دکوراسیون داخلی فروشگاه نایک

شعبه جدید فروشگاه نایک واقع در خیابان پنجم شهر نیویورک توسط گروه معماران Rockwell، Mode Lab, CallisonRTKL و مهندسین مشاور Heintges طراحی و به اجرا رسیده است. شاید نمای ساختمان و طراحی داخلی فروشگاه نایک نزدیک ترین تصویر به یک معبد مطعلق به عصر دیجیتال باشد. زیر بنای این ساختمان عظیم 68 هزار متر مربه می باشد و دارای نمای شیشه ایی تار است که این خصوصیات نمایش یک کالبد برونگرا شده است. این ساختمان در میان آسمانخراش های پیرامون خود یک ساختمان کوچک و کوتاه به شمار نمی رود.

فروشگاه نایک

در داخل فروشگاه نایک یک دستگاه صنعتی تولیدی از سقف آویزان شده که عطری را در فضا پخش می کند و بدین ترتیب تاثیر بسزایی در تهویه مطبوع محیط دارد. از معبد قدیمی نایک هیچ روایت یا سناریویی موجود نیست. اما جلوه طراحی فروشگاه بر این ایده نهفته که آسمان بر روی زمین نشسته است. (در حقیقت یک داستان خیالی برای به نمایش گذاشتن گستردگی، عظمت و شفافیت در ساختمانی مکعبی در محله پنجم نیویورک).

فروشگاه نایک

فروشگاه نایک در شش طبقه ساخته شده که یکی از فروشگاه های تجاری مهم این کمپانی محسوب می شود. سه طبقه اول فروشگاه به سه بخش پوشاک مردان، زنان و کودکان اختصاص یافته است. سازماندهی تمامی عرصه ها و دکور ها در یک فضای شبکه ایی صورت گرفته است. و فرصت جابه جایی دکور ها را در مدتی کوتاه در اختیار کارمندان قرار می دهد.

فروشگاه نایک

به طور کلی برای فروشگاه های تجاری، سیستم مدولار استاندارد می باشد. (در صورتی که مفهوم طراحی و بودجه بیشتر از مواقع عادی باشد). در این فروشگاه یک طبقه مختص آزمایشگاه کفش های کتانی اسنیکرز است تا مشتریان بتوانند مدل مد نظر خود را جهت تغییرات کلی سفارش دهند.

طراحی داخلی فروشگاه نایک

اما در جایی که کالبد فضا یک نسخه معمولی از فروشگاه تجاری به نظر می آید، “فروشگاه خانه ابداعات” مرز های این برند را گسترش می دهد و شما را به کارخانه ایی با رنگ و بو عطر گالری هنری دعوت می نماید. تیم معماران برای این که مسافت بین طبقه ها باعث گردش مشتریان در گوشه هر طبقه نباشد، کانتر های شمارنده را به جای قرار دادن در گوشه ایی از فروشگاه، به بخش مرکزی کارکنان انتقال داده اند. مراجع کنندگان در هیچ یک از طبقات، محافظ یا تگ ضد سرقت مشاهده نمی کنند، زیرا در این فروشگاه اعتماد یک مفهوم رادیکال است.


حتما ببینید : طراحی کلینیک فیزیوتراپی در اسپانیا


سایر تصاویر طراحی فروشگاه نایک در نیویورک

طراحی داخلی فروشگاه نایک

طراحی فروشگاه تجاری

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پاورپوینت میدان پاریزر پلاتز برلین

آموزش استادی در تری دی مکس – مبتنی بر پروژه برای مبتدیان