته با در نظر گرفتن اصول دکوراسیون مدرن) دیزاین کند. یکی دیگر از شیوه های دکوراسیون مدرن استفاده از تعدادی گلدان و گیاه سبز در نقاط مختلف منزل است. هم چنین می توان با افزودن تعدادی تابلوی زیبا اما مدرن به دیوار ها دکوراسیونی مدرن داشت. از وسایلی که به آن علاقمند هستید و زندگی را برای شما آسان‌ تر و دلپذیر تر می‌ کند، استفاده کنید.

سبک دکوراسیون مدرن

منبع : Amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش شبیه سازی هلی شات در SketchUp

دانلود مدل سه بعدی ماشین – HDModels Cars vol 1-6