طراحی بیمارستان روانی توسط گروه معماری Arkitema

بیمارستان روانپزشکی Vejle واقع در دانمارک، توسط گروه معماری Arkitema طراحی و به اجرا رسیده است. این بیمارستان روانی در فوریه 2017 به عنوان بخشی از مشارکت عمومی با کارفرمایی خصوصی افتتاح شد. از زمان افتتاحیه این بیمارستان میزان ثبت بیماران روانی تا 50 درصد کاهش یافت و به شکل گسترده نقش مثبتی در ترمیم روحی و جسمی بیماران داشته است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری Arkitema
  • مکان پروژه : دانمارک
  • معماران مسئول : Wilhelm Berner-Nielsen
  • مساحت پروژه : 17000 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2017

 بیمارستان روانپزشکی

ایجاد فضایی با عرصه های استاندارد و ظرفیت 91 تخت خواب ایده اصلی طراحی این بیمارستان روانی بود تا موجب سهولت در رفت و آمد وسایل نقلیه، آمبولانس کودکان، پزشکان و ملاقات کنندگان گردد. هم چنین از ضرورت های فضایی این مرکز می توان به مواردی همچون: ایجاد فضا های وابسته به محدوده درمانی – روانی مانند: ER (اورژانس) و ECT اشاره نمود که در محدوده ورودی تعبیه شده اند. پس از بررسی های انجام شده از تمام زوایای طراحی بیمارستان روانپزشکی Vejle از برنامه فیزیکی بیمارستان روانی گرفته تا اصول طراحی فضای درمانی، و رده بندی بیمارستان در بین مراکز سلامت روان، این بیمارستان روانی موفق به کسب جایزه بهترین طراحی اروپا 2018 در میان تمامی مراکز درمانی شد.

 بیمارستان روانپزشکی

در طراحی این بیمارستان روانپزشکی بیشتر بر روی مناطق درمان سرپایی متمرکز شده است. اما فضا های گسترده ایی نیز برای بیماران مبتلا به شرایط حاد روانی و پیچیدگی رفتاری در نظر گرفته شده است. هم چنین فضا هایی نیز برای بیمارانی ایجاد شده که نیازمند به بستری شدن طولانی مدت هستند. با این وجود قستی از طراحی نیز بر روی عرصه ها و کاربری هایی متمرکز شده که بیماران را تشویق به انجام فعالیت های جسمی می نماید. و بدین ترتیب باعث به حداقل رساندن مداخلات بین سه عرصه بیماران حاد، بیماران سرپایی و فضای ترمیم وضعیت جسمی می شود.

 بیمارستان روانپزشکی

با توجه به اصول طراحی کلینیک روان و درمان می بایستی فضا های تخصصی و بعضا عمومی از نور کمی برخوردار باشند. در مجموع قسمت هایی در نظر گرفته شده برای فضای تخصصی و خصوصی پزشکان باید نورگیر و شفاف باشند. با توجه به تعبیه مسیر های اختصاصی، دسترسی به فضا های باز و بیرون ساختمان سهولت یافته است. و برای بهبود سیرکولاسیون مجموعه لایه بندی فضا های داخلی بر اساس بهترین استاندار های طراحی صورت گرفته است.

 بیمارستان روانپزشکی

در توابع توضیع شده مانند: پذیرش اورژانس و روانپزشکی کودکان، مراجعه کنندگان در بدو ورود با محدوده ایی دعوت کننده مواجه می شوند. پیوند اولویت های مرتبط مانند مدیریت حمل و نقل بیمار به طور کاملا محتاطانه در یک ساختار حلقه ایی تقسیم شده، و دارای پلانی است که از سلسله مراتب روشنی بهره مند می باشد.

 بیمارستان روانپزشکی

تیم معماران برای اطمینان بیشتر سلامت بیماران و کاربران، تحقیقات گسترده ایی در رابطه با طراحی نورپزداری طبیعی و مصنوعی انجام دادند. معماران بر روی طراحی نور به واسطه نورگیرها و چراغ ها، تمرکز ویژه ایی داشته و برای هر بخش از طراحی، سناریوی متفاوتی را ارائه داده اند. برای مثال، در هر فضا و برای سنین مختلف، میزان نور طبیعی ساطع شده از پنجرها و چراغ متفاوت است. نور طبیعی از طریق پانل های شیشه ایی تعبیه شده در حیاط مرکزی به طور کامل به داخل فضا نفوذ می کنند. در صورتی که لبه های بیرونی دارای پنجره های باریک افقی هستند. تیم معماران به منظور تامین برخی از انرژی الکتریکی مجموعه از این بخش بر روی سقف پنل های فتوولتائیک را تعبیه نموده اند.


حتما ببینید : طراحی هتل بوتیک با کانسپت درخت های پایدار


سایر تصاویر طراحی بیمارستان روانپزشکی Vejle در دانمارک

طراحی بیمارستان روانی

طراحی بیمارستان روانپزشکی

طراحی بیمارستان روانپزشکی

طراحی بیمارستان روانپزشکی

طراحی بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانپزشکی

معماری بیمارستان روانی

معماری بیمارستان روانی

معماری بیمارستان روانی

معماری بیمارستان روانی

معماری بیمارستان روانی

پلان بیمارستان روانپزشکی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود مدل سه بعدی کاراکتر زن و مرد

آموزش کامل آنریل انجین – دوره آغاز تا پایان Unreal Engine