بیوگرافی نورمان فاستر و معرفی آثار معماری ایشان

نورمان فاستر معمار برجسته و فعال در زمینه معماری بریتانیایی که بیشتر به دلیل طرح های نویت و شیک در طرح هایی همچون بنای رایشتاگ برلین، برج هرست در شهر نیویورک و تالار شهر لندن شناخته شده است.

خلاصه بیوگرافی نورمان فاستر :

نورمان فاستر که متولد 1935 در شهر منچستر انگلستان است، برنده جایزه معماری و یک معماری فعال و پرکار بریتانیایی که بیشتر به دلیل طراحی های مدرن او در سازه های فولادی و شیشه ایی و مدیریت فضای داخلی شناخته شده است. او عضویی از یک تیم چهار نفره از معماران که به عنوان فاستر و همکاران شناخته، بود. فاستر تحسیین همگان به خاطر طراحی کاخ ویلیس فابر و دوما در دهه ی 70 میلادی را از متوجه خود ساخت و بعدها پس از اتحاد آلمان مجددا مسئول به روز رسانی برج رایشتگا شده و برج هرست در شهر نیویورک را نیز طراحی نمود. در واقع ساختار معماری او آرایه ایی از ساختارهای فراخوان شده از سراسر جهان است.

نورمان فاستر

سرآغاز زندگی :

سر نورمان فاستر در 1 ژوئن سال 1935 میلادی در شهر منچستر انگلستان به دنیا آمد. او تنها فرزند یک خانواده بوده و در یک طبقه کارگری جامعه به دنیا آمد و در سن 16 سالگی مدرسه خود را به این دلیل که بتواند در یک کاخ کار کند رها کرد و بعد از ررفتن به محل کار به مدت دو سال در رشت مهندسی بخش نیروی هوایی خدمت کرد. او بعدها در دانشگاه منچستر به تحصیل معماری پرداخته و تمجید همگان را در طراحی های خود برانگیخت . بعدها بورسییه تحصیلی از دانشگاه ییل را گرفته و در سال 1962 مموفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد شد.

نورمان فاستر

سازه های آیکونیک :

در حالی کهه در دانشگاه ییل تحصیل می کرد با ریچارد راجرز ملاقات نموده و این دو بعدها ببه عنوان نخبگان ممعماری جهان تبدیل شدند. در سال 1963 فاستر به همراه ریچارد راجرز و سو راجرز و خواهرش جورجینا ولتون یک تیم 4 نفره معماری را تشکیل دادند که بعدها به گروه فاستر و شرکا تبدیل شد.

در اوایل دهه 1970، فاستر با طراحی دفتر مرکزی ویلیس فابر و دوما در ایسویچ، یک ساختمان اداری نوآورانه دارای پپله های برقیی، نمای منحنی شکل و روستایی، فضای داخلی طبیعت گرا به اوج رسید.

اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 فاستر و تیم او بر روی مقر هنگ کنگ، و ساختمان امور بانکداری شانگهای کار کرده، در حالیکه در دهه 90 پس از اتحاد بلوک شرق و غرب آلمان به بازساازی گنبد شیشه ایی ساختمان برایشتتاگ در آلمان همت گماشتند. در اوایل دهه 2000 فاستر برج هرست در شهر نیویورک که 44 طبه بوده و به صورت مثلثی شکل یا یک پایه و اساس هنری خاص طراحی دکو نمود.


حتما ببینید: بیوگرافی رنزو پیانو


بیوگرافی نورمان فاستر

معرفی برخی از آثار معماری سر نورمان فاستر :

برج خیارشور :

St Mary Axe که همچنین معروف به برج خیارشور (Gherkin) نیز هست ، آسمان خراشی است با شکل متفاوت در لندن . ساخت این برج در دسامبر سال ۲۰۰۳ تکمیل شد و در مه سال ۲۰۰۴ افتتاح گردید . Gherkin دارای ۴۰ طبقه است و ۱۸۰ متر ارتفاع دارد . این برج توسط نورمن فاستر (Norman Foster) معمار بریتانیایی طراحی شده است . بعد از برنامه ریزی طرح ساخت برج هزاره لندن (London Millennium Tower ) برج ۳۸۶ متری با ۹۲ طبقه که جزء برج های بلند آن زمان بشمار می آمد که متاسفانه ساخت آن به اتمام نرسید ، نورمن فاستر تصمیم به ساخت برج خیارشوری Gherkin کرد .این آسمان خراش بر اساس صرفه جویی در مصرف انرژی به صورت شیشه ای طراحی شده است و شکاف هایی در این ساختمان بکار رفته است که یک نوع سیستم تهویه طبیعی بوجود آورده است. این طراحی زیبا و فوق العاده و رعایت تمام اصول مهندسی فقط می تواند کار معمار معروفی به نام نورمن فاستر باشد .شرکت ساختمانی Skanska مهمترین و بزرگترین شرکت ساخت و ساز سوئدی محسوب می شود که در سال ۱۸۸۷ میلادی تاسیس شد.این شرکت نقش مهمی در ساخت جاده ها،نیروگاهها،ادارات،سازمانها و ساختمانهای مهم سوئد داشته است.در سال ۲۰۰۸ میلادی، شرکت اسکانسکا بعنوان دهمین پیمانکار ساختمانی بزرگ در دنیا و ششمین پیمانکار ساختمانی بزرگ در آمریکا شناخته شد.مهمترین پروژه انجام شده این شرکت، برج اداری ۱۸۰ متری Mary Axe در لندن است که در سال ۲۰۰۴ میلادی افتتاح شد.

آثار معماری نورمان فاستر

آثار نورمان فاستر

برج خیارشور لندن

سر نورمان فاستر

برج خیارشور


حتما ببینید: بیوگرافی پیتر آیزنمان


پل میلوفرانسه :

بلندترین پل جاده‌ای جهان به ارتفاع ۳۴۳ متر است که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد.این پل توسط میشل ویرلوژو (مهندس سازه) و نورمن فاستر (معمار) طراحی و در دسامبر سال ۲۰۰۴ توسط ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه افتتاح شد.جاده پل به طول ۲۴۶۰ متر از مقاطع فولادی در ۸ دهنه با عرض ۳۲ متر و فاصله متوسط ۳۴۲ متر بین هر ستون تشکیل شده است. این جاده بیش از ۳۶،۰۰۰ تن وزن داشته و با عمق ۴٫۲ متر به عنوان طولانی‌ترین جاده کابلی پل در جهان به حساب می آید. جاده پل شیبی ۳٪ از جنوب به شمال طی کرده و همچنین انحنایی به شعاع ۲۰ کیلومتر در سطح را به دلیل ایجاد زاویه دید بهتر برای رانندگان داراست.جاده پل بر روی ۷ ستون بتنی که ارتفاع آنها از ۷۷ تا ۲۴۶ متر متغیر است قرار گرفته است. ضخامت ستونها در پی ۲۴٫۵ متر بوده که در نهایت به ۱۱ متر ختم می شود. هر کدام از ستون‌ها نگهدارنده دکلی ۸۷ متری است که ۷۰۰ تن وزن دارد.

بلندترین پل جاده‌ای جهان

طراحی پل میلو فرانسه

پل میلو فرانسه

موزه ملی شیخ زاید :

پنکه های عربی : این موزه درجزیره سادیات باانگیزه معرفی فرهنگ،آداب وسنن وتغییرات اقتصادی امارات نوین ساخته خواهدشد.این سازه دارای فضاهای بهینه ونوگرایانه ای می باشد که باعناصرسنتی وفرهنگ عربی درآمیخته است.ودریک محوطه طبیعی فضای سبز قرار می گیرد.موزه برروی یک تپه واقع شده که برفرازآن پنج برج قراردارد و ورودی آن درزیرتپه می باشد.این باعث شده که برج هامانند یک دودکش تبادل حرارتی عمل کنند وهوای تازه راجایگزین کند،هوایی که ازمجراهای زیرزمینی گذشته وخنک می شود. فرو رفتگی بخش مرکزی موزه نیزبه مثابه لنگریست که تعادل پنج بال فوقانی راحفظ می کند.فاستر کاربر روی این پروژه راشانسی بزرگ برای خود می داند. بادبان‌های فلزی موزه، همچون نوک بال‌های حشره‌ی غول آسایی به نظرمی‌رسد که سرخود را برای چرت زدن زیر خاک فروکرده است .این موزه به یاد بود شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیانگذار امارات متحده ساخته می‌شود. بال‌های موزه برای بازتاب علاقه‌ی شیخ به طبیعت، سمبلی از شکار با شاهین خواهند بود. این نوع شکار از سرگرمی‌های محبوب شیخ بوده است.درواقع این بال‌ها ‌تنها ‌قشنگ به نظر نمی‌رسند بلکه وظیفه‌ی دیگری نیز دارند و آن، خنک کردن ساختمان است.

پنکه های عربی

موزه ملی شیخ زاید

طراحی موزه ملی شیخ زاید

آثار سر نورمان فاستر

سایر آثار معماری از سر نورمان فاستر :

 • طرح فروشگاه اپل (Apple Store) کانادا
 • معماری و طراحی بازار مرکزی الدار
 • ساختمان مرکزی کامرز بانک
 • معماری و طراحی مؤسسه ی مصدر
 • معماری و طراحی برج مخابراتی Terre de collserola
 • موزه ی بریتانیا
 • معماری و طراحی بانک Deutsche در استرالیا
 • معماری و طراحی پروژه ی چندمنظوره ی Saqqara
 • طراحی و بازسازی فرودگاه مارسی
 • مرکز فرهنگی و هنری شانگهای
 • طراحی بلندترین آسمان خراش تورنتو
 • بلندترین برج لهستان
 • معماری فروشگاه اپل سانفرانسیسکو
 • طرح جدید بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: معماری داخلی