طراحی سینمای روباز تابستانه

سینمای روباز مرکز فرهنگی Vittorio Gregotti’s Belem واقع در شهر لیسبون، پرتغال توسط شرکت معماری Promontorio به مناسبت تولد 25 سالگی این مجموعه فرهنگی طراحی و ساخته شده است. گروه معماران Promontorio برای فضا سازی سالن سینما از بلوک های ساده و مکعبی ساخته شده از چوب پنبه های بازیافتی استفاده نموده است. سینمای مرکز فرهنگی لیسبون، به منظور گردآمدن مردم در شب های گرم تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : شرکت معماری Promontorio
  • مکان پروژه : شهر لیسبون، پرتغال
  • عکاس پروژه : Francisco Nogueira, emontenegro / architectural photography
  • مساحت پروژه : 2150 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

سینمای روباز

این پروژه ترکیبی از دو فضای باز و بسته می باشد که به واسطه دو ردیف ستون گذاری مکعب های ساده، محدوده سینما را مشخص می سازد. این مکعب ها به ساختاری ویران شده شباهت دارند که در مرکز حیاط ساختمان فرهنگی لیسبون قرار گرفته اند. و در هسته ساختمان به عنوان نقطه عطف بصری محسوب می شوند. هر دو فضایی که با دو ردیف ستون طراحی شده اند، کاربر را به فضا های مختلفی هدایت می نمایند که سینما یکی از آن فضا ها می باشد.

سینما روباز تابستانه احضاری برای دو ایده فضای شاعرانه، و کانسپت عملکردی زمان غیر قابل بازگشت را به زبان معمارانه نمایش می دهد. دیوار های این سینما به شکل هزارتو و ساده نصب و راه اندازی شده اند که موجب می شود بازدید کنندگان یک تجربه مفرح و بی نظیر را کسب نمایند.

در این فضا کاربران به واسطه مسیر ها و ستون های ردیفی به شکل محسوس در مکانی کشف نشده قرار می گیرند تا از ترکیبات معمارنه تجربه ایی منحصربه فرد را کسب نمایند. این پروژه به جز اصل زیبا شناختی فضای متراکم، به طور 100 درصد قابل بازیافت بوده و می تواند در فضا های عمومی مورد استفاده قرار گیرد.


حتما ببینید : طراحی مجتمع مسکونی لاکچری توسط گروه معماری Spark Architects


سایر تصاویر پروژه طراحی سینمای روباز تابستانه

سینمای روباز

سینمای روباز

طراحی سینمای روباز

طراحی سینمای روباز

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود پلان دبیرستان با سه بعدی و پوستر

دانلود صحنه آماده سه بعدی ساختمان و طراحی محوطه