طراحی استادیوم فوتبال آتاترک ترکیه

گروه معماری AFL رندر هایی را از طراحی استادیوم فوتبال آتاترک ترکیه منتشر کرده است که قرار است به عنوان ورزشگاه اصلی میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه مسابقات یورو 2024 باشد. اگر در 10 سال گذشته اعلام می شد که ترکیه میزبان رقابت های بین لمللی فوتبال قاره اروپا شده بسیار دور از تصور بود. ولی مسئولین ورزشی کشور ترکیه برای کسب این میزبانی اقدامات گسترده ایی را انجام داده اند و جزء کشور هایی محسوب می شوند که پیش بینی می شود احتمال گرفتن میزبانی آن ها بسیار زیاد است. یکی از برجسته ترین پروژه های بزرگ کشور ترکیه طراحی مفهومی این استادیوم فوتبال می باشد.

استادیوم فوتبال آتاترک

گروه معماری AFL این استادیوم فوتبال را به گونه ایی طراحی کرده اند که شامل بازسازی و سازگاری وسیع ساختار عملکردی و مفهومی شده است و قسمت مهمی از پروژه های پیشنهاد شده ترکیه برای میزبانی مسابقات به شمار می رود. تیم معماران AFL با همکاری فدراسیون کشور ترکیه اعلام کرده اند که برای بازسازی 3 ورزشگاه و ساخت 7 ورزشگاه آماده هستند. تیم معماران این پروژه برای طراحی این استادیوم فوتبال ساختار های امروزی را به تکنولوژی های مدرن تلفیق کرده اند. این تیم معماری با استفاده از متریال بتن شیشه ایی (GRC) پوسته خارجی ساختمان ورزشگاه را طراحی کرده اند که با استفاده از فناوری های تولید انرژی به عنوان یک منطقه پایدار عمل می کنند. هم چنین این تیم معماران حفره هایی پوسته بیرونی را به شکلی طراحی کرده اند که نور و مسیر باد دقیقا از همین مناطق نفوذ کنند.

طراحی ورزشگاه


حتما ببینید : کاربرد چوب در طراحی داخلی رستوران به عنوان المان هنری


ترکیب بندی و نمایش تصویر به صورت 360 درجه بر روی پوسته بیرونی و درونی ورزشگاه بهترین خصوصیت این استادیوم فوتبال می باشد. تیم طراحان این پروژه در این استادیوم برای پخش مسابقات یک دیوار 20 متری را طراحی کرده اند که این امکان را فراهم می کند تا هزاران نفر در خارج از استادیوم به تماشای مسابقات بنشینند. در داخل استادیوم نیز یک صفحه نمایش وجود دارد که شبیه اسکوربورد های روتین عمل می کند و در زمان مسابقات از آن تنها به عنوان تابلو امتیازات استفاده می شود. تماشاگران حاضر در ورزشگاه تنها زمان پخش تصاویر آهسته و مصاحبه ها می توانند از صفحه نمایش هایی که دور تا دور ورزشگاه قرار دارد، تصاویر را از نزدیک ببینند. این استادیوم فوتبال 92 هزار نفر ظرفیت دارد که یکی از بزرگ ترین استادیوم های فوتبال اروپا محسوب می شود.

طراحی استادیوم فوتبال

طراحی مجموعه ورزشی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پروژه خانه سالمندان

رساله انستیتو پرورش و نمایش گل و گیاه